МОБИЛНЕ АМБУЛАНТЕ У РОМСКИМ НАСЕЉИМА: Због чега је ваћан нови закон

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

12. 01. 2024. у 14:44

УСВАЈАЊЕ Закона о мобилним амбулантама и измена Породичног закона, који чекају нови сазив Скупштине Србије већ на првим седницама, требало би да унапреди права Рома, поготово ромске деце коју насилно уводе у малолетничке бракове, и да бар смање број абортуса код девојчица ромске националности.

МОБИЛНЕ АМБУЛАНТЕ У РОМСКИМ НАСЕЉИМА: Због чега је ваћан нови закон

FOTO: Arhiva novosti

Нову законску регулативу максимално подржава и пропагира солисткиња Опере у Српском народном позоришту у Новом Саду, Наташа Тасић Кнежевић, народна посланица и чланица Одбора за људска и мањинска права.

- Ромске девојчице удају се са 13. или 14. година - прича Наташа Тасић Кнежевић. - Самим тим оне престају да иду у школу и да се даље образују, а оно што је посебно поражавајуће је да оне до 30. године имају по тридесетак абортуса, јер не користе контрацепцију, нити имају прилику да нешто сазнају о томе, што им често угрожава живот.

Уколико нови сазив Скупштине усвоји Закон о мобилним амбулантама које је предложило Министарство здравља, и жене по нехигијенским ромским насељима добиле би већу шансу да оду на преглед код гинеколога, стоматолога, лекара опште праксе...

- Мобилне амбуланте биле би доступне у свим руралним и удаљеним подручијима - каже наша саговорница. - Биле би опремљене и ултразвуком и другом дијагностичком опремом, што би за све становнике у тим подручијима било од огромног значаја, а поготово за Роме који ретко траже лекарску помоћ, поготово девојчице и жене.

Постојећи породични закон дозвољава брак између деце старости од 15. година уз сагласност родитеља или старатеља, али планираним изменама то ће да буде укинуто.

- Ово сматрам врло битном променом, јер то ће да спречи малолетничке бракове који се доминантно дешавају у ромској популацији, чиме се спречава нормалан развој деце - каже Наташа Тасић Кнежевић. - Ти уговорени бракови често се користе као параван за трговину људима и тужна је судбина те деце. Девојчице које затрудне са 13 година обично имају компликоване трудноће, а често рађају без стручне медицинске помоћи.

Подаци показују да је само 17 одсто маргинализоване ромске деце од три до шест година уписано у предшколске, односно школске установе. Више од половине Ромкиња уда се пре пунолетства, док трећина њих роди прво дете између 14. и 16. године, док је чак 90 одсто одраслих Ромкиња није запослено.

Електронска евиденција

ПРОФЕСОР др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство УКЦС за "Новости" каже да је абортус најчешћи начин контроле рађања у Србији, што је поражавајуће:

- Ми смо некада по установама терцијарне заштите имали саветовалишта за контрацепцију, али су она врло мало била посећивана и зато се нису одржала, верујем да је тако и по домовима здрвља. Држава сада планира електронску евиденцију свих абортуса, па ћемо имати прецизан увид колико је овај поступак чест и у којим годинама га жене најчешће користе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”