"ПАЦИЈЕНТЕ ПОНОВО УЧИМО ДА ХОДАЈУ И ДИШУ": Код дуготрајне везаности за кревет, рехабилитација је неопходна при повратку нормалном животу
ДУГОТРАЈНА везаност за постељу код многих пацијената доводи до настанка компликација невезаних за болест због које су завршили у кревету.
Пацијенти који дуго леже имају ризик од појаве упале плућа, запаљења површинских вена, као и од отварања рана на деловима тела. Да би се спречила ова стања главну улогу имају специјалисти физикалне медицине и рехабилитације, који морају да познају опште стање пацијента и све могуће придружене болести да би одредили најбољу могућу рехабилитацију пре операције, након оперативног лечења или тешке трауме. Међутим, у Србији и они су дефицитарна специјалност.
У интервјуу за "Новости" доцент др Сања Томановић-Вукадиновић, руководилац Центра за физиклану медицину и рехабилитацију Универзитетског клиничког центра Србије, који је недавно обележио 30 година рада, каже да је највећи значај физикалне медицине и рехабилитације у томе да се болесник поново научи да хода или да дише:
- То је наш императив, а вратити га породици и активностима свакодневног живота наш мото. Зато је важно да грађани знају да су лекари физијатри, без обзира да ли раде приватно, или у оквиру државног здравственог система, подједнако добро обучени. И једни и други знају да примене софистициране нове технологије из области амбулантне рехабилитације које су донела нова научна достигнућа и технолошки развој. Јер, и конвенционални начин лечења и нове технологије у лечењу су потпуно прихватљиве и доказано ефикасне, а преписују се искључиво према потребама пацијената.
* Да ли се у центру чији сте руководилац примењују све савремене методе?
- Методе физикалне медицине и рехабилитације које се спроводе у нашем центру су у потпуности комплементарне светским трендовима и протоколима из области рехабилитације. Апсолутно се све методе из области ране рехабилитације које су заступљене у великим медицинским центрима у свету, спроводе у УКЦС, а можемо се похвалити да је континуитет нашег посла наша специфичност, јер се интрахоспитална рехабилитација спроводи свих седам дана у недељи, што доказано даје огроман бенефит болесницима. Центар за физикалну медицину и рехабилитацију је и наставна база из предмета физикална медицина на Медицинском факултету у Београду, те смо многе постулате рехабилитације и сами поставили кроз своје докторске дисертације, који су цитирани у стручној литератури.
* Дешава се да у приватним ординацијама пацијентима прописују терапију без снимка.
- Лечење пацијената се искључиво заснива на препорукама дефинисаним од одређених валидних медицинских удружења и организација, поштујући медицину засновану на доказима. Конкретно не могу да одговорим да ли је исправно да се пацијентима прописује терапија, а да није урађен ниједан снимак јер постоје стања за која апсолутно није потребно радити додатну дијагностику као што је, на пример, рендгенски снимак, већ је довољан добар клинички преглед и анамнеза.
* Може ли та терапија да буде контраиндикативна у случају присутних болести?
Свакако да је важно код прописивања физикалне терапије да се лекар добро упозна са придруженим болестима пацијента и да у складу са тим препише терапију, а пацијент је дужан да обавести лекара о свим својим хроничним обољењима и да након тога добије одговор од ординирајућег лекара да ли примењена терапија може да погорша његово стање. То је и обавезна мера која улази у састав специјалистичког прегледа у акредитованим здравственим установама.
Збрињавање повређених у рату
* Зашто Центар за физикалну медицину и рехабилитацију није основан од самог почетка рада Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС)?
- По оснивању УКЦС, 1982. године, физијатри и физиотерапеути су били присутни само на појединим клиникама. По узору на водеће светске медицинске центре и због повећаних потреба за лечењем у околностима ратова на простору бивше СФРЈ, у циљу што адекватнијег медицинског третмана болесника, појавила се потреба за оргнизованом и обједињеном целином физикалне медицине и рехабилитације која има своју структуру, план и програм рада. Од тог тренутка, 1993. године, оснива се Центар за физикалну медицину и рехабилитацију који у оквиру своје медицинске делатности спроводи акутну интрахоспиталну рехабилитацију у најранијим фазама лечења болесника
* Колико Србији недостаје специјалиста физикалне медицине и рехабилитације?
- Тренутни број специјалиста физикалне медицине и рехабилитације не задовољава потребе становништва, али у последњих неколико година се повећао број лекара на специјализацији из физикалне медицине. Већина њих је и примљена у радни однос у специјализоване здравствене рехабилитационе установе, самим тим ћемо за кратко време добити нове готове специјалисте и надокнадити овај тренутни недостатак. Само је у нашем Центру за физикалну медицину и рехабилитацију у последњих пет година запослено 20 младих лекара, будућих специјалиста.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)