ТАЈНЕ ЉУДСКОГ ОРГАНИЗМА: Колико често се ћелије обнављају

Бојана Јовановић

04. 06. 2025. у 23:15

Људски организам представља изузетно сложен и динамичан систем, у ком се милијарде ћелија непрестано мењају, деле, старе и умиру. Научници истичу да не постоји један универзалан ритам обнављања за све ћелије.

ТАЈНЕ ЉУДСКОГ ОРГАНИЗМА: Колико често се ћелије обнављају

Фото Shutterstock

Док се неке, попут оних у дигестивном тракту, регенеришу у року од неколико дана, другима, попут ћелија костију или мозга, потребни су месеци, године, а понекад се и уопште не обнављају. Проучимо их „изблиза“...

Кожа и дигестивни систем најбрже се регенеришу. Ћелије коже, конкретно епидермиса, обнављају се сваке две до четири недеље, зато што је кожа прва линија одбране организма и стално је изложена спољним утицајима.

Слично томе, ћелије које облажу желудац и црева имају веома кратак животни век – мењају се сваких два до пет дана. Ова учесталост омогућава заштиту организма од хемијских и механичких оштећења која настају приликом варења.

Крв и јетра су у сталној обнови. Црвене крвне ћелије, односно еритроцити, имају животни век од око 120 дана. Тромбоцити живе седам до 10 дана, док беле крвне ћелије могу да „поживе“ од неколико дана до неколико месеци, у зависности од врсте. Ћелије јетре, органа који игра кључну улогу у детоксикацији, обнављају се у просеку сваких 150 до 500 дана, што значи да се јетра може делимично регенерисати након оштећења, све док повреда није хронична.

Мит о седам година

Често се у популарној култури понавља тврдња да се цело људско тело обнови на сваких седам година. Иако ова процена представља грубу просечну вредност која обухвата све типове ћелија, научници је сматрају поједностављеном. У реалности, време обнављања зависи од функције, локације и утицаја спољашњих фактора.

Мишићи и кости имају спорији, али темељнији процес. Мишићне ћелије имају ограничену способност обнове. Иако се мишићи могу опоравити након повреде, њихова регенерација је спорија и зависи од тежине оштећења. С друге стране, људски скелет се у потпуности обнавља отприлике сваких 10 година. Ова спорост је резултат комплексности структуре костију и процеса минерализације.

За разлику од осталих ћелија у телу, неурони, односно ћелије мозга, углавном се не регенеришу након што једном настану. Постоје ограничене области мозга, попут хипокампуса, где је могућа неурогенеза, али у већини случајева оштећења неурона остају трајна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

3 ПРЕПОРУЧЕНЕ КРИПТОВАЛУТЕ КОЈЕ ТРЕБА ПРАТИТИ У ПРВОЈ СЕДМИЦИ ЈУЛА | APT, Солана L2 брзо постају водећи