MOĆ I NEMOĆ PATRIJARŠIJE SA BOSFORA: Carigrad i raskoli u pravoslavnom svetu - iz prošlosti i sadašnjosti
22. 01. 2023. u 11:00
PRAVOSLAVNA crkva, iako sastavljena od više (ukupno 14) autokefalnih crkava, jedinstvena je u dogmatskom i kanonskom smislu, jer je "Crkva Boga živoga, stub i tvrđava istine" (1. Tim. 3, 15).
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.
Povezane vesti
RAT PARTIZANA I ČETNIKA ZA NEMCE BIO DAR SA NEBA: Hronologija izbijanja bratoubilačkog oružanog sukoba
U GRAĐANSKOM ratu među Srbima, koji je istorijska istina uprkos i drugojačijim tvrđenjima, dva glavna suparnička fronta činili su partizanska vojska i vojska Draže Mihailovića. Ove dve strane bile su upravo predodređene da vode međusobni rat, po cenu istrebljenja.
14. 01. 2025. u 19:00
VIŠE GINULI U MEĐUSOBNIM BORBAMA NEGO U OKRŠAJIMA SA OKUPATOROM: U Srbiji dejstvovalo pet vojski čiji su pripadnici bili Srbi
SA OBRAČUNIMA sa Srbima - nacionalistima, proglašavanjem svakog za protivnika antifašističke borbe (i trpanja u jedan koš i Mihailovića i Nedića i svih drugih koji nisu pristajali uz partizane) prestalo se, takvih nagoveštaja ima, na intervenciju Kominterne... Ali ne u potpunosti.
14. 01. 2025. u 18:00
NA TLU JUGOSLAVIJE VOĐENA TRI RATA: Međusobno istrebljivanje posle dizanja ustanka započeto u Srbiji
PO svom osnovnom karakteru, rat među Srbima tokom cele neprijateljske okupacije 1941-1945, a i jedno vreme posle toga, bio je i građanski rat, svoje posebne vrste. (Istina ono što se događalo na tlu hrvatsko-muslimanske države, Nezavisne Države Hrvatske, između Srba, na jednoj strani, i Hrvata i muslimana na drugoj, ne bi se, međutim, nikako moglo nazvati građanskim ratom.
14. 01. 2025. u 17:00
RAZVIJANJE MRŽNJE I ŽELJE ZA OSVETOM: Koreni građanskog rata među Srbima koji je vođen 1941-1945. godine
RAZBIJANjE jugoslovenske države, svođenje Srbije na granice pred balkanske ratove 1912-1913. i svakojaka stradanja srpskog naroda tokom okupacije (odmazde, genocid), bili su veliko zlo koje se obrušilo na Srbe u Drugom svetskom ratu. Ali to nije bilo i jedino zlo... Bilo ih je još.
14. 01. 2025. u 16:13
RAT SRBA PROTIV SRBA: Bratoubilački građanski sukob u toku Nemačke okupacije
RAT MEĐU SRBIMA, objašnjavan na ovaj ili onaj način, tumačen ovako ili onako, ili pak osporavan, da je uopšte postojao — i svejedno kako nazivan — jeste činjenica za koju nije potrebno ni navoditi neke posebne dokaze.
14. 01. 2025. u 07:00
Najnovije iz rubrike
"ŠKOLE MORAJU DA RADE" Vučević: Nema razloga da školska godina ne bude nastavljena 20. januara
PREDSEDNIK Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da škole moraju da rade, da je osnovno obrazovanje obavezno i da nema razloga da školska godina ne bude nastavljena 20. januara.
16. 01. 2025. u 14:00
DESANKA NE ŽIVI KAO NJENI VRŠNJACI: NJen dan počinje ranom zorom i pešačenjem od nekoliko kilometara
DESANKA Luković svakog dana prepešači i po nekoliko kilometara kako bi došla do željene lokacije. Život je kaže nije mazio, te njen dan počinje u 4 ujutro.
16. 01. 2025. u 13:31
Hemofarmu u Srbiji priznanje "Najbolji poslodavac" u 2025. godini
KOMPANIJA Hemofarm proglašena je četvrtu godinu zaredom Najboljim poslodavcem (Top Employer) u Srbiji od strane nezavisne organizacije Top Employers Institute, koja ocenjuje kompanije širom sveta u pogledu njihove posvećenosti u oblasti ljudskih resursa.
16. 01. 2025. u 13:00
TEMPERATURA U DEBELOM MINUSU: Nastavljaju se ledeni dani u Srbiji - zbog dve pojave upaljen meteoalarm
U SRBIJI će u petak, 17. januara, u većem delu zemlje biti umereno oblačno, a više sunčanih intervala se očekuje u Timočkoj Krajini i planinskim predelima, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod.
16. 01. 2025. u 12:34
VUJOVIĆ: Srbija je prva u regionu ispunila obavezu i usvojila Prvi dvogodišnji izveštaj o transparentnosti iz oblasti klimatskih promena
NA predlog Ministarstva zaštite životne sredine, Vlada Republike Srbije usvojila je danas Prvi dvogodišnji izveštaj o transparentnosti Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime i Sporazumu iz Pariza.
16. 01. 2025. u 12:00
Komentari (2)