УНУКА МАРТА ПРЕ ПОЛИТИКЕ: Никола Шаиновић у пензију отишао из хашке ћелије, вратио се партији, без амбиција

С. Ј. М.

26. 02. 2022. у 15:46

НЕКАДАШЊИ премијер Србије, потпредседник Владе Југославије и високи функционер Социјалистичке партије Србије Никола Шаиновић (73), после вишегодишње хашке голготе, данас борави у Београду.

УНУКА МАРТА ПРЕ ПОЛИТИКЕ: Никола Шаиновић у пензију отишао из хашке ћелије, вратио се партији, без амбиција

Фото Танјуг

Како каже у разговору за "Новости", живи са тешким хашким теретом на леђима и траумом, од 5. октобра 2000, па до 26. августа 2015. године, када се из хашког затвора вратио кући.

Тај дан му је као други рођендан.

- И моја породица је са мном прошла сву ту драму - каже нам Шаиновић. - Сада нам је снаха Нина, супруга сина Петра, родила унуку Марту, која је напунила годину дана. Она нам је симбол новог живота. И млађи син Јован и старији Петар раде и имају своје животе. А мој увек касни 12 хашких година.

Шаиновић је у пензију отишао још док је био у Хагу, па је сада, како каже, себи направио неколико обавеза и једно опуштање:

- Вратио сам се струци. Магистрирао сам својевремено металургију и већ више од годину дана бавим се консултацијама у преради нестандардних металуршких сировина, разних отпада, у Институту за рударство и металургију у Бору. То ми много значи. Рођен сам у овом граду и тамо имам много пријатеља, рођака, школских другова. Никада нисам ни прекидао везу са завичајем.

Често посећује викендицу, коју већ 35 година има на Борском језеру:

- Тамо сам свој на своме. Чим дођем окупљам пријатеље и комшије. Ту се осећам комотно и пријатно, а и увек има понешто да се уради. Имам воћњаке шљива, јабука, крушака и ораха. Ораси су недавно засађени и још су млади у фази узгоја, тако да засада има плодова довољно само за веверицу, а слабо за нас. Од овог другог воћа са комшијама правим ракију. Данас свако у викендици прави најбољу ракију, па тако и ја.

Шаиновић нам каже да се вратио и својој партији, али без амбиција да нешто буде:

- Члан сам Председништва Главног одбора и бавим се социјалистима у Тимочкој Крајини. Помажем колико могу саветима, срећем се са великим бројем људи. Волим тај теренски рад. Нисам од оних који говоре шта је и како је било, јер то неће да се врати. Треба ићи напред.

Трећа обавеза му је, како наводи, деловање у јавности:

- Појављујем се у медијима углавном као хроничар и аналитичар на историјско-политичке теме. Посебно се бавим периодом пред почетак рата 1999. године и косовским проблемом, јер сам тада по функцији као потпредседник Савезне владе за спољну политику био преговарач и активно учествовао у свему. Важно ми је да људи знају, да памте, да не остају лажне слике и приче о томе шта је било, јер преговори о Косову нису готови, они трају и данас. Субјекти преговора се персонално разликују, али основ о чему се преговара је исти.

Каже нам да прати одјеке јавности и отвара нејасна питања везана за КиМ:

- Имам велику документацију и ако је шта било корисно од тог Хага, онда је то. Ту су сва сведочења људи под заклетвама и бројни докази. У мојој пресуди стоји чињеница да наша делегација није крива за пропаст Рамбујеа. Ако је требало само због тога да одем у Хаг, отишао бих. Потписан "Рамбује" је био ултиматум и разлог због кога је почео рат. Дужност ми је да говорим о тим чињеницама. За ту борбу сам добио и орден. Нажалост, треба рећи и да су неки наши људи починили злочин, а неко је то морао да плати. Пало је на мене и ја сам платио.

Фото Приватна архива

Некадашњи високи државни функционер каже нам да у Београду воли да се среће са старим друговима, најчешће у кући, а понекада и у кафани.

- Одржавам те контакте. Срећу ме и људи који су прошли ту косовску драму, па седнемо и разговарамо. То ми испуњава дан. Немам празног хода. Држим се онога да није важно колико година имаш, већ како се осећаш и шта радиш. Трудим се да имам активан живот, да гледам позитивно и немам личне непријатеље. То је мој живот, и добро и лоше - закључује причу Никола Шаиновић.

ТЕРАПИЈА СЛОБОДЕ

- СИМБОЛ слободе ми је да изађем у шуме Хомоља и Јужног Кучаја - каже нам Никола Шаиновић. - То ми је терапија слободе. Заљубљен сам у те пределе. Гледам да бар сваке недеље, а лети стално, јер користим сваку прилику, изађем у шетњу тим шумама. Некада супруга Светлана пешачи са мном, некада смо заједно са децом, а некада и са пријатељима. Она је инжењер електротехнике у пензији и она је поднела велики терет кад је наше презиме било предмет прогона. Пошто је програмер сад је направила апликацију са програмом кућне администрације и тиме се бави. Такође, уз другу баку чува унуку и брине о свима нама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”