ДАНАС ЈЕ ГОДИШЊИЦА ЧУВЕНЕ БИТКЕ: Погледајте никад објављену фотографију палих српских хероја

Новости Онлајн

22. 09. 2022. у 10:13

БИТКА на Мачковом камену је једна од низа сукоба током битке на Дрини. Мачков камен је топографски чвор на планини Јагодња у западној Србији, где су вођене тешке борбе између 1. српске и 6. аустроугарске армије у току Првог светског рата, у периоду од 19. до 22. септембра 1914. године.

ДАНАС ЈЕ ГОДИШЊИЦА ЧУВЕНЕ БИТКЕ: Погледајте никад објављену фотографију палих српских хероја

foto: Tviter

-На данашњи дан, пре 108 година, на врху Мачков камен на планини Јагодњи изнад Дрине водила се једна од најстрашнијих битака за одбрану Србије између српске војске и аустроугарских агресора, написао је Горан Весић на Твитеру.

На овом месту, 19. септембра 1914. године, отпочеле су тешке и крваве борбе у оквору битке на Дрини. Након жестоког пораза на Церу у августу 1914. године, Аустроугарска војска се добро одморила, додатно наоружала и са свежим снагама кренула у напад 6. септембра 1914. године.

Српска 2. армија је успела да задржи 5. аустроугарску армију на обалама доње Дрине, док је уз велике борбе 6. аустроугарска армија прешла Дрину и заузела Гучево, Борању и Јагодњу, избивши на Соколску планину. Српска 1. армија, под командом ђенерала Петра Бојовића, противнападом присиљава десно крило противника на повлачење до положаја Мачков камен – Црвење – Јаворник.

Тог 19. септембра 1914. почиње огорчена битка за Мачков камен. О жестини тих борби најречитије говоре обострани губици. Само од 16. до 22. септембра 1914. у огорченом рвању по рововима, борби на нож и прса у прса, где су бајонети ломили кости ратника, кундаци разбијали лобање, зуби заривали у месо, а прасак бомби и граната загушивали бојну вику, поред војника изгинуо је велики број елитних официра.

Тај жесток недостатак официрског кадра је један од разлога због кога је наша држава након рата, морала да прима у редове своје војске бивше црногорске и лојалне аустроугарске официре.

Погинуло 115 официра

На Мачковом камену и околним положајима погинуло је чак 115 српских официра (укључујући и потпуковника Душана Пурића кога сам на почетку текста цитирао) док је њих 176 рањено, међу којима и сам принц и бивши престолонаследник Ђорђе Карађорђевић. Укупни губици на српској страни били су око петнаест хиљада бораца избачених из строја.

Битка на Мачковом камену, нажалост, и дан данас остаје је у сенци великих победа на Церу и Колубари, иако је једнако значајна као и ове две, јер није дозволила непријатељу да за три дана, по Поћорековом плану овлада Јагодњом и Соколским планинама, већ тек након тринаест дана тешке борбе када је непријатељ био тотално изморен и десеткован са укупним губицима од шеснаест хиљада избачених из строја.

Српски народ и војска, на челу са њеним врховним командантом краљем Александром Карађорђевићем, нису дозволили да кости српских ратника и мученика са Дрине остану разбацане на стратишту, широм дринског фронта. Народ, Црква и краљ су се одужили сенама својих очева достојним споменицима – цркви спомен – костурници у Крупњу и капели која чува мошти наших ратника на Мачковом Камену.

БОНУС ВИДЕО: Погледајте видео са Тајмс сквера

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (2)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)