НЕКОЛИКО ЗАРАЗНИХ БОЛЕСТИ ХАРА СРБИЈОМ: Поједине могу бити веома опасне по живот, зато будите на опрезу
ОМИКРОН сој коронавируса проширио се међу нашим грађанима, и претпоставља се да ће га бити још више када се Срби врате са одмора у Грчкој, где он дивља.

Фото: АП
Подваријанта омикрон соја ковида 19 – ФЛиРТ, увелико влада у нашој земљи, што је незваничан назив подгрупе омикорн соја ковида-19, и инспирисан је именима мутација у генетском коду ове варијенте.
Оне потичу од доминантне ЈН.1 варијанте – мутације омикрон соја коронавируса.
Како кажу доктори, омикрон или флирт вирус се лечи и симптоматичан је слично прехлади. Може укључивати температуру која углавном спадне после три дана. Ту су такође и кашаљ те болови у мишићима, малаксалост, умор.

Фото: АП
У нашој земљи међутим у великом броју распрострањене су и мале богиње, хепатитис и вирус Запаног Нила.
Хепатитис
На недавно одржаној конференцији поводом Светског дана хепатитиса, из Института Батут објавили су да су у 2023. у Србији регистрована чак 392 случаја вирусног хепатитиса, који је прошле године у нашој земљи однео пет живота.
Свуда у свету смртност од узрока повезаних са хепатитисом је у порасту, а највећи проблем је што постоји огроман број недијагностикованих и нелечених људи који живе са овом болешћу.
Вирус Западног Нила
У Србији је пре нешто више од недељу дана регистрован први случај вируса Западног Нила, а на Инфективној клиници у Београду је тренутно, како пишу медији, троје пацијената код којих постоји сумња на ову болест.
Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац овог вируса је Цулеx пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра.
Мале богиње – морбиле
Од почетка године у Србији је регистрован 181 случај малих богиња (морбила), а само за првих седам дана јула, у чак четири града пријављен је 31 нови пацијент, показују подаци Института Батут.

Фото Shutterstock
На територији Новог Пазара почетком месеца регистровано је 23 случаја, шест на територији Београда и по један случај у Новом Саду и Лозници.
Велики кашаљ
Према подацима Батута, који су објављени 30. јуна ове године, у Србији је пријављено укупно 1.425 потврђених случајева великог кашља (пертусиса) код којих је дијагноза постављена од почетка 2024. године.
Из здравствених установа, од почетка године, пријављена су два смртна исхода узрокована пертусисом код невакцинисане деце узраста два и по, односно три месеца.
(б92)
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо

САВЕТИ ГОЈАЗНИМА ЗА ТОПЛО ВРЕМЕ: Опасно је уносити со и шећер кад упекне звезда
27. 07. 2024. у 06:45

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)