ЗАШТО НАМ ОТИЧУ НОГЕ НА ВРУЋИНИ? Васкуларни хирург саветује - Како ублажити тегобе и спречити компликације

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

02. 09. 2024. у 07:15

ТОПЛОТНИ таласи са високим дневним температурама довели су у чекаонице васкуларне хирургије велики број пацијената са отоцима ногу и са тромбозираним венама.

ЗАШТО НАМ ОТИЧУ НОГЕ НА ВРУЋИНИ? Васкуларни хирург саветује - Како ублажити тегобе и спречити компликације

Фото Shutterstock

Разлог за ову појаву је поремећај функционисања венског система ногу у условима екстремне топлоте.

У интервјуу за "Новости" др Драгица Степић, васкуларни хирург из Београда, објашњава како функционише венски систем ногу и зашто настају отоци.

Она каже да за разлику од артерија, које крв носе од срца до периферних делова тела, у којима крв протиче великом брзином и под великим притиском - као вода брзе планинске реке, кроз вене, које крв сакупљају на периферији и враћају према срцу, крв се креће споро, као вода у широкој равничарској реци.

о Значи ли то да успорен проток ствара услове и за отицање ногу и за згрушавање крви и настанак тромбозе.

- Вене нису само прост систем цевчица којима се крв транспортује са периферије до срца, оне имају и друге улоге - наводи др Степић. - Оне стварају депо крви, периферни отпор и успоравају проток кроз макро и микроциркулацију како би се обавила адекватна размена хранљивих материја и кисеоника између крви и ткива, учествују у одржавању хомеостазе и константне телесне температуре. Висока спољна температура узрокује ширење вена, како би се омогућило ефикасније хлађење крви, и на тај начин се регулише температура тела. Али ово ширење вена додатно успорава венски ток, све више крви се задржава у доњим деловима ногу и настају отоци. Додатна невоља је што су у условима повишених спољашњих температура и тромбофлебитиси површинских вена и тромбозе дубинских вена чешћи него у хладнијем периоду године.

Фото: Приватна архива

др Драгица Степић

о Шта да уради неко коме су отечене ноге?

- Најпре треба да се обрати свом изабраном лекару. Лакше форме болести најчешће не захтевају додатну дијагностику. У компликованијим случајевима неопходан је преглед васкуларног хирурга, као и доплер крвних судова ногу, лабораторијски преглед крви, како би се открили сви узроци отока и тек тада је могуће адекватно лечење.

о Зашто је шетање једна од мера адекватног лечења венских отока ногу?

- То је једноставно схватити. Довољно је да се сетимо да се дубинске вене, које су главне за транспорт крви ка срцу, носе чак 90 одсто крви из ноге, смештене између мишића или у мишићима. Контракције мишића при ходу притискају вене и потискују, пумпају крв навише. По престанку мишићне контракције дубоке вене су испражњене, у њима је притисак нижи него у површинским венама. Ова разлика у притиску усмерава крв из површинских вена у дубинске, било директно или преко перфорантних вена. Пошто се ноге налазе испод нивоа срца постојање ове мишићне венске пумпе и присуство залистака у венама, који спречавају враћање уназад потиснуте крви од пресудног су значаја за нормалну циркулацију. Што су контракције мишића чешће и снажније, то је "венска пумпа" ефикаснија. Ово је разлог због чега се особама са отицањем ногу и болестима вена саветује да што више шетају. Када екстремно висока температура ваздуха онемогући изласке и кретање, нарочито код старијих и хроничних болесника, саветује се одмарање у расхлађеној просторији са подигнутим стопалима изнад нивоа карлице.

Формирање тромба

о Шта ако се проблеми са венама и отицањем ногу дуго занемарују?

- Ако отоци ногу дуго трају (месецима) и не лече се, притисак у венама прогресивно расте и венска хипертензија се преноси ретроградно и на микроциркулацију. Кожа постаје тамно пигментована, поткожно ткиво задебљано, тврдо, болно осетљиво. Ове промене се обично јаве у доњем делу потколеница или на стопалу. Кожа је у почетку задебљана, али се временом на местима највећег притиска тањи и отвара се венска улцерација. Са друге стране, успорен проток у проширеним дубинским и површинским венама лако доводи до згрушавања крви и формирања тромба. Због овако озбиљних последица отоке треба озбиљно схватити, започети лечење што раније и бити упоран у лечењу.

о Стари људи често пате од слабости мишића, како то утиче на појаву отока ногу?

- Да би мишићна пумпа нормално функционисала неопходно је да мишићи буду здрави и да њихови омотачи фасције буду очувани. У случају слабости, повреде мишића, оштећења или растегнутости мишићних фасција, мишићна пумпа је неефикасна. Ово објашњава изражено отицање ноге након повреда мишића и зглобова.

о Ноге отичу и онима који дуго седе или стоје због посла?

- Тако је. Разлог томе је повишен хидростатски притисак у доњим деловима ногу. У лежећем положају хидростатски притисак у стопалима је једнак или мало виши од онога у срцу и тада нема препрека за циркулисање венске крви. Чим се особа усправи, хидростатски притисак у стопалима постаје 80 до 100 ммХг или око 100 цм воденог стуба већи него у срцу и одмах је циркулација спорија. Значи, ако неко често и дуго стоји у месту или дуго седи са стопалима у висећем положају, врло лако може да добије отоке ногу. Зато ми саветујемо пацијентима, ако већ морају да дуго седе или стоје, да не буду пасивни, већ да раде вежбице стопалима или да бар повремено подигну стопала и смање притисак у венама.

Фото: Shutterstock

о Шта значи када лекар каже пацијенту да су његове тегобе узроковане венским застојем?

- Поремећај функционисања венског система зовемо венски застој или венска инсуфицијенција, али то не значи увек да је посреди неко оштећење вене. Узрок могу бити опструкције у површинским или дубинским венама (тромбоза, лигирање вене, притисак на вену споља у трудноћи или неком туморском масом...), оштећење венских залистака и рефлукс. До венског застоја могу довести и бројни други фактори као што су оштећења срца као пумпе, оштећење мишићне (периферне) пумпе, поремећаји у микроциркулацији, поремећаји услова спољашње средине (повишена температура ваздуха, снижен атмосферски притисак, боравак у вишим планинским пределима, прекоокеански летови авионом).

о Који су то симптоми венског застоја? На шта се пацијенти жале?

- Симптоми су осећај тежине, напетости, пуноће у ногама, грчеви, отицање, бол... Јако изражени отоци доводе до растезања коже, што је у почетку праћено сврабом. Пацијенти трљајући или чешући кожу направе површне озледе коже. На тај начин отварају се врата за цурење лимфе на ове ситне ранице и за улазак бактерија са површине коже у поткожно ткиво и настанак инфекције. Ситуација понекад може бити толико компликована да захтева интердисциплинарно, па чак и болничко лечење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

ПРЕМИНУО ЧУВЕНИ ГЛУМАЦ: Памтимо његове улоге у популарним серијама

ПРЕМИНУО ЧУВЕНИ ГЛУМАЦ: Памтимо његове улоге у популарним серијама

ГЛУМАЦ и музичар Џејмс Дерен, преминуо је у понедељак у 88. години, преносе светски медији. Славни уметник, који се прославио ролом у филму "Гиџет", а онда заиграо и у "Звезданим стазама" имао је срчане проблеме.

03. 09. 2024. у 10:20

Коментари (0)

РОЏЕР ФЕДЕРЕР ГРМИ НА АТП ЗБОГ ЈАНИКА СИНЕРА! Овај скандал мора да се испита!