МАЊЕ СОЛИ, ВИШЕ ВОДЕ: Придржавајте се ових пет правила да бисте имали здраве бубреге
У РИЗИКУ да оболе од неке од болести бубрега су сви старији од 50 година, а посебно ако болују од шећерне болести, гојазни су, пушачи и пате од хипертензије. Број оних који испуњавају ове критеријуме није мали, па је зато важно скренути пажњу на улогу и значај овог парног органа.

Фото Shutterstock
Основна улога бубрега јесте да формирају финалну мокраћу, а поред тога одржавају и хомеостазу организма. То подразумева регулацију воде и електролита у нашем организму, као и регулацију различитих хормона, артеријског крвног притиска и излучивање отпадних продуката метаболизма и штетних хемикалија.
Када бубрези почну да отказују, вода и отпадне материје гомилају се у крви и поред тога јављају се и други проблеми, што води ка једном или више следећих симптома: отицање руку, лица, ногу, умор, губитак апетита, мучнина и повраћање, кратак дах и висок крвни притисак.
Да не би дошло до ових знакова обољења усвојите ових пет правила:
Лекови
Нестероидни антизапаљенски лекови могу да доведу до оштећења бубрега и нефролошких болести, уколико се свакодневно узимају. Ови лекови нису опасни по бубреге ако сте релативно здрави и узимате их када је то неопходно, али ако имате хроничне болове због артритиса или бола у леђима, па често морате да узимате ову групу лекова, било би добро да са лекаром дођете до неког другог терапијског решења.
Шећер
Код готово половине оболелих од дијабетеса развију се оштећења бубрега, због чега је важно да оболели од дијабетеса или они који спадају у ризичне групе, редовно контролишу рад бубрега. Оштећења бубрега настала као последица дијабетеса могу да се спрече, или бар да се успори њихово напредовање, ако се на време открију.
Активност
На овај начин ћете снизити крвни притисак, а самим тим и ризик од хроничних болести бубрега. Шетајте, вежбајте, возите бицикл и упражњавајте било какву физичку активност.
Унос соли
Препоручен дневни унос је између пет и шест грама дневно, или око једне кашичице. Да бисте смањили унос соли, требало би и да ограничите унос обрађених и готових намирница, које иначе садрже много соли. Најлакше ће бити ако сами припремате храну од свежих намирница.
Течност
Најважније за здравље бубрега је да уносите довољно течности, најбоље воде. Иако студије нису утврдиле колико тачно воде би било идеално да уносите, општа препорука је између 1,5 и два литра дневно. Када уносите довољно течности, бубрези филтрирају со и токсине из тела, чиме се смањује ризик од развоја бубрежних болести.
Препоручујемо

ДЕМЕНЦИЈУ СПРЕЧИТЕ - ВЕЖБАЊЕМ: Довољно вам је буквално пет минута
05. 03. 2025. у 06:45

7 ЈУТАРЊИХ НАПИТАКА ЗА ЈАЧИ ИМУНИТЕТ: Почните дан с више енергије и виталности
24. 02. 2025. у 07:00

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)