ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПРИЛОЗИ ЗА ИСТОРИЈУ БЕШЧАШЋА: Стаљинистичка трагикомедија - Брионски пленум у светлу архивских докумената
ПОЧЕТКОМ шездесетих година прошлог века Савез комуниста Југославије престаје да буде јединствена организација и основни интегративни фактор Југославије и његов даљи развој води конфедералној концепцији организовања и деловања.
На крају свога постојања деловао је као типична конфедерална организација. И тих разлога IV Пленум ЦК СКЈ, назван по месту одржавања “Брионски”, има вишедимензионални значај и далеко превазилази унутарпартијски карактер.
Овај скуп је непосредно усмерио даљи политички, економски, организациони и друштвени развој Југославије, а посебно односе унутар СКЈ, што подразумева и његову идеолошку оријентацију. Развој република као националних држава непосредно је био у сукобу са основним елементима југословенеке концепције.
Ове две концепције нису могле да егзистирају упоредо. За заговорнике национално- националистичка концепције главни противници су поборници југословенства. Обрачун политички и партијски са носиоцима југословенске идеје и њеним присталицама је био неизбежан.
Још један елеменат је био у политичкој игри. Борба око наслеђа. Реални Титови наследници били су Ранковић, Кардељ и Бакарић.
ИЗБОР Александра Ранковића да се елиминише из политичког живота није био случајан. Ранковићу као Србину најлакше се могло приписати унитаризам, централизам, антисамоуправљање и све друго што је политички оквалификовано као деформација и препрека даљем развоју самоуправљања и демократског, политичког и економског система.
Функционере из Србије било је најуверљивије осудити као носиоце унитаризма и југословенства јер су Срби по природи ствари, из истоијских разлога и што су територијално били раштркани у пет република, више били наклоњени Југославији као јединственој држави него претварању република у националне државе.
Циљ објављивања архивских докумета о догађајима пре, за време и после Брионског пленума, као и реаговања стране и домаће јавности, у неколико наредних бројева „Историјског додатка је да се са историјске дистанце сагледају стварни разлози одржавања Четврте седнице ЦК СКЈ, суштина обрачуна са Ранковићеми и последице које су настале распадом Југославије који нам је још свеж у сећању.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)