ODRŽIVI RAZVOJ

MOĆ OBRAZOVANJA: Ključ za inkluzivniju i pravedniju budućnost
Obrazovanje predstavlja temelj razvoja svakog društva i ključ za stvaranje održive budućnosti.
24. 01. 2025. u 10:08UN cilj 4

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu
ODRŽIVI razvoj u 2025. godini ne samo da je prioritet, već i realnost koja oblikuje poslovanje, društvo i našu svakodnevicu.
15. 01. 2025. u 13:30UN cilj 13

ODRŽIVI MARKETING: Put ka budućnosti koja brine o svima
U SAVREMENOM društvu, tema održivosti sve više prožima različite sfere naših života. Dok se često fokusiramo na održive izvore energije ili hrane, koncept održivog marketinga ostaje relativno nepoznat široj javnosti, uprkos njegovoj sve većoj važnosti.
27. 12. 2024. u 20:52UN cilj 4, 12

NIS I SOS DEČIJA SELA SRBIJA ZAJEDNO NA OSNAŽIVANJU MLADIH: Održane edukativne radionice posvećene karijernoj orijentaciji
KOMPANIJA NIS, Fondacija SOS Dečija sela Srbija i njihov Centar „Jaki mladi“ organizovali su edukativne radionice namenjene osnaživanju mladih koje podržava ova organizacija, kao i mladih koji dolaze iz osetljivih društvenih grupa, u cilju pripreme za stupanje na tržište rada i podrške u pronalaženju prvog zaposlenja.
23. 12. 2024. u 11:42UN cilj 4, 9

NOVA PRILIKA ZA MLADE U NIS-U: Peta sezona programa „NIS ENERGY”
Na ovaj način do sada je u kompaniji zaposleno čak 80 mladih
30. 09. 2024. u 11:17UN cilj 4, 8

TEMELJ ZA MEĐUSOBNO RAZUMEVANJE I MIR: Pismenost je osnovno ljudsko pravo, a ne privilegija
POJAM pismenosti proširio se daleko izvan tradicionalnog značenja. Digitalna pismenost podrazumeva sposobnost ne samo čitanja i pisanja, već i razumevanja i kritičkog vrednovanja digitalnih informacija.
08. 09. 2024. u 09:36UN cilj 4, 8, 9

Međunarodni dan smanjenja otpada – 30. mart
Obeležavanjem Međunarodnog dana „nultog otpada“ UN želi da podstakne pojedince, organizacije i države da prepoznaju i deluju na smanjenje ekološkog otiska.
„Zero waste“ koncept postaje sve važniji jer njegova primena ima za cilj smanjenje otpada, očuvanje resursa i minimiziranje uticaja na životnu sredinu. Neophodno je smanjiti količine otpada na deponijama i u prirodi i promovisati reciklažu i cirkularnu ekonomiju.
Ovogodišnja tema „Ka nultom otpadu u modi i tekstilu“ naglašava potrebu za akcijom u ovom sektoru kako bi se smanjio otpad i unapredila cirkularna rešenja. Brz rast proizvodnje i potrošnje tekstila nadmašuje napore održivosti u sektoru, izazivajući ozbiljne ekološke, ekonomske i društvene uticaje. Proizvodnja odeće se udvostručila od 2000. do 2015. godine, a ipak se u svetu generiše 92 miliona tona tekstilnog otpada. Ovo je jednako kamionu za smeće punom odeće koja se spaljuje ili šalje na deponiju svake sekunde.
Svake godine tekstilni sektor proizvodi 2-8 procenata globalnih emisija gasova staklene bašte i koristi 215 triliona litara vode, što je ekvivalent 86 miliona olimpijskih bazena.
Bez hitne akcije, procenjuje se da će proizvodnja komunalnog otpada porasti na 3,8 milijardi tona godišnje do 2050.