НА СНИМАЊУ „33 АНЂЕЛА“: Српски страдалници добили спомен обележје (ФОТО)
КРАЈ ходошашћа и симболично постављање спомен-обележја дрвеног крста, који је дошао из Градишке у Норвешку, на месту где су сахрањени српски логораши преминули у норвешким логорима, обележило последњу клапа фима „33 анђела“.
У екипи ходочасника био је Бранислав Гајић из Градишке који је после 80 година пронашао гроб свог стрица Бранка Гајића који је са само 16 година одведен у смрт у Норвешку. Каже да када је дошао на гробно место стрица осећао је пуно емоција.
- Осим мог условно реченог личног задовољства, ова прича је много битна за национални , српски интерес. Многе истине које су скрајнуте и скриване полако, али сигурно излазе на видело – каже овај човек за "Новости" и са пуно усхићења прича о томе како се освештани дрвени крст нашао на гробљу у Норвешкој.
Управо на иницијативу потомака српске деце страдале у логорима у Норвешкој за време Другог светског рата, заједно са људима који раде на филму који је сведочанство о страдању невиних дечака, "Часни крст" који је „кренуо“ из Спомен-подручја Доња Градина на пут дуг 800 километара постављен је у спомен-парку у Трондхајму.
- Била је ово јединствена прилика да снимимо недостајајуће сцене и да заокружимо причу. Колико год смо знали шта се дешавало, колико је неправди и мучења било нико на снимању није остао равнодушан, а многе сцене су окупане сузама оних који су били иза камера – каже директор пројекта и продуцент филма 33 анђела Бранко Димовић Димески.
Подсећамо да је филм "33 анђела" сниман у копродукцији Норвешке и Србије. Реч је о готово волонтерском пројекту који је окупио Србе и Норвежане око заједничке идеје, а то је да се сазна да је међу страдалим „Југословенима“ у норвешким логорима било највишеСрба, према најновијим подацима чак преко 95 одсто.
Прва клапа "пала" је средином јануара на београдском Старом сајмишту, месту одакле су из Београда у Другом светском рату у логоре широм Европе транспортовани бројни Срби.
Др Јоханес Солберг, доктор филозофије и теологије, Норвежанин који је постао православац наратор је и стручни сарадник на филму који продуцира Бранко Димовић - Димески, а режију потписује Горан Вучковић, по сцнарију Димеског и Милке кајганић. Историчари Кнут Фловик Тхоресен и Ђорђе Бојанић дали су такође велики допринос, као и директор фотографијде Дејан Тршић.
Сцене су снимане у Београду, Нишу , Републици Српској и на више локација у Норвешкој.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)