УНУКА МАРТА ПРЕ ПОЛИТИКЕ: Никола Шаиновић у пензију отишао из хашке ћелије, вратио се партији, без амбиција
НЕКАДАШЊИ премијер Србије, потпредседник Владе Југославије и високи функционер Социјалистичке партије Србије Никола Шаиновић (73), после вишегодишње хашке голготе, данас борави у Београду.

Фото Танјуг
Како каже у разговору за "Новости", живи са тешким хашким теретом на леђима и траумом, од 5. октобра 2000, па до 26. августа 2015. године, када се из хашког затвора вратио кући.
Тај дан му је као други рођендан.
- И моја породица је са мном прошла сву ту драму - каже нам Шаиновић. - Сада нам је снаха Нина, супруга сина Петра, родила унуку Марту, која је напунила годину дана. Она нам је симбол новог живота. И млађи син Јован и старији Петар раде и имају своје животе. А мој увек касни 12 хашких година.
Шаиновић је у пензију отишао још док је био у Хагу, па је сада, како каже, себи направио неколико обавеза и једно опуштање:
- Вратио сам се струци. Магистрирао сам својевремено металургију и већ више од годину дана бавим се консултацијама у преради нестандардних металуршких сировина, разних отпада, у Институту за рударство и металургију у Бору. То ми много значи. Рођен сам у овом граду и тамо имам много пријатеља, рођака, школских другова. Никада нисам ни прекидао везу са завичајем.
Често посећује викендицу, коју већ 35 година има на Борском језеру:
- Тамо сам свој на своме. Чим дођем окупљам пријатеље и комшије. Ту се осећам комотно и пријатно, а и увек има понешто да се уради. Имам воћњаке шљива, јабука, крушака и ораха. Ораси су недавно засађени и још су млади у фази узгоја, тако да засада има плодова довољно само за веверицу, а слабо за нас. Од овог другог воћа са комшијама правим ракију. Данас свако у викендици прави најбољу ракију, па тако и ја.
Шаиновић нам каже да се вратио и својој партији, али без амбиција да нешто буде:
- Члан сам Председништва Главног одбора и бавим се социјалистима у Тимочкој Крајини. Помажем колико могу саветима, срећем се са великим бројем људи. Волим тај теренски рад. Нисам од оних који говоре шта је и како је било, јер то неће да се врати. Треба ићи напред.
Трећа обавеза му је, како наводи, деловање у јавности:
- Појављујем се у медијима углавном као хроничар и аналитичар на историјско-политичке теме. Посебно се бавим периодом пред почетак рата 1999. године и косовским проблемом, јер сам тада по функцији као потпредседник Савезне владе за спољну политику био преговарач и активно учествовао у свему. Важно ми је да људи знају, да памте, да не остају лажне слике и приче о томе шта је било, јер преговори о Косову нису готови, они трају и данас. Субјекти преговора се персонално разликују, али основ о чему се преговара је исти.
Каже нам да прати одјеке јавности и отвара нејасна питања везана за КиМ:
- Имам велику документацију и ако је шта било корисно од тог Хага, онда је то. Ту су сва сведочења људи под заклетвама и бројни докази. У мојој пресуди стоји чињеница да наша делегација није крива за пропаст Рамбујеа. Ако је требало само због тога да одем у Хаг, отишао бих. Потписан "Рамбује" је био ултиматум и разлог због кога је почео рат. Дужност ми је да говорим о тим чињеницама. За ту борбу сам добио и орден. Нажалост, треба рећи и да су неки наши људи починили злочин, а неко је то морао да плати. Пало је на мене и ја сам платио.

Фото Приватна архива
Некадашњи високи државни функционер каже нам да у Београду воли да се среће са старим друговима, најчешће у кући, а понекада и у кафани.
- Одржавам те контакте. Срећу ме и људи који су прошли ту косовску драму, па седнемо и разговарамо. То ми испуњава дан. Немам празног хода. Држим се онога да није важно колико година имаш, већ како се осећаш и шта радиш. Трудим се да имам активан живот, да гледам позитивно и немам личне непријатеље. То је мој живот, и добро и лоше - закључује причу Никола Шаиновић.
ТЕРАПИЈА СЛОБОДЕ
- СИМБОЛ слободе ми је да изађем у шуме Хомоља и Јужног Кучаја - каже нам Никола Шаиновић. - То ми је терапија слободе. Заљубљен сам у те пределе. Гледам да бар сваке недеље, а лети стално, јер користим сваку прилику, изађем у шетњу тим шумама. Некада супруга Светлана пешачи са мном, некада смо заједно са децом, а некада и са пријатељима. Она је инжењер електротехнике у пензији и она је поднела велики терет кад је наше презиме било предмет прогона. Пошто је програмер сад је направила апликацију са програмом кућне администрације и тиме се бави. Такође, уз другу баку чува унуку и брине о свима нама.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (1)