НОВА ВРСТА ИНФЕКЦИЈЕ ПУНИ АМБУЛАНТЕ: Шири се посебно међу децом у колективима
ЛЕКАР opšte medicine Biserka Obradović kaže da doktori očekuju veliki broj obolelih i to zbog natprosečno toplog vremena koje nam sledi.
Многи се већ жале на болове у стомаку и пропратне тегобе, а лекари очекују да ће наредних дана тек бити повећан број стомачних вируса, јер како кажу, следи нам натпросечно топло време, са температурама вишим од 20 степени, а то погодује ширењу вируса.
Стомачни вирус или гастроентеритис представља упалу гастроинтестиналног тракта изазвану вирусима.
Долази до повећања количине течности у цревима, пре свега у дебелом цреву, упаљено ткиво не може да апсорбује воду ни хранљиве елементе, па долази до дијареје. Код деце у првим годинама живота, дијареја може да буде тако тешка, да изазове дехидратацију и потребу за рехидратацијом у хоспиталним условима, како наводе из Градског завода за јавно здравље Београд.
Докторка опште медицине Бисерка Обрадовић каже за "Блиц" да се тренутно лекарима мање јављају пацијенти који се жале на стомачне тегобе, али да ће се то променити са доласком виших температура. "Стомачне тегобе најчешће изазива аденовирус. Са једне стране, он погађа респираторни тракт и прате га најчешће кијавица температура до 38 степени, а са друге напада дигестивни систем", наводи докторка Обрадовић.
Тада се, додају, јављају мучнина, дијареја, повраћање, повишена телесна температура, малаксалост, болови у стомаку. Лекару се, истиче, треба обавезно јавити ако ни после четвртог дана не можемо да спустимо високу температуру или уколико повраћамо. "Најугроженије групе су свакако деца, старији људи, хроничари и они са ослабљеним имунитетом", каже др Обрадовић.
Строга дијета
Докторка каже да, уколико имамо стомачни вирус, не смемо да узимамо пуно течности, као и да морамо да будемо на строгој дијети. "Дозвољено је узимати по кашичицу воде на 10 до 15 минута, у супротном ће се појачати тај осећај за повраћањем. Не смемо никако да уносимо млеко и млечне производе. Можемо јести куван кромпир, куван пиринач, банану, двопек. Никако масну и зачињену храну", истиче она.
Деца преносиоци
Додаје да постоји 60 врста аденовируса и да се они јако лако преносе - капљичним путем и зараженим предметима. "Највећи преносиоци свакако су деца из вртића. Готово сви родитељи који се јаве лекару добили су стомачни вирус преко свог детета. Треба имати у виду да се вируси јако лако преносе, те да болесни не треба да улазе у колективе како не би заразили друге", истиче докторка, додајући да је један од начина да сачувамо друге ношење маски.
Јачање имунитета
Ипак, најбољи начин да избегнемо вирус јесте да јачамо имунитет. "Свима нам недостаје витамин Б, треба узимати и витамин Ц, цинк, јести свеже воће и имати физичку активност у току дана. Не пушити, никако не пити енергетска пића, конзумирати две до три кафе дневно максимално", савет је докторке Обрадовић која додаје и да не заборавимо на осмех и позитиван став у току дана, који ће нам бити и те како бити добри савезници у борби за јачи имунитет.
(Блиц/Мондо)
БОНУС ВИДЕО: STRAŠNI PRIZORI: Ptičiji grip usmrtio morske lavove
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)