ЗАБРАЊЕНИ ДВОБОЈ ЗБОГ - АВИОНА: Како су се два српска великана пре сто година сукобила код Вршачке куле

Јелена Баљак

01. 11. 2022. у 20:41

НА платоу подно Вршачке куле, где се данас налази туристички инфо-центар, пре сто година одиграо се забрањени двобој, чији је исход имао значајан утицај на српску историју.

ЗАБРАЊЕНИ ДВОБОЈ ЗБОГ - АВИОНА: Како су се два српска великана пре сто година сукобила код Вршачке куле

Фото: Википедија

Виновници тог оружаног сукоба били су ни мање ни више него наш чувени књижевник Милош Црњански и великан југословенског ваздухопловства Тадија Сондермајер. Црњански је тада имао 33, а Тадија 34 године.

Њихов двобој изазвале су баналне несугласице око тога чије би авионе требало да купи Национални авио-клуб. Црњански, као тадашњи уредник војног листа „Наша крила“, сматрао је да би то требало да буду немачке летелице, док су ратни официр Сондермајер и још четворица његових колега били за то да оне буду француске производње.

Пале су у тој расправи и тешке речи и оптужбе, па их је плаховити Црњански, ошамаривши сву петорицу својим белим рукавицама, изазвао на двобој. Једино је Сондермајер прихватио.

Те 1926. године у Србији су двобоји били строго забрањени. Зато је Црњански, иначе родом из јужнобанатског села Иланџа, предложио да се обрачунају у Вршцу, јер су у Војводини у то време још важили поједини аустроугарски закони.

Са среским начелником у тајности је договорио да уколико неко од њих двојице буде убијен, испадне као да је страдао у лову. Набавио је и два идентична старинска пиштоља (један за себе, други за противника), направљене баш за двобој, а која му је уступила породица Дунђерски.

ФОТО: Ј.Ј.Баљак

Место двобоја Црњанског и Сондермајера

Сам двобој обављен је према старинским протоколима, у присуству секунданата – сведока који су морали да присуствују том чину. Након одбројавања корака, Црњански је, као изазивач, имао право првог пуцања. Промашио је. Тада га је Сондермајер нанишанио, али је после неколико тренутака на француском рекао „Одустајем“ и испалио хитац у ваздух. То је Црњанског још више разбеснело. Тражио је да га официр убије, али су секунданти прекинули даљи окршљај.

Друга верзија овог дела приче је да је Сондермајер три пута покушао да повуче ороз, али да у томе није успео, јер, наводно, није умео да барата тим старинским оружјем.

Како год, исход овог забрањеног и тајног двобоја засигурно је позитивно утицао на српску историју. Јер, само годину дана касније Сондермајер је постао први човек који је прелетео дистанцу од 15.000 километара (од Париза до Бомбаја) и тиме задивио Европу, док је Црњански недуго затим Србима оставио у аманет једно од најзначајнијих књижевних дела – „Сеобе“.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

РЕТРОСПЕКТИВА 2024. ГОДИНЕ: Дела, донације и осмеси које је Меридиан фондација оставила иза себе (ФОТО)