ФЕЉТОН - АПИС ПРЕУЗИМА ОДГОВОРНОСТ: Дипломате Енглеске и Белгије су подржале атентат
ИСТОРИЧАР Станоје Станојевић, иначе склон погледима организатора Солунског процеса, у својој књизи пише да пуковник Димитријевић и Воја Танкосић својим друговима нису говорили о томе:
"Тек 15. јуна (по новом календару - прим. М. Б.) сазвао је Димитријевић седницу Главног одбора организације "Уједињење или смрт", и саопштио да убију престолонаследника Фердинанда, и навео је разлоге који су га руководили да то учини. Као најважнији разлог наводио је факт да престолонаследник Фердинанд хоће да изазове рат, и да ће његовим уклањањем рат бити спречен. Готово сви чланови Одбора устали су против извршења ове намере и поводом тога отворила се дуга и веома жива дебата. Напослетку на наваљивање другова, Димитријевић пристане да опозове све и да јави у Сарајево да се атентат не изврши. Изгледа да је он у томе правцу нешто и покушао, али или је већ било доцкан, или га атентатори у Сарајеву нису хтели послушати. Ствари су пошле својим судбоносним током."
Касније Аписово "признање" како је он организовао атентат у Сарајеву било је посебно мотивисано и носи, у историографији уочене, контрадикторности и нелогичности. Он је то сведочење оставио у писаној форми и оно је било дато Војном суду за официре у Солуну. И ту се, без обзира на извршиоце и организаторе, помиње мотив атентата који је идентичан као у горњим наводима - уклонити Фердинанда као представника ратне струје.
АПИС је у рапорту сву одговорност преузео на себе, желећи да спречи осуду Радета Малобабића и Мухамеда Мехмедбашића, својих обавештајца који су радили на територији Босне. За Радета су српске власти 1914. сумњале да је аустроугарски шпијун, као што је претходно и речено, и ухапсиле су га одмах у јуну исте године. Ослобођен је приликом повлачења 1915. и од тада се налазио под Аписовом заштитом. У том писаном сведочењу Апис се дотиче сарадње и са руским војним аташеом у Београду, Артамоновом. Децидирано се каже да је та сарадња била искључиво у функцији обавештајног рада и међусобне помоћи, а не по питању организовања атентата. Апис је написао: "Осећајући да се Аустрија спрема за рат са нами мислио сам, да ће нестанком престолонаследника аустријског Фердинанда војничка странка и струја, којој је он на челу био, изгубити своју јачину и да ће на тај начин ратна опасност бити од Србије отклоњена или ће бар за нешто бити одложена, те сам због тога ангажовао Малобабића да приликом заказаног доласка Фердинандовог у Сарајево организује атентат на њега."
СРПСКО страховање од Франца Фердинанда и његових оновремених намера није било усамљена појава. Ово је свакако прилика да поново скренемо пажњу на један поодавно објављени документ из француског дипломатског архива - о постојању истих идеја у јавности оног доба, тачније почетком 1913. године. Париски лист "Пари Миди" (Paris - Midi) објавио је 1. и 2. јануара 1913. године чланке Мориса Валета (Maurice de Walette), који је, правећи алузију на опасност која европском миру прети од извесних сила, без устезања прозвао управо најистакнутију од њих, речима: "Да ли анархиста који би убио аустријског надвојводу-наследника не би свет поштедео река крви и суза?"
Овај недвосмислен став и можда намеран подстрек изазвао је узбуђење у аустроугарској амбасади и био оцењен у Бечу као подстицај на убиство. У Ке д'Орсеју то је одмах примећено, па је уследила полузванична интервенција код Валета и он је 3. јануара објавио један умирујући чланак. Међутим, та изјава није се учинила довољном аустроугарској влади, која је свом амбасадору у Паризу наложила да лист "Пари Миди" подвргне судском гоњењу. У циљу смиривања међународног инцидента, тадашњи премијер и министар иностраних послова Поенкаре обратио се министру правде с молбом да против листа нареди покретање судске истраге.
СРПСКИ посланик у Паризу др Миленко Веснић, у подужем извештају од 21. јуна / 4. јула, поред извештаја о дужем разговору који је 18. јуна / 1. јула имао са министром Вивијанијем, наводи:
"Поводом овог несрећног догађаја запрепашћење је у првом тренутку било врло јако. Оно се међутим убрзо почело стишавати, нарочито од кад се хладније почело судити о томе какву је опасност за европски мир представљао погинули надвојвода. Што се више удаљавамо од самог догађаја, тим већма у овамошњим круговима преовлађује уверење да је исчезнуће надвојводе Франца Фердинанда с европске позорнице догађај који се има сматрати повољан за европски мир, и у овом погледу је држање енглеске штампе, нарочито Times-ово било од велике користи."
ОТПРАВНИК послова Србије у Цариграду, Ђорђевић, после атентата је извештавао Београд да је претходних дана посетио амбасадоре и посланике Италије, Француске, Енглеске, Русије, Румуније, Белгије и Шпаније. Поред дипломатских израза жаљења због трагичне надвојводине смрти, које нотира, он примећује да се код свих осећало "олакшање, побољшање политичке ситуације у Европи, јер су сви у њему гледали ратоборног човека, који би био у стању да за један каприц Аустрије изазове европски рат. На неколико дана пред смрт Франца Фердинанда, енглески амбасадор сер Малет рекао ми је о њему: "Тај човек, затуцани клерикалац, који ништа не разуме у европској политици, права је опасност за светски мир". Белгијски посланик барон Моншер, без околишања, сасвим искрено рекао ми је: "Жалим што је погинуо на тако ужасан начин, али, међу нама буди речено, са гледишта европских интереса боље је што га је нестало"." На ове ставове британских дипломата подсећа и британски историчар Марк Корнвол и додаје да су Фердинандову смрт у Италији и Француској доживели као олакшање.
Дипломатама је очито промакло да су постојале оне снаге које су само чекале повод за рат и да им је атентат у Сарајеву то и пружио.
ФРАНЦУЗИ ИНСПИРИШУ АТЕНТАТ
ОДМАХ после атентата, главни француски листови, "Пети журнал", "Пети Паризјен", "Матан" и "Журнал" нису дискутовали о Фердинандовом карактеру нити су увиђали да би ово убиство могло бити опасно по мир. Чак и Омлибр, близак Клемансоу (George Clamaceau), само нотира злоупотребу убиства у Аустро-Угарској, неоправдано, против Србије и Срба у целини, те распаљивање јавног мњења у том правцу. Међутим, "Иманите" и "Ла Батај синдикалист" наставили су са оценама да је убијени надвојвода био протагониста агресивне и ратоборне политике и да је представљао опасност по мир у Европи. Према последњем, "човек шеф војне странке, човек језуита... нада реакционарних аустроугарских кругова, онај који је подржавао репресивне мере против словенске мањине, платио је животом мржњу коју је сам изазвао.
СУТРА: НЕМАЧКИ ЦАР ХУШКА НАДВОЈВОДУ
Препоручујемо
ФЕЉТОН - СУПРОТНИ ТАБОРИ МЕЂУ ХРВАТИМА: У Сплиту се клицало Балканском савезу
19. 08. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ПРОБУЂЕНА НАДА У ОСЛОБОЂЕЊЕ: Косовски мит међу Јужним Словенима није замро
18. 08. 2021. у 18:00
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)