ЗА ТРАЖЕЊЕ МИЛОСТИЊЕ КАЗНА ДО 10.000 ДИНАРА ИЛИ ЗАТВОР 30 ДАНА: Колико у Србији има деце просјака и ко и шта их на то тера
У највећем ризику од просјачења у Србији су припадници ромске популације као најсиромашнији. Једно од двадесет домаћинстава редовно или повремено остварује приход просјачењем, а у више од трећине породица са децом она су укључена у неки облик рада на улици. У петини је то остваривање прихода прошњом, а нешто мање прањем шофершајбни.

Фото П. Милошевић
Ово су неки од навода из рада "Принудно просјачење - Анализа прописа и институционалне праксе у Србији", коју је урадио независни консултант Владан Јовановић за Астру (Акција против трговине људима).
Представници полиције на првом месту међу децом-просјацима виде ромске малишане (43 одсто) и децу присиљену на рад од организованих група (27 одсто), затим децу улице (22 одсто) и ону из сиромашних породица (16,7 одсто). Запослени у центрима за социјални рад кажу да је највише оних које организоване групе присиљавају на рад (48 одсто), а следе ромска деца, она из сиромашних породица и деца улице.
Владан Јовановић примећује да малолетници који просе немају јасно признат статус жртве експлоатације, насиља, злостављања и занемаривања, а са навршених 14 година сматрају се извршиоцима кривичног дела или прекршаја и изричу им се санкције. Такође, капацитети органа и установа надлежних за превенцију и сузбијање дечјег просјачења су недовољни и не постоје стручни стандарди који одређују поступање органа у овим случајевима. Криминализација и кажњавање деце која просе и њихових родитеља нису умањили појаву "деце улице".
- Центри за социјални рад немају шта да понуде деци која су жртва просјачења - казао је Јовановић на представљању анализе.

Фото: П.Митић
Представница Републичког завода за социјалну заштиту Сања Кљајић истакла је да не постоје институциналне услуге и програми, нити адекватни смештај за малишане који су жртве принудног просјачења, нити било каква алтернатива која би им се понудила.
Поставља се питање и шта је адекватна "казна" за тражење милостиње, будући да најчешће просе они који су из сиромашних породица. Како да плате запећену казну 5.000 - 10.000 динара, ако дневно испросе 1.000, и да ли је адекватна замена 30 дана затвора? Такође, прописи и дете у пратњи родитеља или другог одраслог лица које проси, третирају као да само проси. Иницијативе за декриминилизацију дечјег просјачења и признавање деци статуса жртве нису узимане у обзир код законских измена, па се млађем малолетнику (14-16 година) може изрећи васпитни налог, а старијем кривичне санкције.
24 ЖРТВЕ ТРГОВИНЕ
ПРЕМА евиденцији Центра за жртве трговине људима, у 2021. регистровано је пет жртава принудног просјачења. У 2022. било их је осам, а у 2023. до новембра - 11. Укупно 24.
За 2021. годину први пут су од центара за социјални рад затражени подаци о деци жртвама злоупотребе дечјег рада која раде на улици. Од укупно 39 идентификованих, 35 је било у просјачењу. Сва ова деца или њихове породице већ су били корисници услуга центара. У 2022. години од 16 идентификоване деце жртава, просило је 13. Јовановић констатује да су ове бројке мале и да не одговарају реалности.
Анализа судских одлука коју је урадила Астра, прикупљених током јесени 2023, показује да су за 408 лица судови за просјачење изрекли 166 опомена, у 14 је обустављен поступак, у 30 је окривљени ослобођен одговорности, у три случаја је изречен затвор од пет до 20 дана, изречене су и две васпитне мере укора и 190 новчаних казни. Просечна је износила од 1.548 динара (најнижа 3.000, највиша 20.000 динара). Одговорни су морали да плате и трошкове суђења, а просечан износ је био 1.700 динара.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)