“ОН БЛАГОСИЉА БУГАРСКИ И СРПСКИ НАРОД”: У Софији обележено 700 година од упокојења краља Милутина, задужбинара манастира на Косову (ВИДЕО)
СЕДАМ векова од смрти српског краља Милутина, чија је главна задужбина манастир Бањска на Косову, обележено је данас свечаном архијерејском литургијом у Цркви Свете недеље у Софији, где почивају његове мошти.
Саветник за културу председника Србије Александра Вучића, Дејан Савић, рекао је да је данашња манифестација била несвакидашњи и изванредан догађај и да је то не само црквени, него историјски празник који на један најлепши начин уједињује два народа, српски и бугарски.
- Поводом 700 година од упокојења светог краља Милутина дошли смо овде да литијом обележимо тај велики и значајан датум, а први пут изнесемо мошти краља Милутина изван цркве - рекао је Савић.
Навео је да је реч о празнику о "кога бисмо на првом месту ми у нашој земљи морали мало пажљивије да обележимо". Савић је рекао да је то био догађај који превазилази црквене и друштвене димензије када су у питању односи два народа.
- Укратко, то је сигурно једна манифестација за памћење и историјска манифестација - навео је Савић и додао да такве догађаје треба да искористимо за зближавање два народа која су сама по себи блиска, и географски, историјски и по религији.
Манифестацији у Софији поводом 700 година од упокојења краља Милутина присуствовао је и амбасадор Србије у Бугарској Жељко Јовић, који је рекао да је свети краљ Милутин заиста најбољи и највреднији мост који тренутно имамо између братског српског и братског бугарског народа и природна спона која може да нам помогне да наши укупни билатерални односи буду још бољи. Јовић је навео да је велико задовољство и част, али пре свега, огромна одговорност бити српски амбасадор у Републици Бугарској у дану када се обележава 700 година од упокојења великог српског краља Стефана Уроша Милутина, познатијег као свети краљ Милутин.
- Великом манифестацијом, као и бројним догађајима претходних дана и догађајима који ће уследити наредних дана, имали смо прилику да, пре свега, једни другима још једном поновимо колике су наше братске везе, везе између Србије и Бугарске, везе између српског и бугарског народа - навео је српски амбасадор.
Према његовим речима, то је и прилика да подсетимо нашу средњу генерацију и нешто старије суграђане на значај који свети краљ Милутин има, а који је српску државу довео до великог успона. Јовић је рекао да краљ Милутин у смислу културе учинио много и да је познат и препознат у свим историјским изворима по свом меценству, дарежљивости и помоћи коју је давао гладнима, немоћнима и болеснима.
- С друге стране, данас је била прилика да своју децу научимо, да им покажемо ко су, да им кажемо где су им корени, како би они знали где да иду и како би своју земљу градили на најбољи могући начин - рекао је Јовић.
На манифестацији су учествовали бројни верници, гости, свештеници и пријатељи, а Белоградчишки епископ Поликарф је рекао да са посебним достојанством обележавамо 700 година од упокојења светог краља Стефана Милутина, чије се мошти налазе у митрополијском катедралном храму Свете недеље у Софији.
- Већ 552 године он благосиља наш бугарски народ и српски народ. За два народа свети краљ Стефан Милутин је један велики и изванредан благослов, то је један светац који је за живота учио верујући народ да испуњава Божје заповеди, да чува и поштује православну веру, а учи нас и данас да волимо Бога, да испуњавамо његове заповеди и да будемо верни Христови следбеници када испуњавамо највећу Христову заповед да волимо једни друге - рекао је Белоградчишки епископ.
Према његовим речима, свети краљ Милутин није случајно у Бугарској, јер је ту да покаже и српском и бугарском народу да је потребно да на Христовом путу гајимо међусобну љубав. Навео је да, када имамо љубав какву нам показује свети краљ Милутин, имаћемо и мир међу нама и братско јединство и бићемо добри сведоци у веку у којем живимо, у садашњем времену, сведоци чисте и свете православне вере.
- Свети краљ нас благосиља, спасава, даје нам снагу да будемо истински достојни и Бугари и Срби, да будемо јединствени на Балканском полуострву и у Европи, да сведочимо јединству, Христовом миру и љубави - рекао је Белоградчишки епископ.
Стефан Урош ИИ Милутин, најславнији српски краљ, владао је 40 година и подигао 40 цркава. Краљ Милутин, други син краља Уроша, дошао је на престо после абдикације старијег брата, краља Драгутина, који се повукао 1282. године. У периоду од 1293. до 1321. краљ Милутин је подигао и цркву Богородицу Љевишку у Призрену и манастир Грачаницу.
Манастир Бањска саграђен је између 1313. и 1317. године, као задужбина српског краља Стефана Уроша ИИ Милутина. Он је Бањску наменио себи за гробну цркву и тамо је најпре и био сахрањен. Међутим, после Косовске битке 1389. године његово тело је пренето у Трепчу, а потом, 1460. године, у Софију где се и сада налази.
(Косово онлине)
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)