СЛУЖИТЕЉ ОЛТАРА ОСВЕТЛИО ПРОШЛОСТ: Прота Јевстатије Караматијевић, једна од најзанимљивијих личности Старог Влаха у првој половини 20. века

Драгољуб Гагричић

09. 10. 2022. у 07:45

У ТУРСКО доба, кад многе цркве у Старом Влаху нису "појале", договоре се домаћини села Кућани те у долини куда протиче Марића ријека, потајно отешу јапију, израде осијек, кров, врата и друго и на једној проследини у сред Кућанске шуме направе зграду, у коју донесу скривене свете иконе, књиге, сасуде, па доцније разгласе да је ту црква однекуд долећела.

СЛУЖИТЕЉ ОЛТАРА ОСВЕТЛИО ПРОШЛОСТ: Прота Јевстатије Караматијевић, једна од најзанимљивијих личности Старог Влаха у првој половини 20. века

Прота са српским и турским граничарима, на Јавору 1906 Фото Књига "Нова Варош из старих албума"

Приликом гоњења хајдука, теже је ишло са одваљивањем врата, па је вођа потере ногом-петом ударио у црквена врата и на месту остао мртав. Збуњени Турци су одустали, а предео назван Пета и црква у Пети.

Ово предање о једној од најстаријих, а најмањих богомоља једно је од бројних сведочанстава и записа које је прота Јевстатије Караматијевић (1885-1948) из Нове Вароши у чланку "Старине цркава Старог Влаха" у три наставка објављивао у сарајевском часопису "Нови Источник" за 1934. годину.

Између 1920. и 1940. године прота Јевстатије је писао и у водећим црквеним часописима ("Гласник Српске православне патријаршије", "Црква и живот", "Нови источник", "Весник"), ревијама и локалним гласилима објавио велики број драгоцених радова из завичаја, који су данас незаобилазни извори за истраживања.

- Прота чланцима о црквама, црквеним старинама Старог Влаха, као и националним вредностима које су биле на ивици заборава, покушава да скрене пажњу научне јавности на свој "глухи и заборављени крај", отимајући од заборава богату историјску и културну традицију, споменике и ликове прегалаштва и духовности минулих времена. Овај предео је због неприступачности, политичке несигурности и свакојаке заосталости остао изван истраживача - наглашава Добрило Аранитовић, приређивач књиге "Кроз Стари Влах", у коју је сабрао радове неуморног и даровитог проте.

Јевстатије Караматијевић и Јефимија са децом Фото Књига "Нова Варош из старих албума"

 

Уз занимљивости о осам старовлашких богомоља и ономе што је остало иза похара и паљевина или у записима сачуваним на рукописним и штампаним књигама, иконама и дверима, прота је писао и о манастирима Милешева и Ковиље. Бележио је и предања о сеобама са огњишта и оставио трагове о црквено-народним обичајима. Под пером бистрог народног свештеника нижу се слике поворки крстоноша који обизале села, описи места молитви код "биљега", "крстова", "записа" и црквишта, одјекују арије и чују мудре здравице на софрама речитих горштака.

- Прочелно место у интересовањима проте заузимају историјска збивања на подручју Старог Влаха, од 15. до 19. века. Посебну пажњу посвећује лозама кнезова Рашковића и доцније Борисављевића и њиховим заслугама за очување националне самосвести. У чланку "Ејуб пашина година" описује историји мало познате детаље о суровој страховлади окрутог сјеничког паше средином 19. века - наглашава Аранитовић.

Васкрс 1916. године, на Крфу Фото Књига "Нова Варош из старих албума"

Прота је међу првима после Другог светског рата добио бисту испред зграде СО у центру Нове Вароши. Пре три деценије улица испод основне и средње школе понела је име служитеља олтара, истраживача Старог Влаха и једне од најзнаменитијих личности краја у првој половини 20. века. Међутим, она је небригом власти "слепа" - источни крак још нема излаз према Пошти.

КОМИТА И СОЛУНАЦ

СРЕДИНОМ прве деценије 20. века прота Караматијевић је, као тек свршени богослов, допао отоманског казамата, заједно са оцем попом Јованом и другим родољубима из завичаја, затим је комита и учесник Првог балканског рата, солунски борац добровољац, свештеник и културни прегалац, покретач бројних културних, просветних и национално-патриотских акција између два светска рата у Старом Влаху.

Прота Караматијевић цртеж сина Пива, сликара Фото Књига "Нова Варош из старих албума"

КРСТ И ПЕТОКРАКА

ОД 1942. до краја 1944. године прота је био саборац своје деце у ослободилачком рату против фашизма. Са крстом и петокраком на капи је верски референт Треће пролетерске бригаде, а након рата председник Извршног одбора ЗАВНОС-а и потпредседник Југословенског Црвеног крста. У ратном вихору изгубио је кћерке Кају, Наташу и Зору, супругу Јефимију, браћу Влајка и Милорада и двојицу унука.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда