ОДЊИХАН НА НАРОДНОЈ ПОЕЗИЈИ: Владика Амфилохије остаје јединствена појава у православном свету
ДРУЖЕЊЕ са књижевницима, нарочито са песницима, посебно је пријало митрополиту Амфилохију. И он сам написао је и објавио подоста стихова, као и прозних дела. Био је најстарији члан Удружења књижевника Црне Горе и "борио се до последњег дана свог светачког бивствовања међу људима".
Песник Андрија Радуловић, судруг по перу и убеђењу, цетињског архиепископа, сапутник по Црној Гори, Србији и Русији, по књижевном сазвежђу, своју беседу о њему, дели са читаоцима "Новости".
-Владика Амфилохије - обновитељ вере православне, песник и беседник, универзитетски професор, теолог светског гласа и угледа, полиглота, хришћански мислилац, његошевац, преводилац, активни учесник и сведок савремене историје и распећа своје цркве и свог народа, светски путник, хајдук који је одњихан на народној поезији, монах који је увек на удару бура и таласа, живи огањ и преблага реч, сабеседник и молитвеник стараца светогорских и стена о којој се ломе трошне лађе савремене антицивилизације упокојио се у Господу.
СВЕТЛИ наш владика је био и остао човек океанске ширине. Што је све урадио за Црну Гору и православни свет, обнављајући преко шест стотина цркава и храмова са честитим народом и подижући два величанствена храма, у Подгорици и Бару...
Владика је удахнуо живот нашој цркви, која је у комунизму измрцварена таворила и једва дисала, а данас дејствује у свој својој пуноћи Христовој на радост и спасење свих који верују у једну саборну и апостолску цркву Исуса Христа... А није му било лако с Црногорцима... Сетимо се каменица што падаху као киша на Цетињски манастир, наших цркава у којима пландоваху овце, запуштених и хладних олтара ђе кандило пред иконом плаче.... И стигао је да опоје сваки гроб који је узидан у темеље Црне Горе и њене слободе од Чева равна до Комова, од Дурмитора до Котора царскога града и Високих Дечана, од Граховца до Гласинца и Скадра на Бојани, Медуна и Мојковца... И да повади кости из јама и сахрани достојно... И да помири потомке партизана и четника, бјелаша и зеленаша, што видесмо у литијама... И да одбрани џамију у Београду од момака који беху погођени погромом цркава наших на Косову...
-И КАД брани студенте на тргу... И кад пише о сутону у Хајделбергу и стихује о Новом усековању, о гробу на Комовима... И кад прича о старцу Зосими и пустињи Оптини... И кад посјећује наше заточене посланике у Скупштини Црне Горе... И кад слави датуме наше културе и писмености, и оснива књижаре, и народне кухиње, и кад слуша неку сироту којој је све спаљено у последњем рату као рођену сестру... И кад га одликују и кад га изводе на суд због она два слова, и кад превуче гудалом преко струна гусала и запева о Витлејему и Божићу, цару Лазару и Вуку Мандушићу. И кад гута сузавац на протестима.... И кад се среће са Солжењицином, и кад за Васкрс дели јаја робијашима у спушком казамату... И кад се пење уз острошке греде... И кад сахрањује страдале у Метохији и под куршумима држи опела... И кад доноси брдун лозе светогорске да на Немањином граду озелени, роди и заплаче... И кад посјећује Венецијанско бијенале и говори о Модиљанију и модерној умјетности... И кад штити пјеснике, погорелце, тамничаре и благослови морнаре, путнике, штампаре... И кад слави Ријеч и брани руку Јована Крститеља. Владика Амфилохије остаје јединствена појава у православном свијету.
НИЈЕ ЛАКО С ЦРНОГОРЦИМА
НИЈЕ било лако митрополиту с Црногорцима, вели Андрија Радуловић:
- Кад су му чупали браду и панагију са прсију није проклињао, али јесте кад су му дирали цркву и пијуцима ударали у крст часни и слободу свету, кад су рушили олтар и разиђивали сјен цркве на врху планине. Разгорио је витлејемски огањ у Црној Гори и нахранио ју је небеским хлебом, попут својих великих претходника митрополита црногорских и светаца који и данас шире и сведоче Христову љубав.
ПУТОВАО је Радуловић са владиком у Русију, на Његошеве дане, пре двадесетак година. Делегацију су чинили митрополит Амфилохије, Ранко Јововић, др Радмило Маројевић, Милутин Мићовић, Желидраг Никчевић.
- Тада сам се уверио да је по менталитету Црногорац, по духу Хелен и Словен, по крви Србин који као да је рођен у Косовском боју, а не у Морачи препуној модрих шљива и извора, поред манастира морачког у слами Христовој, на Божић у старој Југославији. Али пре свега уверио сам се да је наш митрополит Амфилохије велики ерудита, обновитељ, витез и песник који поред свега гледао свет кроз људско срце и радује се Божјој зори као дете, и пчели и човеку и цврчку у пољу. И помислио сам како би стихови Б. Петровића "сазвежђа мудра памте у свом сјају, како ми је тесно у бескрају", најбоље пристајали уз његово име.
- ДОЖИВЕЛИ смо тада у Петрограду велике тренутке - наставља Радуловић. - На аеродрому у Санкт Петербургу било је хиљаде младих људи са свећама у рукама и са песмом на уснама да сачекају владику Амфилохија који ступа ногом на руску земљу. Говорили смо о Његошу на Филолошком факултету државног Универзитета у Санкт Петербургу са руским академицима, професорима, теоретичарима књижевности, преводиоцима. Тада Руси рекоше да је Његош дужан присуствовати у руској литератури као светски оригинал, јер они таквог писца немају! Били смо и на гробу Достојевског у Лаври Александра Невског, и на пријему код тадашњег владике ладошког и петербуршког Владимира који нам благословио да посетимо цркву где је Његош рукоположен за владику пред руским царем. Обишли смо и гроб владике Василија Петровића који одмара поред српског патријарха Бркића, у близини Суворова. На гробу владике Василија стоји натпис: "На овом мјесту је сахрањен пресвијетли Василије Петровић, митрополит скендеријски и приморски Црне Горе и чувар патријархата српског трона који умрије у туђини у својој 37 години. Упокојио се у Санкт Петербургу 1766. године 10. марта по младом мјесецу у 7 сати."
ГОВОРИЛИ су стихове у част Његоша у Савезу писаца у Санкт Петербургу, у Националној библиотеци Русије, посетили Адмиралитет, Универзитет, Петропавловски сабор са златним куполама и фламанским звонима. Владика је одржао помен Ловћенском Тајновидцу Петру Петровићу Његошу и у цркви где је Његош рукоположен у владику у присуству руског цара Александра I и чланова Синода Руске православне цркве.
Препоручујемо
ВАРНИЦА ИЗ КУЋЕ ЋИРА РАДОВИЋА: Ристо се молио Богу да га не приме у Богословију
04. 11. 2020. у 19:48
МИЛАЧИЋ ПИСАО ИРИНЕЈУ: Народ Црне Горе већ је изабрао будућег митрополита!
04. 11. 2020. у 16:16
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)