ФЕЉТОН - НАТО ЈЕ БЕС ИСКАЛИО НА НЕДУЖНИМ ЦИВИЛИМА: Генерал Весли Кларк је говорио - "Знам да постоји шпијун и хоћу да га пронађем"
О УСПЕШНОМ обавештајном раду генерала Милановића најбоље говоре реакције и анализе америчких и НАТО званичаника. Британски лист „Гардијан“ је дошао до поверљивог америчког извештаја, из периода агресије на СР Југославију, из кога је довољно навести само сегменте да би ствар била потпуно јасна.
Под насловом „ НАТО шпијун проследио Србима планове за бомбашке нападе“ аутори Алан Литл и Ричард Нортон-Тејлор пишу:
...У интерном поверљивом извештају, високи амерички званичници одбране су закључили да су Србима биле доступне дневне наредбе НАТО за извршавање ваздушних напада и извиђачких летова током прве две недеље бомбашке кампање. У извештају се даље каже да је до краја друге недеље кампање, НАТО почео да мења начин на који су наредбе дистрибуиране...
...У извештају се наводи да су процуреле информације омогућиле Србима да тачно знају када ће бити употребљене беспилотне извиђачке летелице, што је омогућило српској војсци и јединицама полиције да пре бомбашких напада померају своје људство и опрему уз мањи ризикда ће бити опажени...
...Према извору у Бриселу, генерал Весли Кларк, врховни командант НАТО, убрзо је по почетку бомбашке кампање посумњао да Београд има шпијуна у главном штабу Алијансе, и тада је својим колегама рекао: „Знам да постоји шпијун и хоћу да га пронађем“. Војни шефови НАТО су одмах проверили дистрибуцију дневних „наредби ваздушних задатака“. На њихово запрепашћење, открили су да су наредбе доступне за 600 особа...
...Чим су амерички команданти видели списак, смањили су га на 100 особа. Извор из Пентагона такође наводи да је било доказа о српском шпијуну. Пилоти главног штаба НАТО у Италији су изразили забринутост да су Срби унапред „знали за њихове летове“.
У британској документарној емисије „Још борби са НАТО у рату“ (“More combat with NATO at war“) емитоване на ББЦ, наводи се „Званичници војне обавештајне службе су известили да су открили да је шпијуну седишту НАТО одавао планове југословенским снагама за време бомбардовања Југославије. У програму је изнето да је и сам главнокомандујући официр НАТО, Весли Кларк, био убеђен у постојање шпијуна:
ВЕСЛИ КЛАРК: Одређени елементи, односно одређени људи нису више имали приступ тим информацијама, а круГ људи који су имали приступ све више је смањиван. Нека осетљива питања која нису морала да буду у наредбама, више нису стављана у на- редбе посадама.
АЛАН ЛИТЛ (дописник ББЦ из бивше Југославије): Забринути због неочекиване неефикасности у раној фази операције, амерички војни обавештајци спровели су интерну истрагу по завршетку рата у којој су дошли до сазнања да су Срби имали приступ високо осетљивим наредбама и задацима ваздушних операција, који су дистрибуирани свакодневно посадама авиона. Наредбе су садржале детаље о метама на које ће бити извршен напад, типовима авиона који ће учествовати, ваздушним базама из којих ће полетети, плану лета и времену напада. Истрага је утврдила да су Срби могли знати где и када ће дејствовати шпијунски и „невидљиви“ авиони НАТО, па је захваљујући томе Београд био у стању да премешта своје људство и средства. У другој недељи рата НАТО је променио начин достављања наредби посадама.
ОБАВЕШТАЈНА мрежа генерала Милановића (или њени делови) била је у потпуној функцији и током априла 1999. године. Њен рад је донекле поремећен и ослабљен тек када су генерал Весли Кларк и британски премијер Тони Блер, уз сагласност Хавијера Солане и Била Клинтона, изместили систем одлучивања из Брисела у Лондон. Могуће је да је „цурење“ поверљивих података преко Милановићеве мреже подстакло или правдало ову одлуку, али је исто тако сасвим могуће да је прави разлог био стварање амбијента за преваре и обману осталих чланица НАТО пакта јер је јединство било пољуљано.
Најважније што овде треба запазити јесте то да су најмоћније контраобавештајне службе на свету, пре свега америчке, уложиле велике напоре пре и током НАТО агресије да открију обавештајну мрежу генерала Милановића, али у томе нису успеле. Анализа америчких војних обавештајаца након завршетка рата је подстакнута за њих несхватљивим неуспехом у сучељавању са југословенском (српском) војнообавештајном службом. Не треба да нас завара игра речи у њиховим извештајима. Све време они говоре и пишу „да су открили постојање шпијуна у НАТО-у“, али не кажу „да су открили шпијуне“, а то је велика разлика - и још већи успех Милановића. Све време агресије су знали, или боље речено посредно наслућивали, да шпијуни постоје и нису их открили. Мајор Бинел је ухапшен пола године раније, па ни њега нису открили - под тешко доказивом сумњом сам је признао да је информатор југословенске обавештајне службе.. Давид је победио Голијата, и то у рату, када је свака информација бар десет пута важнија него у миру.
У ЗАКЉУЧКУ своје књиге „Модерно ратовање“, амерички генерал Весли Кларк, командант савезничких снага НАТО у Европи и заповедник агресије Алијансе на СР Југославију, јасно је признао да су обавештајно надиграни када пише следеће:
„Ефекат изненађења је био угрожен рано и често, од предаје Србима делова плана кампање октобра 1998, преко упозорења за предстојећи напад у последњим сатима након повлачења „ненаоружаних посматрача“ ОЕБС. Могућни удари на многе осетљиве мете у много су наврата откривени у јавној дискусији приликом одобравања напада, нарочито када су по среди били напади на мете у Београду.“
И поред огромне премоћи у ваздуху, генерал Кларк признаје да су их и те како бринуле српске обавештајне службе:
„А наставили смо да бринемо за безбедност наших посада, пошто су неке њихове мете Срби предвидели, или су оне можда биле откривене из неопрезности, или због шпијунаже.“
НЕОЧЕКИВАНА неефикасност збунила је агресора и нису знали шта да раде, па су повећавали број авиона и број мета што наводи и генерал Кларк у својој књизи:
„Од почетних удара усмерених на 51 мету које су изводиле снаге од 366 војних авиона, ваздушну кампању смо проширили на близу 1.000 мета и на снаге од око 900 авиона, а још их је више било на путу.“
Вероватно та неефикасност је убрзала њихова дејства по цивилним објектима и цивилном становништву, што је оставило трајне последице у погледу става српског народа према НАТО пакту. Немоћ су искалили на цивилном становништву, користећи чак и забрањена оружја. Оставило је то и за њих дугорочне негативне.последице, не само по питању угледа у свету - то им је најмање сметало јер као агресивна и насилна армада углед никада нису ни имали - него и по питању нечега што им је и данас болна рана и пуста жеља: уласка Србије у НАТО пакт. Време пролази, али њихови злочини се не заборављају...
Фрустрирани агресори
НАТО агресор није успео да реши неефикасност повећањем броја авиона и броја мета јер су српској страни биле познате све њихове потенцијалне мете, па и оне које су одредили накнадно, након афере „Бинел“. Погађали су утлавном стационарне мете које нису могле бити премештене. То им је свакако причињавало фрустрацију, поготово што ни њихови обавештајци нису могли да дају јасан одговор на питање о чему се стварно ради.
СУТРА: ГЕНЕРАЛОВ ПОДВИГ ТРЕЋИ ПО ЗНАЧАЈУ ОД ДРУГОГ РАТА
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)