ДУХОВНА ОБНОВА У ЦРНОЈ ГОРИ: Све је почело од тренутка када је у Црну Гору крочио Амфилохије
ОД како је пре тридесет година у Црну Гору дошао митрополит Амфилохије, од тада почиње велика духовна обнова, пре свега обнова вере у народу.
Духовна обнова је свој видљиви израз добијала и у обнови храмова и манастира, па чак и оних који су порушени у доба Турака. Те светиње је обновио народ са својим митрополитом и свештенством оног момента кад је обновио, васкрсао у себи веру у Бога. Најважније је да су све те светиње данас у богослужбеној употреби. То нису мртве грађевине него жива духовна саборишта верног народа као што су била у времену старе славе. Обновљено је око 600 светиња за три деценије. То је само знак да је духовна обнова у Црној Гори Божије дело. Црна Гора је крајем деведесетих спала на десетак парохијских свештеника, а данас нема села које нема свог пароха!
Јован Маркуш, пријатељ и један од најближих сарадника блаженопочившег митрополита Амфилохија, објавио је Споменицу поводом тридесет година архијереске и двадесет пет година митрополитске службе на цетињском трону.
ВЕЛИКИ утицај, како наводи Маркуш, на духовно узрастање митрополита Амфилохија извршили су преподобни отац Јустин Поповић, велики богослов и духовник наше Цркве, и светогорски старац Пајсије. Цетињски архиепископ говорио је грчки, руски, италијански, немачки и француски језик, док је у научном раду користио старогрчки, латински и црквенословенски.
- После дугогодишњег противљења комунистичке власти, митрополит Амфилохије је устоличен у цетињски трон у врло тешко време по Митрополију црногорско-приморску и уопште православље у Црној Гори. Педесет година комунистичке владавине оставило је духовну пустош. Већина цркава и манастира била је запуштена. Митрополија је имала мали број свештеника. После примања светог трона Цетињске митрополије од часног старца митрополита Данила Дајковића, који га је у тешким временима чувао и сачувао, требало је кренути готово изнова - обновити цркве и манастире, поставити свештенике, вратити људе изворним духовним вредностима. То није било нимало лако, јер се пет деценија индоктринације у Црној Гори није могло тек тако исправити - наводи Маркуш.
ЖАР ПРОБУЂЕНИХ ОГЊИШТА
ЖАР црногорских духовних огњишта разгорео је митрополит Амфилохије, ризикујући опекотине и гар. Ризикујући да не успе. Јер, када дирате жар - или ћете разгорети ватру, или ћете је до краја угасити. Мислимо да је митрополит био свестан тог ризика, као што смо убеђени у то да је био свестан онога што је записао његов претходник на владичанском трону, како "прегаоцу Бог даје махове", оценило је свештенство и монаштво Митрополије црногорско-приморске.
- НА ТЕМЕЉИМА комунистичке, у суштини антицрногорске и антисрпске доктрине, у вишестраначком животу Црне Горе јавиле су се разне духовне девијације. Свестан улоге коју је Митрополија црногорско-приморска имала у прошлости, као темељ духовног и државотворног бића Црне Горе, иако је био оспораван и излаган разним подметањима од стране комунистичке власти и њихових идеолошких наследника и пре него је ступио на цетињску катедру, митрополит Амфилохије је од самог устоличења кренуо у свеукупну обнову живота Православне цркве у Црној Гори. Из дана у дан повећавао се број свештеника и монаха, а приоритет у томе се давао обнови свештенства, из једноставног разлога - у ратном и послератном времену, када је дошла до снажног израза антихришћанска деструктивност незапамћена у историји Црне Горе, пострадало је преко стотину свештеника, тј. скоро две трећине предратног свештенства Митрополије црногорско-приморске, на челу са Свештеномучеником митрополитом Јоаникијем Липовцем.
ОБНОВИ свештенства је поклоњена велика пажња са циљем да, као некада, не буде у Црној Гори ниједног мањег места, нити већег села у којем би био храм без пароха, каже Маркуш.
Када се из Баната вратио у родну Црну Гору и стао на парче земље његове Мораче, цетињски архиепископ пробудио је уснули православни народ, подигао га на ноге и вратио прадедовској вери.
- Црна Гора је у последње две деценије у сусрету и сукобу са морачким пророком Амфилохијем и то је најочитији доказ да народ и Црква потребују пророчку реч - приметио је владика диселдорфски и целе Немачке Григорије. - Та реч је често неразумљива и болна, али лековита. Да није тако, зар би црногорски манастири данас били пуни живота и молитве, зар би у Црној Гори било толико дивних свештеника и верника. Пророк је одувек несхваћен, али је поштован, и ничије уши, сем оних који их затискују, не могу, а да не чују његову реч. Није ли митрополит управо такав - несхваћен а ипак и те како поштован? Пророке су убијали одвајкада, на разне начине, поругом, покудом, гоњењем и разним смртима, а они се никад нису плашили, док су се други њих прибојавали.
СУТРА: ВЛАДИКО, ЕВО ВАМ МОЈЕ ДЕТЕ!
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)