ОСАМДЕСЕТ ОДСТО СТАРИХ УСАМЉЕНО: Најновије истраживање Популационог фонда УН обухватило и Србију
ОСАМ од десет старијих људи, односно 79 одсто, сматра да је умерено или изузетно усамљено, показало је ново истраживање Популационог фонда Уједињених нација и Универзитетског колеџа у Лондону, спроведено средином 2021. међу особама старим 65 - 85 година, у шест земаља и територија источне Европе, међу којима су и Србија, БиХ и Албанија.
Пружање конкретне подршке старијима у обављању свакодневних активности, као што је куповина намирница, од суштинског је значаја за смањење усамљености, сматрају у УНФПА. Анкета је показала да, поред недостатка конкретне подршке, фактори ризика за усамљеност укључују и недостатак друштвених контаката, недостатак особе са којом би се проводило пријатно време и низак ниво социјалног самопоуздања.
Установљена је и одређена повезаност између нивоа емоционалне подршке и усамљености. Неколико других фактора ризика је, међутим, само благо повезано са усамљеношћу: самачки живот, генерални ниво среће, обраћање за помоћ у вези са менталним здрављем, потешкоће са слухом, недостатак позитивне друштвене подршке и осећаја блискости.
Фактори ризика варирају у зависности од земље и територије, иако су нивои усамљености били слични у свих шест земаља и територија покривених истраживањем.
Истраживање препоручује усвајање националних политика које штите права и достојанство старијих особа, са нагласком на здравље и добробит, и наглашава потребу за програмским променама на локалном и националном нивоу. Промене могу укључивати медицинске кућне посете, волонтере/ке у заједници за пружање свакодневне подршке, телефонску или виртуелну медицинску и социјалну подршку. Развијање циљаних групних активности, у дневним центрима или сличним просторима за здраво и активно старење, може бити један од ефикасних начина за стварање и ширење друштвених мрежа старијих људи и пружање конкретне подршке.
- Усамљеност представља велики ризик за физичко и ментално здравље старијих и подрива напоре у промоцији здравог и активног старења - рекла је Ђулија Валезе, директорка УНФПА за источну Европу и централну Азију. - Ово истраживање нам помаже да боље разумемо факторе ризика за усамљеност и пронађемо начине како бисмо смањили учесталост усамљености у старијој доби.
У источној Европи становништво убрзано стари због продуженог животног века, ниске стопе фертилитета и високе стопе миграција.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)