МОЋ И НЕМОЋ ПАТРИЈАРШИЈЕ СА БОСФОРА: Цариград и расколи у православном свету - из прошлости и садашњости
22. 01. 2023. у 11:00
ПРАВОСЛАВНА црква, иако састављена од више (укупно 14) аутокефалних цркава, јединствена је у догматском и канонском смислу, јер је "Црква Бога живога, стуб и тврђава истине" (1. Тим. 3, 15).
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.
Повезане вести

ВАТИКАН И РАСПАД ПРВЕ И ДРУГЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Утицај Католичке цркве на судбину српског народа у двадесетом веку
НАСТОЈАЊЕМ да у модерној држави, каква је била Југославија, преко читавог система братовштина, конгрегација, католичких друштава, верских школа, католичке штампе, створе "унутрашњу католичку државу" подређену свештенику и његовој заповеди, контроли цркве, дисциплини и послушности било је, у својој суштини, негирање државе.
30. 04. 2025. у 17:33

ТРАГОВИМА СРПСКИХ ПУТНИКА НА СТАЗАМА СВЕТЕ ЗЕМЉЕ: Места где се одвијала библијска драма
СРПСКИ кнез Растко Немањић је оставио за собом прошлост и оно што је био.
22. 04. 2025. у 16:35

СУДАНИЈА БРАНКА ЋОПИЋА ИЗМЕЂУ ХУМОРА И ТРАГИЧНОГ: Четири деценије од одласка најпопуларнијег и најчитанијег Српског писца
БРАНКО Ћопић је, без сумње, био најпопуларнији и најчитанији српски и југословенски писац. Био је то по дару и по остварењима.
26. 03. 2025. у 17:38

ДИСИДЕНТСКА ЗВОНА ЗА СЛОБОДУ МИСЛИ: Прогони и суђења политичким неистомишљеницима у Србији
ПРЕМА интензитету и облицима деловања, дисидентска борба је прошла више етапа.
17. 03. 2025. у 17:00

ГРЕШНИЦИ СА ПРВЕ СТРАНЕ ИСТОРИЈЕ: Рађање дисидентског покрета у Југославији и Србији
СВАКО настојање да се изнесе што целовитија слика о српским и југословенским дисидентима нужно је мањкаво јер су за истраживање и даље затворени посебно важни архиви југословенских и српских тајних служби, јавних тужилаштава и судова.
11. 03. 2025. у 06:30
Најновије из рубрике

МЕТЕО АЛАРМ ЗА СРБИЈУ СТИЖЕ КИЈАМЕТ ИЗ ЕВРОПЕ: Временска прогноза за понедељак, 5. мај
РЕПУБЛИЧКИ хидрометеоролошки завод дао је најновију временску прогнозу за наредне дане.
05. 05. 2025. у 01:00

ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС: Србија за 10 година изградила 5 пута више путева него Велика Британија
Британски дневни лист "Финанциал Тимес" објавио је податак да је Велика Британија у последњих 10 година изградила само 65 миља (скоро 105 километара) ауто–путева што је чак 5 пута мање од тога колико је постигнуто у Србији у истом временском периоду.
04. 05. 2025. у 23:04

У СЛАВУ БОГА, ГДЕ ЈЕ ЦАР ДУШАН ПИСАО ЗАКОНИК: На КиМ, у близини границе, засветлео нови крст (ФОТО)
"СВАКА част људима који су помогли у реализацији пројекта", стоји у објави на Фејсбук групи Парохије Штрпце.
04. 05. 2025. у 20:59 >> 21:09

ГУЖВЕ НА ГРАНИЦАМА: Задржавања за путничка возила на граничним прелазима између 25 и 60 минута
ПРЕМА информацијама Управе граничне Полиције РС, путничка моторна возила на нашим граничним прелазима чекају између 25 и 60 минута.
04. 05. 2025. у 20:21

ПОГЛЕДАЈТЕ - ОЛУЈНИ ОБЛАЦИ ЈУРЕ ПРЕМА СРБИЈИ! Ево када стижу падавине: Прете град, громови и јаки пљускови
СВЕ више јача циклон изнад области Алпа, а у склопу њега преко западног и централног дела Медитерана премештају се снажни облачни системи са јаким и обилним кишама, уз грмљавинске олује.
04. 05. 2025. у 19:33
Коментари (2)