САД УБЕРИТЕ ЦВЕТ ЛИПЕ, ГЛОГА, МАТИЧЊАК: Обезбедите се за јесен и зиму - Ево како и да припремите ове лековите напитке

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

24. 05. 2024. у 07:15

ДРУГА половина маја и почетак јуна су периоди када се сакупљају цвет липе, листови и цвет глога, матичњак, млада коприва.

САД УБЕРИТЕ ЦВЕТ ЛИПЕ, ГЛОГА, МАТИЧЊАК: Обезбедите се за јесен и зиму - Ево како и да припремите ове лековите напитке

Фото Shutterstock

Све ове биљке су врло лековите, а Момчило Антонијевић, народни травар, напомиње како би их требало правилно користити:

- Ни липа, ни зова, ни глог, ни матичњак се не кувају већ само преливају кључалом водом, јер то је генерално правило за све биљке које садрже етерична уља и кроз њих испољавају свој лековити ефекат.

Наш саговорник напомиње да се цвет липе бере када је на дрвету процветало бар две трећине пупољака, и обавезно се бере са пиперком. И цвет липе, и цвет и лист глога као и матичњак требало би да се просуше на тамном промајном месту и да се чувају у тегли или папирној кеси добро затворени.

Чај од цвета липе идеалан је за смирење, док се чај од матичњака користи код узнемирености, нервозе, несанице, лупања срца, као и код грчева, болова и проблема са варењем изазваних стресом. У народној медицини, препоручује се за ублажавање менструалних тегоба, мигрене и зубобоље.

Чај пити 40 дана

- СВЕЖЕ цеђен сок од младе коиприве добар је савезник против алергија - каже Момчило Антонијевић. - Треба га пити на празан стомак 40 дана. У исту сврху може да послужи и чај од младе коприве помешан са чајем од листа црне рибизле.

- Чај од цвета или листа глога идеалан је за јачање срца, наручито када се помеша са једнаким кличинама матичњка и валеријане - каже Антонијевић. - Добар је и против повишеног крвног притиска, добро делују на тахикардију и зато се сватује онима који трпе велики стрес на послу, због којег ризикују да оболе од повишеног холестерола и тахикардије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - краљице злочина

ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"

КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.

21. 01. 2026. у 16:48

Коментари (0)

МИЛОГОРЦИ У ШОКУ! Ево шта је најбољи ватерполиста Црне Горе урадио после меча са Србијом