НА СНИМАЊУ „33 АНЂЕЛА“: Српски страдалници добили спомен обележје (ФОТО)

Јелена Стојковић

09. 07. 2023. у 21:34

КРАЈ ходошашћа и симболично постављање спомен-обележја дрвеног крста, који је дошао из Градишке у Норвешку, на месту где су сахрањени српски логораши преминули у норвешким логорима, обележило последњу клапа фима „33 анђела“.

НА СНИМАЊУ „33 АНЂЕЛА“: Српски страдалници добили спомен обележје (ФОТО)

Foto: Ј.С.

У екипи ходочасника био је  Бранислав Гајић из Градишке који је после 80 година пронашао гроб свог стрица Бранка Гајића који је са само 16 година одведен у смрт у Норвешку. Каже да када је дошао на гробно место стрица осећао је пуно емоција.

- Осим мог условно реченог личног задовољства, ова прича је много битна за национални , српски интерес. Многе истине које су скрајнуте и скриване полако, али сигурно излазе на видело – каже овај човек за "Новости" и са пуно усхићења прича о томе како се освештани дрвени крст нашао на гробљу у Норвешкој.

Управо на иницијативу потомака српске деце страдале у логорима у Норвешкој за време Другог светског рата, заједно са људима који раде на филму који је сведочанство о страдању невиних дечака, "Часни крст" који је „кренуо“  из Спомен-подручја Доња Градина на пут дуг 800 километара  постављен је у спомен-парку у Трондхајму.

- Била је ово јединствена прилика да снимимо недостајајуће сцене и да заокружимо причу. Колико год смо знали шта се дешавало, колико је неправди и мучења било нико на снимању није остао равнодушан, а многе сцене су окупане сузама оних који су били иза камера – каже директор пројекта и продуцент филма 33 анђела Бранко Димовић Димески.

Фото: Приватна архива

 

Подсећамо да је филм "33 анђела" сниман у копродукцији Норвешке и Србије. Реч је о готово волонтерском пројекту који је окупио Србе и Норвежане око заједничке идеје, а то је да се сазна да је међу страдалим „Југословенима“ у норвешким логорима било највишеСрба, према најновијим подацима чак преко 95 одсто.

Фото: Приватна архива

 

Прва клапа "пала" је средином јануара на београдском Старом сајмишту, месту одакле су из Београда у Другом светском рату у логоре широм Европе транспортовани бројни Срби.

Фото: Приватна архива

Др Јоханес Солберг, доктор филозофије и теологије, Норвежанин који је постао православац наратор је и стручни сарадник на филму који продуцира Бранко Димовић - Димески, а режију потписује Горан Вучковић, по сцнарију Димеског и Милке кајганић. Историчари Кнут Фловик Тхоресен и  Ђорђе Бојанић дали су такође велики допринос, као и директор фотографијде Дејан Тршић.

Сцене су снимане у Београду, Нишу , Републици Српској и на више локација у Норвешкој.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ТЕХНОЛОШКА РЕВОЛУЦИЈА У МЕДИЦИНИ али у овоме је кључ