ЊЕГОВ ИСТОРИЈСКИ ГОВОР У ОДБРАНИ БЕОГРАДА УШАО ЈЕ У УЏБЕНИКЕ: Колико се сећамо славног пуковника Драгутина Гавриловића? (ФОТО)

С.Бабовић

20. 11. 2022. у 17:18

ОСТАО је упамћен по говору у одбрани Београда 7.октобра,1915.године: пуковник Драгутин Гавриловић (1882-1945).

ЊЕГОВ ИСТОРИЈСКИ ГОВОР У ОДБРАНИ БЕОГРАДА УШАО ЈЕ У УЏБЕНИКЕ: Колико се сећамо славног пуковника Драгутина Гавриловића? (ФОТО)

Foto:Википедија

-Тачно у три часа, непријатељ се има разбити вашим силним јуришем, разнети вашим бомбама и бајонетма. Образ Београда, наше престонице, има да буде светао. Војници! Јунаци! Врховна команда збрисала је наш пук из свог бројног стања, наш пук је жртвован за част Београда и отаџбине. Ви немате више да се бринете за своје живoте, они не постоје. Зато напред у славу! За краља и отаџбину! Живео краљ! Живео Београд!

Речи, у то време, мајора Гавриловића ушле су у уџбенике, али је зато готово прескочена његова потоња историја. После Првог светског рата и показаног јунаштва на Солунском фронту као командир Првог батаљона 12.пешадијског пука "Цар Лазар" и каснијим херојством све до коначног ослобођења, овај рођени Чачанин долази у Крушевац.

Већ је поносито носио броја одликовања : Карађорђеву звезду,ордене Светог Саве, Белог орла, Југословенске круне, Легије части, Албанску споменицу...Иза себе је осим учешћа у Великом рату, већ имао пожртвовану улогу у оба балканска рата.

- Када је после Великог рата формиран 47. пешадијски пук у Крушевцу постао је командант његовог 1. батаљона, а затим и командант пука - напомиње истраживач Слободан Симоновић у “Енциклопедији Крушевца”. - Живео је у Крушевцу од 1920- до 1930. године. Ту се оженио Даринком. Имали су четири кћери и сина.

Није се само овај невероватан официр доказао током деценије живота у Крушевцу као командант, један од најпопуларнијих у војсци. Био је врло активан у друштвеном животу. Заслуга за развој Крушевца има много.

- Као председник Соколског друштва допринео је изградњи Соколског дома, био је први председник обновљене Стрељачке дружине, радио је у Аеро клубу и Окружном одбору Црвеног крста - бележи Симоновић.

Непосредно пре одласка, Крушевљани га награђују посебном титулом. Драгутин Гавриловић постаје први почасни грађанин у историји града.

Други светски рат провео је у заробљеништву, умире заборављен убрзо након доласка у Београд. Исти заборав одиграо се и у Крушевцу, све до 1990.године. Тада је на кући где је најдуже живео, у Улици Мајке Југовића бр.7 постављена спомен - плоча. Испод краће биографије часног пуковника на спомену, потписани су захвални “грађани Крушевца”.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”