АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ О СРЧАНИМ УДАРИМА: Све више младих у болници , на ВМА уносе додатне кревете - Ово су савети лекара

Дејана Калинић
Дејана Калинић

13. 07. 2024. у 15:01

ПОСЛЕДЊИХ дана људи падају као покошени од срчаног и можданог удара. И сами лекари из недеље у недељу констатују неочекивано повећан број ових стања чак и међу млађом популацијом.

АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ О СРЧАНИМ УДАРИМА: Све више младих у болници , на ВМА уносе додатне кревете - Ово су савети лекара

Фото: Ж. Кнежевић

Последњих дана људи падају као покошени од срчаног и можданог удара. И сами лекари из недеље у недељу констатују неочекивано повећан број ових стања чак и међу млађом популацијом.

Са топлотним таласом који је погодио ових дана нашу земљу биометеоролози упозоравају на могуће срчане тегобе, али и на осећај малаксалости и главобоље.

Симптоми на које морате одмах да реагујете

Др Андријана Илић из Хитне помоћ потврдила је још једном данас да је све више младих који доживљавају инфаркт, те да је изузетно важно да се он на време препозна и да се на време адекватно реагује.

- Све су млађе особе које имају акутне инфаркте миокарда, што није типично. И када се то деси буду јако узнемирени и уплашени - каже за РТС др Андријана Илић из Хитне помоћи.

Када су у питању симптоми инфаркта, први знак је јак бол у средини груди, који се шири у леву руку.

- Први симптом који се јавља је јак бол у средогруђу са могућим ширењем у леву руку, у вилицу, у леђа, у стомак. Пацијенти су бледи, презнојени, кратког даха, не могу да леже, јако су узнемирени због тога - каже др Илић.

Саветује да тада, пре свега, треба позвати Хитну помоћ и бити сарадљив са њима.

Фото: Н. Живановић

- Људи буду у паници тада, па је зато потребно бити сарадљив и дати што више информација. Важно је и пацијента поставити у удобан положај. Пацијент, који осећа јак бол у грудима не треба да хода, треба да се штеди, треба да буде миран, јер ће се његове тегобе погоршавати што је он у већој паници - каже др Илић.

Саветује да се Хитна помоћ позове са првим јачим болом у грудима, које прати презнојавање и гушење.

На ВМА уносе додатне кревете

Број прегледа, али и хоспитализованих пацијената је последњих дана за неких 20 одсто већи него пре месец дана, изјавио је недавно проф. др Немања Ђенић, са Војномедицинске академије (ВМА) и додао да су капацитети на ВМА сто одсто попуњени, чак је било потребно унети додатне кревете како би сви пацијенти били збринути.

- Инфаркта је било много и морам да кажем да је било и младих људи у сали за катетеризацију срца. Више пута сам рекао, пацијенти у четрдесетим годинама постају доста чести у салама за катетеризацију. Имам утисак да је начин живота, фактори ризика и све остало што прати то даје данак у свему томе. Наравно, имате и генетику, ти људи који имају генетику или људи који имају неке друге придружене факторе ризика, као дијабетес, су у посебној опасности и апелујемо да они буду опрезни и да чешће посећују своје лекаре - рекао је проф. Ђенић.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: УСЕИН БОЛТ СВЕТСКИ РЕКОРДЕР УПРКОС СКОЛИОЗИ | Др Сања Димитријевић | Др Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Јединствени Египатски Малдиви - Никада повољније!