"ПАЦИЈЕНТЕ ПОНОВО УЧИМО ДА ХОДАЈУ И ДИШУ": Код дуготрајне везаности за кревет, рехабилитација је неопходна при повратку нормалном животу
ДУГОТРАЈНА везаност за постељу код многих пацијената доводи до настанка компликација невезаних за болест због које су завршили у кревету.
Пацијенти који дуго леже имају ризик од појаве упале плућа, запаљења површинских вена, као и од отварања рана на деловима тела. Да би се спречила ова стања главну улогу имају специјалисти физикалне медицине и рехабилитације, који морају да познају опште стање пацијента и све могуће придружене болести да би одредили најбољу могућу рехабилитацију пре операције, након оперативног лечења или тешке трауме. Међутим, у Србији и они су дефицитарна специјалност.
У интервјуу за "Новости" доцент др Сања Томановић-Вукадиновић, руководилац Центра за физиклану медицину и рехабилитацију Универзитетског клиничког центра Србије, који је недавно обележио 30 година рада, каже да је највећи значај физикалне медицине и рехабилитације у томе да се болесник поново научи да хода или да дише:
- То је наш императив, а вратити га породици и активностима свакодневног живота наш мото. Зато је важно да грађани знају да су лекари физијатри, без обзира да ли раде приватно, или у оквиру државног здравственог система, подједнако добро обучени. И једни и други знају да примене софистициране нове технологије из области амбулантне рехабилитације које су донела нова научна достигнућа и технолошки развој. Јер, и конвенционални начин лечења и нове технологије у лечењу су потпуно прихватљиве и доказано ефикасне, а преписују се искључиво према потребама пацијената.
* Да ли се у центру чији сте руководилац примењују све савремене методе?
- Методе физикалне медицине и рехабилитације које се спроводе у нашем центру су у потпуности комплементарне светским трендовима и протоколима из области рехабилитације. Апсолутно се све методе из области ране рехабилитације које су заступљене у великим медицинским центрима у свету, спроводе у УКЦС, а можемо се похвалити да је континуитет нашег посла наша специфичност, јер се интрахоспитална рехабилитација спроводи свих седам дана у недељи, што доказано даје огроман бенефит болесницима. Центар за физикалну медицину и рехабилитацију је и наставна база из предмета физикална медицина на Медицинском факултету у Београду, те смо многе постулате рехабилитације и сами поставили кроз своје докторске дисертације, који су цитирани у стручној литератури.
* Дешава се да у приватним ординацијама пацијентима прописују терапију без снимка.
- Лечење пацијената се искључиво заснива на препорукама дефинисаним од одређених валидних медицинских удружења и организација, поштујући медицину засновану на доказима. Конкретно не могу да одговорим да ли је исправно да се пацијентима прописује терапија, а да није урађен ниједан снимак јер постоје стања за која апсолутно није потребно радити додатну дијагностику као што је, на пример, рендгенски снимак, већ је довољан добар клинички преглед и анамнеза.
* Може ли та терапија да буде контраиндикативна у случају присутних болести?
Свакако да је важно код прописивања физикалне терапије да се лекар добро упозна са придруженим болестима пацијента и да у складу са тим препише терапију, а пацијент је дужан да обавести лекара о свим својим хроничним обољењима и да након тога добије одговор од ординирајућег лекара да ли примењена терапија може да погорша његово стање. То је и обавезна мера која улази у састав специјалистичког прегледа у акредитованим здравственим установама.
Збрињавање повређених у рату
* Зашто Центар за физикалну медицину и рехабилитацију није основан од самог почетка рада Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС)?
- По оснивању УКЦС, 1982. године, физијатри и физиотерапеути су били присутни само на појединим клиникама. По узору на водеће светске медицинске центре и због повећаних потреба за лечењем у околностима ратова на простору бивше СФРЈ, у циљу што адекватнијег медицинског третмана болесника, појавила се потреба за оргнизованом и обједињеном целином физикалне медицине и рехабилитације која има своју структуру, план и програм рада. Од тог тренутка, 1993. године, оснива се Центар за физикалну медицину и рехабилитацију који у оквиру своје медицинске делатности спроводи акутну интрахоспиталну рехабилитацију у најранијим фазама лечења болесника
* Колико Србији недостаје специјалиста физикалне медицине и рехабилитације?
- Тренутни број специјалиста физикалне медицине и рехабилитације не задовољава потребе становништва, али у последњих неколико година се повећао број лекара на специјализацији из физикалне медицине. Већина њих је и примљена у радни однос у специјализоване здравствене рехабилитационе установе, самим тим ћемо за кратко време добити нове готове специјалисте и надокнадити овај тренутни недостатак. Само је у нашем Центру за физикалну медицину и рехабилитацију у последњих пет година запослено 20 младих лекара, будућих специјалиста.
ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену
КАДНИДАТ за председника САД-а Доналд Трамп наставио је са својом предизборном кампањом, а овај пут тема су биле тарифе које Трамп планира да уведе ако победи на изборима заказаним за 5. новембар.
30. 10. 2024. у 14:20
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
"ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА" Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)
ЈЕДАН младожења је током церемоније венчања у Србији покушао да буде занимљив па је одлучио да направи "шаљиви" потез, оставивши младу саму испред матичарке у тренутку када му је постављено чувено питање "да ли жели да ступи у брак".
31. 10. 2024. у 13:28
Коментари (1)