MOĆ I NEMOĆ PATRIJARŠIJE SA BOSFORA: Carigrad i raskoli u pravoslavnom svetu - iz prošlosti i sadašnjosti
22. 01. 2023. u 11:00
PRAVOSLAVNA crkva, iako sastavljena od više (ukupno 14) autokefalnih crkava, jedinstvena je u dogmatskom i kanonskom smislu, jer je "Crkva Boga živoga, stub i tvrđava istine" (1. Tim. 3, 15).
Povezane vesti

SUDANIJA BRANKA ĆOPIĆA IZMEĐU HUMORA I TRAGIČNOG: Četiri decenije od odlaska najpopularnijeg i najčitanijeg Srpskog pisca
BRANKO Ćopić je, bez sumnje, bio najpopularniji i najčitaniji srpski i jugoslovenski pisac. Bio je to po daru i po ostvarenjima.
26. 03. 2025. u 17:38

DISIDENTSKA ZVONA ZA SLOBODU MISLI: Progoni i suđenja političkim neistomišljenicima u Srbiji
PREMA intenzitetu i oblicima delovanja, disidentska borba je prošla više etapa.
17. 03. 2025. u 17:00

GREŠNICI SA PRVE STRANE ISTORIJE: Rađanje disidentskog pokreta u Jugoslaviji i Srbiji
SVAKO nastojanje da se iznese što celovitija slika o srpskim i jugoslovenskim disidentima nužno je manjkavo jer su za istraživanje i dalje zatvoreni posebno važni arhivi jugoslovenskih i srpskih tajnih službi, javnih tužilaštava i sudova.
11. 03. 2025. u 06:30

UKIDANJE ROPSTVA U SRBIJI I ZNAK NEZAVISNOSTI ZEMLJE: Istorijski značaj donošenja Sretenjskog ustava 1835. godine
USTAV od 1835. godine je bio vrlo kratkog veka. Velike sile Turska, Rusija i Austrija bile su protivne kako njegovom donošenju tako i njegovim pojedinačnim ustavnim rešenjima. Ocenjivan je kao "republikanski", "revolucionaran" i "zarazan".
25. 02. 2025. u 07:00

LORD KARINGTON IGNORIŠE ČANKA: Obnova koncepta za konkurentsku državu na tlu Srbije
IDEJE sa poltičke margine počinje onda kada odlučujuće političke snage u državi ,zbog jednog ili dva glasa prevage, prihvataju svaku vrstu kompromisa.
17. 02. 2025. u 12:00
Najnovije iz rubrike

SNEG ZAVEJAO SRBIJU, PALO DO 50 CM: Evo šta nas očekuje ove subote
POVREMENO ima kiše i pljuskova, a sneg pada samo na najvišim planinama iznad 1.600 metara nadmorske visine, pa se tako ponovo zabeleo i Kopaonik.
04. 04. 2025. u 20:59

AKO NE NASTAVE SA RADOM DO 22.4. GUBE CELU GODINU: Zvanično obaveštenje Univerziteta u Kragujevcu
UNIVERZITET u Kragujevcu objavio je zvanično obaveštenje u kome se navodi da ukoliko se blokada ne prekine, svi studenti će izgubiti godinu.
04. 04. 2025. u 20:22

HITLEROV PLAN ZA SLOVENE: Nemačka im namenila sudbinu severnoameričkih domorodaca (VIDEO)
ISTRAŽIVAČ geneze i evolucije nacizma Jegor Jakovljev objasnio je ekskluzivno za Sputnjik kako je praksa doseljeničkog kolonijalizma u SAD poslužila kao primer za Hitlerov plan da u Istočnu Evropu naseli Nemce.
04. 04. 2025. u 19:00

KRIVIČNA PRIJAVA ZA ŠIRENJE NEISTINA: Javnost je doveden u zabludu objavom o stanju računa Fonda PIO
REPUBLIČKI fond PIO podneo je danas nadležnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv odgovornog lica zbog izazivanja panike i nereda neistinitom objavom o stanju računa Fonda PIO, čime je javnost dovedena u zabludu.
04. 04. 2025. u 14:56

GIMNAZIJE SE POLAKO VRAĆAJU NASTAVI: Gimnazijalci iz Leskovca traže smenu direktorke
UČENICI gimnazije u Leskovcu odlučili su da se od 7. aprila, vrate u klupe i nastavu pohađaju sa skraćenim časovima.
04. 04. 2025. u 14:06
Milos
22.01.2023. 15:09
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
MILAN LEKIĆ
22.01.2023. 18:56
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.