НОВИ БРЕНДОВИ ЗУБНИХ ИМПЛАНТАТА НИСУ И НАЈБОЉИ: Интервју - професор др Бранка Трифковић
МНОГИ који се одлуче да губитак зуба трајно реше уградњом имплантата, упадају у дилему за ког стоматолога да се определе, јер су на тржишту и услуге, а поготово цене разнолике. Одлуку је тешко донети јер сви који нуде ове услуге су регистровани стручњаци, па је пацијент често у недоумици на основу којих критеријума да одабере оно што је сигурно, поуздано, а да притом "не преплати".
У интервјуу за "Новости", професор др Бранка Трифковић са Стоматолошког факултета Универзитета у Београду, каже да постоји више фактора који утичу на цене уградње имплантата и зубне надокнаде која се на њима израђује:
- Данас је на светском тржишту, такође и код нас, присутан велики број зубних имплантата који се међусобно разликују по квалитету, што представља један од фактора који утиче на њихову цену. Познато је да се имплантати израђују од легуре титанијума или цирконијум-оксидне керамике. Оно што чини разлику између њих је врста материјала од којих су направљени, технологије израде, особине и изглед њихових површина и слично. Међутим, треба имати у виду да најбитније мерило квалитета имплантата представљају подаци који се прикупљају на основу дугогодишњих праћења успешности терапије, што подразумева колико дуго времена они опстају, ми то кажемо преживљавају, у кости.
Који имплантати су најбољи?
- Најскупљи имплантати су углавном они који се већ дуги низ година производе, који су провереног квалитета, дакле који су документовани на основу дугорочних клиничких студија и чији произвођачи непрестано раде на унапређењу њихових карактеристика. Неки од њих на тржишту су више од 20 година.
То значи да су нови "брендови" зубних имплантата јефтинији?
- Јесте, постоји велики број нових "брендова" које произвођачи хвале, али ми немамо дугорочне клиничке податке о њиховој успешности. Нижа цена је један од начина да се привуку пацијенти. Када говоримо о протетици на имплантатима, на цену утиче више фактора, као што су: врста зубне надокнаде, материјал од кога је направљена, дизајн и начин израде. Компјутерске технологије израде су све више присутне у свакодневној клиничкој пракси. Њихова примена значајно је унапредила целокупну имплантологију. Важно је да нагласим и да је важан фактор који утиче на цену уградње имплантата и протетике на њима степен образовања, знања и вештине лекара који уграђују имплантате и израђују зубне надокнаде.
Чиме би се требало руководити у избору стоматолога код кога идемо да уградимо зубне имплантате?
- Пре свега стручним знањем и искуством. Имплантологија је део стоматологије који захтева висок ниво знања и стечених вештина у односу на знање које имају општи стоматолози. Она представља мултидисциплинарну област и изискује организован тимски рад, што подразумева сарадњу специјалиста из области оралне хирургије и стоматолошке протетике, а ако постоји потреба и специјалиста пародонтологије, максилофацијалне хирургије и ортодонције. Успешна имплантатно-протетску терапија захтева детаљно планирање сваке фазе терапијског поступка и добру сарадњу лекара унутар тима.
Како сам пацијент да зна колико му је изабрани стоматолог стручан?
- Пре одласка код стоматолога пацијенти би требали да имају информације о томе код кога иду. Следећи корак је први преглед и прављење плана терапије. На првом прегледу се у складу са предложеном терапијом индикује врста имплантата. Постоји мноштво фактора који утичу на њихов избор, неке од њих сам већ поменула. Треба нагласити да је за избор имплантата осим врсте и дизајна битно да ли у вилицама постоји довољно места и здраве кости за њихову уградњу. Често смо сведоци ситуација да и поред жеље пацијената и одсуства материјалног аспекта у избору терапије, у кости вилица не постоји довољно места за уградњу. Такви пацијенти нису кандидати за уградњу имплантата. Опште здравствено стање, стање оралног здравља, лоше навике (пушење, лоша орална хигијена, шкрипање зубима) само су неки од фактора који нас стоматологе опредељују у доношењу одлуке о уградњи имплантата.
Како изгледа процес уградње имплантата, од припреме до саме имплементације?
- То је безболна процедура која се изводи у локалној анестезији. Ако пацијенти изразе жељу или за тим постоји потреба, уградња имплантата може да се обави у седацији или општој анестезији, што ја изузетно ретко. У просеку вешт терапеут угради један имплантат за двадесетак минута, што значи да је време потребно за уградњу свих планираних имплантата пропорционално њиховом броју. Након интервенције пацијентима се преписују одговарајући антибиотици, лекови против болова и отока. Пацијентима се саветује умерена физичка активност у првих неколико дана после уградње. Седам до десет дана од операције уклањају се конци. Данас се ране ушивају и тзв. ресорптивним концима који не морају да се уклањају. Ткиво ове конце ресорбује и они нестају након десетак дана.
Да ли могу да се јаве последице у овом процесу и које?
- Ако се се поступак уградње имплантата детаљно планира и стручно реализује, последица не би требало да буде. Ми као терапеути максимално се трудимо да избегнемо компликације. Поступак уградње имплантата је захваљујући модерним техникама и доброј постоперативној медикацији постао безбедна и безболна интервенција.
Не после инфаркта ниокарда
Ко није кандидат за уградњу зубних имплантата?
- Уградња имплантата није могућа код пацијената са свежим инфарктом миокарда, тешким бубрежним поремећајима, неконтролисаним дијабетесом, генерализованом остеопорозом и пацијената код којих је радиотерапија у току. Ово су опште контраиндикације. Наравно да постоји и низ тзв. релативних контраиндикација код којих дефинитивну одлуку о уградњи имплантата често доноси тим лекара. Идеални кандидат су здраве особе код којих постоји довољно места за уградњу имплантата. Уградња имплантата у случају губитка једног зуба је честа индикација, посебно у случајевима када су суседни зуби здрави.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)