НА КРИЛИМА ВОЈСКЕ ЛЕТЕЋЕ И "ЦИВИЛИ": Конкурс за резервне официре авијације шанса за обуку на борбеним авионима
ПОСЛЕДЊИХ година Ваздухопловство Војске Србије постало је богатије за велики број најсавременијих борбених авиона и хеликоптера, а конкурс за резервне официре рода авијација, који је у току, прилика је за дипломце цивилних факултета да остваре сан да на њима лете, поручују официри Војске Србије Милица Оровић и Богдан Миловановић.
Трећу годину заредом Војска Србије организује конкурс за војно стручно оспособљавање резервних официра рода авијација, којим се пружа могућност дипломцима цивилних факултета да једног дана, можда, постану пилоти легендарне 101. ловачке авијацијске ескадриле "Витезови" Војске Србије и седну у кокпит ловачког борбеног авиона "миг-29".
- На конкурс могу да се пријаве држављани Србије који имају до 27 година, који имају завршене основне академске студије у трајању од четири године - рекла је за Танјуг капетан Милица Оровић из Команде 204. ваздухопловне бригаде.
Оровићева је објаснила да се селекција кандидата, младића и девојака, који се буду пријавили до 31. марта ове године, одвија у две фазе.
Прва фаза обухвата медицинско-здравствене прегледе, безбедносну проверу, селективно летење и два падобранска скока.
Кандидати који савладају селективно летење започињу војно стручно оспособљавање на Војној академији у трајању од шест месеци, након чега се промовишу у први официрски чин, а после савладавања летачке обуке добијају и звање пилота Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.
Оровићева каже да је у многим ваздухопловствима у свету пракса да се кроз овакав модел дипломцима цивилних факултета нуди могућност да постану пилоти борбених ваздухоплова.
- Код нас се овај конкурс показао као добар модел. Имали смо на претходна два конкурса кандидате који су завршили обуку по овом моделу школовања и заиста смо задовољни оствареним резултатима - навела је Оровићева.
Она додаје да су задовољни интересовањем кандидата када је реч о овогодишњем конкурсу. Заинтересовани кандидати могу да поднесу пријаве за три специјалности рода авијације - за пилота авиона, пилота хеликоптера и пилота- -оператера даљински пилотираних ваздухоплова (дронова).
- Током селекције и током обуке кандидати ће имати прилике да лете на школским типовима ваздухоплова. То су хеликоптер "газела", авиони "ласта", "утва". Након тога, како буду кандидати напредовали, наравно према њиховим афинитетима, склоностима, труду и залагању, моћи ће да напредују и да прођу обуку на неким борбеним ваздухопловима као што су авион "миг--29" или хеликоптери Х-145 и Ми-35 - истиче Оровићева.
Поручник Богдан Миловановић из 101. ловачке авијацијске ескадриле и пилот на авиону "миг-29" истакао је да је посао војног пилота динамичан, занимљив, али и веома одговоран.
- Бављење овим послом сматрам као велику част и привилегију. И моја околина, првенствено породица, примећују то и прилично су поносни на мене јер и они сами знају и увиђају колика је ово част и одговорност - рекао је Миловановић.
Миловановић истиче да се код њега љубав ка летачком позиву појавила током средње школе.
- Некада се ради дневно, некада ноћно летење, у сложеним или повољним метеоусловима.
Ово је прилично динамичан посао који захтева константну концентрацију и способност пилота да реагује у сложеним ситуацијама - рекао је Миловановић.
Он истиче да је током обуке и каријере имао прилику да се нађе за управљачком палицом више различитих типова авиона.
- Током обуке летео сам на авиону типа "утва-75" на селективном летењу, а касније и на авиону "ласта", што очекује и наше будуће кандидате за ово војно стручно оспособљавање.
Потом сам, такође на Војној академији, летео на авиону "супер галеб Г-4" и након тога сам дошао у Батајницу на авион "миг-29" - навео је Миловановић.
Обука као стаж
Време које полазници курса проведу на обуци, до ступања у професионалну војну службу, такође ће бити рачунато у стаж.
Током оспособљавања полазници добијају месечна примања, а након завршетка и ступања у професионалну војну службу оствариће и све принадлежности које припадају професионалним војним лицима.
Улагања у ваздухопловство
Последњих неколико година Влада Србије је извршила значајна улагања у ваздухопловство, а набавке нових авиона, хеликоптера, беспилотних летелица и друге опреме најављене су и за наредни период, што младим пилотима пружа могућност за стално усавршавање. Из Војске Србије наглашавају да је ово професија која за младе људе пружа сигуран и сталан посао, могућност усавршавања у земљи и иностранству и многе друге бенефите.
Препоручујемо
У ТОКУ ПРИЈАВЕ ЗА УПИС У ВОЈНУ АКАДЕМИЈУ: Ево које тестове кандидати морају проћи
19. 02. 2024. у 09:28
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)