ПОСТ КОВИД ДУЖИ ПОСЛЕ ОМИКРОНА? Забрињавајуће тврдње српских докторки, највише трпе плућа, срце и крвни судови

Novosti online

07. 02. 2022. у 21:38

ПОСЛЕ прележаног вируса корона, већина пацијената се већ после неколико недеља осећа драстично боље.

ПОСТ КОВИД ДУЖИ ПОСЛЕ ОМИКРОНА? Забрињавајуће тврдње српских докторки, највише трпе плућа, срце и крвни судови

Фото: Принтскрин Курир

Нажалост, Цовид-19 има карактеристику веома упорног вируса. Код једне групе пацијената је примећено да се, како одмиче време и лечење, јављају нови или враћају стари симптоми, чак и четири недеље након акутне фазе болести. У те симптоме, који се углавном додатно појачавају након умне или физичке активности, убрајају се замарање, општа исцрпљеност, потешкоће приликом концентрације, честе главобоље, губитак мириса или укуса, убрзани рад срца, плитак дах али депресија и страх.

Инфекција корона вирусом оставља последице по цео организам, па се пацијентима све чешће дијагностикује “пост ковид синдром”. Да ли би након прележаног корона вируса требало да посетимо кардиолога, пулмолога, психолога или интернисту? На шта посебно да обратимо пажњу? Како превазићи страх од одласка код лекара?

- Сметње бих поделила у две групе. Прва група су симптоми који су везани за кардиоваскуларни систем, односно за крвне судове и срце. Наравно да смо већ две и по године суочени са инфекцијом која се изнова јавља, њој ншта не значе спољне температуре. Јављају се и лети и зими. Према томе, то је врло нетипично за једну инфекцију. Везана је и за аерозагађење, симптоми на плућима постоје и код омикрон соја - каже кардиолог и специјалиста интерне медицине др Снежана Башић.

Др Башић каже да негде од октобра месеца, када се омикрон појавио, примећује да људи који су имали ову инфекцију много дуже имају кардиоваскуларне симптоме али и пулмолошке.

Фото: Depositphotos

Вежбе дисања после короне

- Људи кратко дишу, осећају као да не могу да се рашире плућа. Вежбе дисања могу да се раде тако што узму балоне и да дувају. Пацијент мора да надува балон, да ангажује плућа. Они који нису имали пнеумоније они углавном имају кардиоваскуларне симптоме и то је најчешће, осцилације притиска. То су скокови притиска који су невероватни, јављају се и код младих и код старих људи. То је много ризично. Више од 90% случајева су такви. Пацијенти се буде током ноћи са осећајем тахикардије, ти пароксизми, напади лупања срца могу бити опасни јер могу покренути тромб. Пацијенти који имају проширене вене су јако угрожени. Инфаркти се јављају код младих људи, ево погледајте само спортисте. Многи спортисти су тако умрли - рекла је др Башић.

Повећана је стопа насиља

Поред физичких последица, корона оставља и психичке последице попут анксиозности каже психолог и психотерапеут Бојана Шлајмер.

- Видимо велике последице на психолошком нивоу. Анксиозност, поремећај концентрације, памћење, воље за одлучивање. Људи су у исфрустрираном елементу. Повећана је стопа насиља. Све то са собом носи низ других психолошких феномена. Рационалност је предуслов за здрав ментални живот човека. Људи су у перманентном страху од поновног добијања коронавируса, јако је важно нагласити да последице не морају бити фаталне. Особе саме препознају нагле промене у расположењу, Наше здравље утиче тако да можемо подизати наш имуни систем - рекла је Шлајмер.

БОНУС ВИДЕО -  ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!