ДУХОВНИ ТЕМЕЉ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: У Босни и Херцеговини сви су се осећали угроженим од "оног другог"
ДОБРИЦА Ћосић је често цитирао афоризам талентованог сатиричара Александра Чотрића који каже да се код нас појединац хипнотише гледањем у очи, а народ - гледањем у екран.
С Владом Стругаром и са мном слагао се у ставу да таблоидизација (коју смо некад у разговору називали и таблоидиотизацијом) не наступа само из комерцијалних разлога, већ се она од политичких фактора толерише, чак и подупире из мотива који нису трговачки, већ много опаснији. Временом је, не без жаљења, пристао на оцену да је таблоидизација ипак део јединственог, опасног пројекта. У нашим разговорима није остало незапажено да су таблоиди у Србији нагло процветали после 2000. године, а веома брзо стигла је и помама на телевизији звана ријалити програми.
Ћосић и Стругар примећивали су да су грубим акцијама тзв. кризних штабова, са челних позиција у штампи, па и из самих редакција најурени многи добри новинари, што је нашу "седму силу" обогаљило за дуже време. "Додуше, неке је и требало отерати, али не тако грубо, без икакве процедуре", напомињао би Ћосић, приметивши да су и из привреде, па и неких културних установа, после октобарског преврата склоњени многи успешни директори и менаџери. "Бавимо се рехабилитацијом Драже Михаиловића и Милана Недића, а ове жртве недемократског терора нико не рехабилитује; нисам сигуран ни да су жртве честито и пописане", рекао ми је, у јесен 2008, Добрица Ћосић.
ЋОСИЋЕВ оглед који се толико допао Влади Стругару, у ствари је текст предговора за књигу Николе Кољевића Стварање Републике Српске. Писац је имао навику да неке своје амбициозније прилоге поднесе пријатељима и зналцима на прво читање и консултацију; Стругар је био у том уском кругу.
ПОКРЕТАЧИ РАТА
И ЋОСИЋ у предговору, и Кољевић у књизи, осврнули су се на "допринос" интелектуалаца пореклом из сва три народа, посебно осветливши улогу "социјалистичких" протагониста исламског бошњаштва - од Алије Исаковића (који је тражио да се из имена Републике избрише Херцеговина), преко Мухамеда Филиповића (који је у свом познатом тексту о "босанском духу" тврдио да је Босни више штете нанела књижевност Иве Андрића него све освајачке хорде које су је газиле) до Алије Изетбеговића (чија је Исламска декларација у основи била идеолошки покретач Босанског рата).
У Николи Кољевићу, некадашњем угледном професору Сарајевског универзитета и светски афирмисаном шекспирологу, Добрица Ћосић гледао је поузданог сведока и хроничара стварања прве српске државе преко Дрине. У политичку борбу за национална и грађанска права српског народа у БиХ, Кољевић је ступио у лето 1990, придружујући се побуњеним српским интелектуалцима на традицији родољубља коју су утемељили Васа Пелагић, Петар Кочић, Алекса Шантић, браћа Ћоровић, Веселин Маслеша и други.
Књига Стварање Републике Српске последње је дело Николе Кољевића, настало, као мемоарско-дневнички запис из двеју преломних година (1993-1995). Кољевић је учествовао у дејтонским преговорима о заустављању Босанског рата, а његов потпис стоји и на званичном документу о мировном споразуму овереном у Паризу, у Јелисејској палати, 14. децембра 1995. Кољевић је извршио самоубиство крајем јануара 1997, а рукопис обимне књиге у два тома средила је његова супруга Милица.
РАЗМИШЉАЊА Добрице Ћосића над рукописом књиге Николе Кољевића записана су јула 2008, а књига је објављена крајем те године у заједничком издању "Службеног гласника" Републике Србије и истоимене установе из Републике Српске. Ћосићев предговор има око четрдесет страница, и у њему аутор портретише лик Николе Кољевића као одговорног државника и бриљантног тумача веома крупних историјских догађаја. "Историја ће, верујем, људски, умни, патриотски подвиг Николе Кољевића да постави у духовне и моралне темеље Републике Српске", закључује Добрица Ћосић.
И сам учесник у преговорима о окончању Босанског рата, Добрица Ћосић у овом огледу - ослањајући се на своје, али и на дневничке белешке Николе Кољевића - подсећа на историјске околности које су, нажалост, онемогућиле да се у Босни и Херцеговини, кроз деценије и векове, оствари етничка и религијска толеранција и хомогенизација. Ћосић пише да је Босна најнесрећнија балканска земља. Три измешана етноса, изникла из три вере, стварала су три нације које су се у свим ратним окршајима, "наметнутим споља и за туђе интересе или унутрашњим конфликтима", узајамно крваво обрачунавале и истребљивале.
У РЕЛАТИВНОЈ хармонији живело се само под окупацијом или диктатурама, али су се историјске и националне разлике и тада продубљивале. У оба светска рата, делимично под притиском страних завојевача, муслиманско и хрватско становништво било је окренуто против Срба, који су и после ослобођења остали у инфериорном положају, подсећа Ћосић. Босански рат је само наставак омраза и антагонизама из прошлости, ближе и даље, јер је у колективној и индивидуалној свести све три нације тињала "ватра историјске освете и чекала свој ветар".
Не амнестирајући крајности, грешке и злочине ни на једној страни (укључујући и српску, наравно), Добрица Ћосић, документарно и хронолошки, показује да су рат у БиХ први покренули Муслимани и Хрвати, и да је тај сукоб "спонтани израз резидуалне енергије самог босанскохерцеговачког тла, његове даље и ближе прошлости". Ћосић у наставку додаје да су иницијатори рата - Хрвати и Муслимани - искористили иманентну верску и националну нестрпљивост и искључивост, односно биолошку, егзистенцијалну несигурност засновану на колективном памћењу прошлости. Испомажући се Јунгом, Ћосић указује на то да су у колективном свесном и несвесном тињале страсти за осветом потомака жртава и одбрамбених нагона потомака убица. Сви су се у Босни и Херцеговини, по овом тумачењу, осећали угроженим од "оног другог" и кад мрко не гледа и не прети да ће клати. "Скоро све породице имале су убицу или жртву, или и једно и друго", пише Ћосић. "Покренут страхом од оног другог, Босанским ратом командовао је биолошки страх; отуд и толика свирепост."
ИЗ ЋОСИЋЕВИГ предговора, као и из навода Кољевићевих дневничких записа, види се зашто је Босански рат био у толикој мери и амерички; Клинтонови изасланици Кристофер и Холбрук издиктирали су у Дејтону и споразум о закључењу рата у којем, како се примећује, није довољно рећи да су подржавали једну страну у сукобу, већ су сами били - страна у сукобу. А Ћосић још и додаје: "одлучујућа страна!" Ћосић појашњава (2008) оно што је данас белодано о мотивима америчког управљања Босанским ратом: у питању су амерички империјалистички циљеви и корупција исламских земаља - власника нафте. "Помагањем Алији Изетбеговићу и његовој исламској армији, Америка је враћала своје дугове муслиманима Блиског и Средњег истока, или је то био аванс за нафту којом су располагале исламске земље", пише Ћосић. Да би прикрила своје праве циљеве и интересе, Америка је, како указује Ћосић, уз подршку Европске уније заступала "демократску" концепцију стварања "мултиетничке Босне" коју није прихватио ниједан ратујући народ; слушајући Америку, Муслимани и Хрвати имали су за циљ пораз Срба, па су симулирали прихватање америчке идеологије и били принуђени да у Дејтону прихвате Муслиманско-хрватску федерацију, претходно очишћену од Срба".
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)