ФЕЉТОН - ПРОБУЂЕНА НАДА У ОСЛОБОЂЕЊЕ: Косовски мит међу Јужним Словенима није замро
У ИСТОРИОГРАФИЈИ се од шездесетих година помиње организација "Смрт или живот", на челу са Ђуром Шарцем, који је саставио и њена правила.
Циљ организације била је ликвидација престолонаследника Фердинанда. У тим правилима помиње се формирање Врховне управе од седам чланова, или "савета духова", док су извршиоци "косовски осветници". Чланови организације били су само Срби из Босне (то се односи и на Србе мухамеданце). После акције, чланови би извршили самоубиство, никога не би одавали и сл. Међу заклетим члановима били су Недељко Чабриновић и Гаврило Принцип. Шарац је у први мах имао намеру да путује у Скопље, да од тамошњих комита набави бомбе, али се од тога одустало како би се сачувала конспирација. Извршиоци су се, преко Цигановића, обратили мајору Танкосићу.
Ова организација се помиње у биографији Ђуре Шарца, коју је написао један од ондашњих конспиратора, Херцеговац Душан Славић, тада мали књижар у Београду. Славић је још 1928. године предао своје записе Матици српској у Новом Саду и они су били под ембаргом све до његове смрти. Према Шарчевој биографији и подацима о организацији, бројала је осамнаест чланова. У Шарчевој биографији помиње се улога Ристе Милићевића, правника из Мостара, којег је у истрази поменуо Недељко Чабриновић. Описано је и како су била прикупљана средства. Дакле, бивше босанске комите, које су после рата живеле у Београду, ђаци и радници из Босне, чинили су друштво које се окупљало у кафани Златна моруна на Зеленом венцу.
БАЛКАНСКИ ратови пробудили су наде Јужних Словена у њихово непосредно предстојеће ослобођење од власти Аустроугарске. Самоувереност појединаца у Србији, припадника тајне организације Црна рука, али и појединих медија, кретала се у истом смеру. Као ни поменути фактори у Србији, тако ни јужнословенски покрети нису уважавали чињеницу да су снаге и средства Србије били ослабљени и да је Србији у том тренутку био преко потребан мир, опоравак и консолидовање прилика у новозадобијеним крајевима.
Помало је заборављено стање у јужнословенским покрајинама у време борби за ослобођење. Ситуација је била толико узаврела да су аустроугарске власти, владар и престолонаследник са забринутошћу гледали на блиску будућност. Надвојвода Франц Фердинанд је, резигнирано, пред своју посету Босни у јуну 1914. проценио да се "ситуација погоршава не само међу Србима у Босни и Херцеговини већ и међу Хрватима тамо... Сви Југословени су постали политички непоуздани. То се може тврдити за Хрватску једнако као и за Босну".
ЗАБРИНУТОСТ су ширили аустроугарски медији на немачком језику, често преносећи ставове истакнутих домаћих поглавара, као и блиских страних посматрача. За време балканског рата један лист наводи: "Успех Османлија представљаће брз повратак миру, док би победа Бугарске значила да Јужни Словени у потпуности губе своју разборитост." Један, још утицајнији, лист наводи: "На југоисточним границама нестаје велики државни ентитет, који није био национална држава и који није имао претензије према аустријском југоистоку због сличности националних интереса."
Трећи, утицајни "Ноје фраје пресе" (Neue Freie Presse), закључио је у свом уводнику од 18. октобра 1912. да ће се "Турска борити не само за себе већ и за Европу". Још 20. октобра изражавао се страх да ће све резултирати светским ратом. Исте новине коментарисале су одсуство јужнословенских представника (њих тридесет и седморо) са седница аустријског парламента (Рајхсрата), који је почео са радом после летњег одмора, а на дневном реду, поред економских питања, имао је заузимање става према зараћеним странама у балканском рату. Званични разлог било је планирано увођење ванредног стања у Хрватској.
АТЕНТАТ НА БАНА ЦУВАЈА У ЗГРЕБУ
ЈОСИП Хорват наводи, на пример, како народни посланици "Новљанин Богослав Мажуранић и Буде Будисављевић млађи, ганути се спремају у ходочашће на освећено и посвећено Косово. "А. Г. Матош објављује у "Обзору" фељтон Пјесма побједница, ремек-дјело у којем велича етос јуначке народне пјесме као истинског аутора побједе. Један омладинац је написао: "Прије Косова нисмо знали, колико отпорне снаге у нашем народу има (...) Послије Косова други су путови". Тренутно је нестало клонулости и малодушности, тих продуката политичког система посљедних деценија." Ни недељу дана после српске победе на Куманову, планули су пуцњи на бана-комесара Цуваја у Загребу. Младић, студент права Стјепан Планиншак, пуцао је 30. октобра. Бечка "Ноје фраје пресе" пренела је 23. октобра изјаву једног посланика Хрватског сабора: "Наша мржња према Турцима потиче још од нашег детињства."
ДАНАС, после више од једног века, готово невероватним чине се тврдње савременика, сведока и учесника омладинског покрета, али ништа мање невероватни, као њихова допуна, изгледају и службени полицијски извори и процене. Мада су школски програми на просторима бивше Југославије потискивали и потискују те чињенице, ваља се на њих подсетити управо због данашњих тенденција да се овај покрет против Аустроугарске тумачи искључиво као последица организованог деловања из Србије. Дакле, рекли бисмо, у складу са некадашњим експлицитним аустроугарским осудама из ултиматума Србији и свеколиком пропагандном хистеријом која је том акту претходила у више наврата 1913, а посебно након Сарајевског атентата.
Један од кредибилних сведока из загребачке средине, Јосип Хорват, оставио је о томе своје записе, који су дуго чекали да угледају светло дана (2006). Ево само неких појединости: "Куманово - Киркилисе - Lle Burgas. Имена ситних балканских насеља. Новим покољењима вјеројатно не казују ништа. Или врло мало. У листопаду (октобру) 1912. кочила су се та имена масним словима у главним насловима свих новина по Европи.
ЕЛЕКТРИЗИРАЛА су чак плахо, резигнирано грађанство по хрватским земљама. Тадања је пак најмлађа генерација запала у екстазу. Било јој је као да се пробудила из сна и доживјела да су њезини сни постали јава. Метафизика њезиног национализма постала је стварност. Српска је војска 23-24. листопада потукла тзв. османлијску Вардарску армију. Све је наличило на невјеројатно чудо. Поготову у Бечу и у Будимпешти првих дана уопће нису хтјели вјеровати војним извјештајима. Толико им се стварност причињала несватљивом. Свијет свих јужнославенских земаља Хабсбуршке Монархије био је у делирију.
Косовски митос није ту никада замро. Живнуо је поготову од илиризма; у Хрватској и Славонији од Мажуранићевог бановања, па и за вријеме сатрапских режима, разбуктао се као научаван, као дио народне књижевности. Сада је сан остварен: Косово је освећено, пораз који су народни пјевачи уз гусле течајем стољећа подржавали у народном памћењу као рану коју треба исцијелити. Сувременицима се то причињало јединственим чудом у хисторији. Омладина, сматрана лудом са својим сновима у најмучније дане сатрапства, показала се реалистичном. Откривено је да су у хисторијским процесима утопије витаминска храна народа."
СУТРА: Супротни табори међу Хрватима
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)