ЕМОЦИОНАЛНО ПРЕЈЕДАЊЕ: Како да престанемо да једемо "из главе"?
ЕМОЦИОНАЛНА глад није условљена физиолошким и биолошким потребама тела, јавља се и када је стомак пун.
Изненадна је, праћена преједањем и на крају оброка осећајем кривице. Ово стање може да се јави код свих особа, често се пропале везе „лече сладоледом или чоколадом“. Проблем је када емоционална глад постане учестала и почне да утиче на телесну тежину и наше самопоуздање, расположење и живот.
Шта је емоционална глад?
Храна је део културе, начина живота, човек не једе само када је гладан, већ и ужива у храни током славља у друштву блиских особа. Храна је ипак некада и начин да се ослободимо од нагомиланог стреса, посматра се као награда за неко постигнуће. Емоционална глад је подстакнута осећајем незадовољства, човек углавном тада конзумира облине масне или слатке оброке и уместо да се осећа на крају боље, осећа се лошије.
Овај проблем можемо лако да откријемо ако одговоримо са да или не на неколико питања:
Више једем када сам под стресом?
Једем и када нисам гладан?
Конзумирам оброк да ублажим осећај туге, досаде, узнемирености?
Награђујем се храном?
Осећам се безбедно током оброка ?
Уколико су одговори потврдни на већину питања највероватније патите од овог проблема.
Разлика између физичке и емоционалне глади
Битно је да знамо да постоји разлика између емоционалне и физичке глади. Поједине особе често не праве разлику између праве физичке и емоционалне глади. Уколико је порив за храном узрокован неким емотивним незадовољством глад се јавља изненада, док се биолошка глад развија постепено. Када смо истински гладни жеља за храном се не доживљава као неодложна потреба, осим ако није реч о екстремним ситуацијама.
Емоционална глад испољава се жудњом за специфичним утешним намирницама као што су чипс, чоколада, пица, сладолед, торта. С друге стране особа која је истински гладна неће много бирати и конзумираће и боранију, купус, пасуљ, грашак, шаргарепу. Емоционално гладне особе углавном желе брзу храну са доста соли, масти, шећера. Често се деси да махинално поједу велику кесицу чипса и да не обрате пажњу на количину конзумиране хране.
Емоционална глад је бескрајна и не може се задовољити пуним стомаком и тортама као из бајке. На крају оброка се јавља осећај кривице, што је немогуће ако човек руча зато што је заиста гладан.
Како да обуздамо емоционалну глад?
Добра вест је ипак да се уз мало труда и воље емоционална глад може победити. Уколико се осећамо депресивно и усамљено савет је да поразговарамо о проблемима са блиским рођацима и пријатељима. Препорука је и да се играмо са кућним љубимцем, слушамо омиљену музику, изађемо у шетњу. Дуг и напоран радни дан може да се заврши и чашом ароматичног чаја, а не врућом чоколадом. Добра књига, филм, смисао за хумор, уживање у неком хобију су добри начини да се изборимо са осећањем напетости, стреса и туге.
Конзумирање хране у тешким моментима често је аутоматско, без свести о томе шта једемо, често човек није свестан ни укуса, ни мириса хране. Савет је да покушамо да освестимо овакве ситуације и да не посегнемо хитно за неким сладоледом или колачем. Покушајте да одгодите оброк за 5 минута, знајте да је често човеку оно што је забрањено примамљиво. Покушајте да сачекате барем један минут у почетку, па да потом једете.
У основи емоционалне глади често је осећај немоћи – човек осећа да не може да савлада неку животну препреку па се ослања на храну. Нормално је да нам некада нешто не полази за руком, али то не значи да нисмо способни да се носимо са свим изазовима.
Нико није савршен, али стрес и емоционални проблеми могу да се савладају на много креативније начине. Можда уз мало труда баш у оваквим ситуацијама откријемо скривени таленат који дуго чучи у нама, добијемо снагу којом ћемо савладати наш проблем, али у исто време можда помоћи и некој другој особи да се избори са својим емоцијама и сачува психичко и физичко здравље.
(еКлиника)
Препоручујемо
КОСА ВАМ ЈЕ ТАНКА, ПУЦАЈУ ВАМ НОКТИ: Проверите да немате мањак цинка, ово су симптоми
23. 03. 2024. у 07:30
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)