ДЕТАЉНО ПО ГОДИНАМА: Колико пута је нормално будити се ноћу и када је време да посетите лекара

Далиборка Лазаревић

22. 01. 2025. у 12:06

ДА ЛИ сте знали да устајање ноћу ради мокрења има име (ноктурија)?

ДЕТАЉНО ПО ГОДИНАМА: Колико пута је нормално будити се ноћу и када је време да посетите лекара

Фото Shutterstock

Није само то, већ се испоставило да постоје и “нормалне” количине бројки ноћних одлазака у WC у зависности од старости.

Млађи људи обично устају да уринирају једном ноћу, док они у својим 90-им још увек могу бити у „уобичајеном“ опсегу ако направе четири путовања у ситне сате.

Али нису сви ноћни поремећаји повезани са тоалетом. Према студији из 2010. године, нешто мање од трећине нас се буди усред ноћи најмање три пута недељно; док су старија истраживања показала да 23% нас устаје најмање једном ноћу.

А према стручњацима Sleep Foundation, на те бројке може утицати старост, јер се после 60, кажу, наш циркадијални ритам мења.


Колико је нормално устајати ноћу?

 

Као тинејџери, наши циркадијални ритмови се продужавају – што значи да је наша „природна“ тачка буђења касније него обично. Али они се скраћују између 60-65 година у феномену који се зове напредовање фазе. Као резултат тога, старији људи могу имати бољи фокус ујутро, али можда желе и раније да оду у кревет.

То може значити да тела старијих особа сигнализирају да треба да заспе у 19-20 часова да би се пробудили у 3-4 сата ујутро. Наравно, неки покушавају да се боре против тога, што доводи до поремећеног или неадекватног сна.

Johns Hopkins Medicine каже да имамо мини-буђења око 20 пута током ноћи, али се не сећамо нити примећујемо то искуство. Али за већину одраслих, стручњаци кажу да је у границама нормале да се будите око два или три пута у току ноћи – међутим, то не би требало да вас држи будним.

Национална фондација за спавање наводи то као једно запамћено буђење.

За одрасле старије од 65 година, међутим, та два или три буђења могу бити део обрасца спавања који кулминира буђењем од 3 до 4 сата ујутро – и можда могу имати проблема да поново заспе после тога.

Фото Pixabay free images


То природно буђење може деловати као прекид сна – посебно ако не мењате време када заспите.

То може довести до “поремећеног сна” од тог тренутка па надаље, наводи Фондација за сан.

Старији одрасли такође имају веће шансе да имају краће трајање сна у целини и да им је потребно више времена да заспе, што значи да раније буђење, уз покушаје да поново заспе након тога, може довести до више буђења.

Они који су просечну цифру приближили два или три пута током ноћи могли би очекивати да ће она порасти на четири или чак пет пута.


Када треба посетити лекара?

 

НХС каже да „ако неко не може да заспи или остане у сну довољно дуго да се осећа освежено, можда има несаницу“.

Ако устајете „неколико“ пута током ноћи, саветује се да посетите лекара опште праксе.

То је мање везано за број, а више за то како се осећате - Национални институт за старење саветује да је „буђење сваки дан са осећајем умора знак да не добијате одмор који вам је потребан“.

Понекад су промене сна повезане са деменцијом. Обратите се свом лекару опште праксе ако дође до наглих промена у вашој рутини спавања, ако вам сан омета свакодневни живот или ако се никада не осећате одморно.
(хуффингтонпост)
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности