МОЋ И НЕМОЋ ПАТРИЈАРШИЈЕ СА БОСФОРА: Цариград и расколи у православном свету - из прошлости и садашњости
22. 01. 2023. у 11:00
ПРАВОСЛАВНА црква, иако састављена од више (укупно 14) аутокефалних цркава, јединствена је у догматском и канонском смислу, јер је "Црква Бога живога, стуб и тврђава истине" (1. Тим. 3, 15).
Повезане вести

СУДАНИЈА БРАНКА ЋОПИЋА ИЗМЕЂУ ХУМОРА И ТРАГИЧНОГ: Четири деценије од одласка најпопуларнијег и најчитанијег Српског писца
БРАНКО Ћопић је, без сумње, био најпопуларнији и најчитанији српски и југословенски писац. Био је то по дару и по остварењима.
26. 03. 2025. у 17:38

ДИСИДЕНТСКА ЗВОНА ЗА СЛОБОДУ МИСЛИ: Прогони и суђења политичким неистомишљеницима у Србији
ПРЕМА интензитету и облицима деловања, дисидентска борба је прошла више етапа.
17. 03. 2025. у 17:00

ГРЕШНИЦИ СА ПРВЕ СТРАНЕ ИСТОРИЈЕ: Рађање дисидентског покрета у Југославији и Србији
СВАКО настојање да се изнесе што целовитија слика о српским и југословенским дисидентима нужно је мањкаво јер су за истраживање и даље затворени посебно важни архиви југословенских и српских тајних служби, јавних тужилаштава и судова.
11. 03. 2025. у 06:30

УКИДАЊЕ РОПСТВА У СРБИЈИ И ЗНАК НЕЗАВИСНОСТИ ЗЕМЉЕ: Историјски значај доношења Сретењског устава 1835. године
УСТАВ од 1835. године је био врло кратког века. Велике силе Турска, Русија и Аустрија биле су противне како његовом доношењу тако и његовим појединачним уставним решењима. Оцењиван је као "републикански", "револуционаран" и "заразан".
25. 02. 2025. у 07:00

ЛОРД КАРИНГТОН ИГНОРИШЕ ЧАНКА: Обнова концепта за конкурентску државу на тлу Србије
ИДЕЈЕ са полтичке маргине почиње онда када одлучујуће политичке снаге у држави ,због једног или два гласа преваге, прихватају сваку врсту компромиса.
17. 02. 2025. у 12:00
Најновије из рубрике

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ШИРЕЊЕ НЕИСТИНА: Јавност је доведен у заблуду објавом о стању рачуна Фонда ПИО
РЕПУБЛИЧКИ фонд ПИО поднео је данас надлежном тужилаштву кривичну пријаву против одговорног лица због изазивања панике и нереда неистинитом објавом о стању рачуна Фонда ПИО, чиме је јавност доведена у заблуду.
04. 04. 2025. у 14:56

ГИМНАЗИЈЕ СЕ ПОЛАКО ВРАЋАЈУ НАСТАВИ: Гимназијалци из Лесковца траже смену директорке
УЧЕНИЦИ гимназије у Лесковцу одлучили су да се од 7. априла, врате у клупе и наставу похађају са скраћеним часовима.
04. 04. 2025. у 14:06

ИСТИНА О ГОСТОВАЊУ НА РТС Студент Милош Павловић: Нисам се уплашио никога и ничега - знам да немају ниједан аргумент на њиховој страни
СТУДЕНТ Милош Павловић обратио се из Пионирког парка.
04. 04. 2025. у 13:02

СУСРЕТ МУЗИКЕ И ПОЕЗИЈЕ НА ДОРЋОЛУ: Глумац Небојша Миловановић говори поезију у Фондацији "Mozzart"
СУСРЕТ музике и поезије, место мира и склада – поезија жива! Стихове посвећене љубави, животу, смрти, патриотизму говориће глумац Небојша Миловановић у понедељак 7. априла од 20 часова у простору Фондације "Мozzart" на Дорћолу. Вече под називом „Поезија жива” употпуниће снага клавира и виолине, а Небојша ће све присутне повести на путовање кроз различите светове стихова, изазивајући дубока осећања.
04. 04. 2025. у 12:00

СРБИЈА ДОБИЛА ДРУГИ СУПЕРКОМПЈУТЕР Вучевић: Постајемо апсолутно доминантни у овом делу света (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије у техничком мандату Милош Вучевић присуствовао је у Палати Србија потписивању уговора о ХПЦ (суперкомпјутер) и развоју вештачке интелигенције између Канцеларије за ИТ и еУправу Владе Србије и француске компаније „Евиден“.
04. 04. 2025. у 10:58
Milos
22.01.2023. 15:09
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
MILAN LEKIĆ
22.01.2023. 18:56
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.