ДВЕ ШКОЛЕ У ВРШЦУ НАЗВАНЕ ПО СУПРУЖНИЦИМА: Знате имена ових револуционара, али не и да су били у браку
БОРИСЛАВ Петров Браца и Олга Петров Радишић, чија имена носе гимназија и једна основна школа у Вршцу, били су револуционари у Другом светском рату, а мало је познато да су били и – супружници.
Упознали су се као млади Скојевци, који су били веома активни у илегалном штампању комунистичког пропагандног материјала. Били су учесници Народноослободилачког рата, а убијени су 1942. године у размаку од два месеца. Имали су свега 21 годину.
Борислав Петров Браца (1921-1942) рођен је у Босанском броду, али се са породицом доселио у Вршац када му је било две године. Ту је завршио основну школу и гимназију, која је много година после његове смрти понела управо његово име.
Био је члан Покрајинског комитета Савеза комунистичке омладине Југославије за Војводину и организатор партијске технике у јужном Банату. Био је и студент права у Београду.
Када је 1941. Краљевина Југославија била окупирана, живео је у дубокој илегали, вршећи све обавезе и дужности које је тражила његова функција. Ипак, почетком марта 1942. окупатор је дознао за његово илегално боравиште на периферији Панчева. Опколио је кућу, а Браца је у размени ватре страдао на лицу места. Његова рођена сестра Јелисавета Беба Петров и Славко Томић Станко истог дана су у болници преминули од последица тешког рањавања.
Олга Петров, рођено Радишић (1920-1942), рођена је у селу Баранда код Панчева. У Вршац је дошла када је уписала Учитељску школу, у којој је и приступила СКОЈ-у. По дипломирању, запослила се као учитељица у родној Баранди. Тада се и удала за Брацу Петрова и постала члан Комунистичке партије Југославије.
Више пута била је хапшена и мучена због поседовања илегалног партијског материјала, али је сваки пут била пуштена због недостатка доказа. Њена кућа у Баранди је због тога стално била под присмотром, па је илегално почела да ради у панчевачком селу Црепаја.
Године 1941. окупатори су опколили црепајску кућу. Олга је рањена у размени ватре, али је успела да побегне. Сакрила се у Баранди код познаника, који ју је, међутим, издао због награде од 25.000 динара. Пребачена је тада у истражни затвор у Бечкереку (данашњи Зрењанин), у ком је најстрашније мучена шест месеци – вешали су је за косу, пекли месо на ногама, повређивали старе ране…
Својом крвљу је на зиду затворске ћелије написала: „Поносно умирем за КПЈ“. Стрељана је у Јајинцима маја 1942. године, а за народног хероја проглашена је 1953. године.
Једна од пет основних школа у Вршцу, која се налази преко пута римокатоличке цркве, названа је њеним именом 1955. године.
БОНУС ВИДЕО: ВРТУ ПОД ЗАШТИТОМ ДРЖАВЕ ВРАЋАЈУ МЛАДОСТ - Први пут после 75 година обнова градског парка у Вршцу
Препоручујемо
"ЈУЖНИ ВЕТАР ЈЕ НЕШТО ПОСЕБНО": Мики Манојловић у јавности након дужег времена (ВИДЕО)
25. 02. 2023. у 21:26
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)