ОСТАЋЕМО И БЕЗ БИБЛИОТЕКА, И БЕЗ ЧИТАЛАЦА: Библиотекари на сајму књига затражили да се одгоди наплата тарифе за позајмљивање књига
Док читаоци ових дана уживају у празнику књиге на Београдском сајму, у сајамским халама окупили су се и библиотекари, али не да би промовисали публикације, већ да упозоре да је библиотекама угрожен рад и да им прети затварање.
Разлог је тарифа коју ће морати да плаћају од 1. јануара, по 15 динара за сваку позајмљену књигу. Закон је предвидео да тај новац иде ауторима на име ауторских права, да га издвајају или библиотеке или локалне самоправе као њихови оснивачи, али библиотекари упозоравају да ће терет пасти на њих и да те трошкове неће моћи да подмире.
Они истичу да ће новац који добијају за набавку књига морати да преусмере на плаћање ауторске тарифе, тако да неће бити нових дела, а то ће отерати и читаоце.
Колико би овај намет био неподношљив за једну локалну библиотеку, овјашњава нам Јасмина Иванковић, директор библиотеке "Димитрије Туцовић" у Лазаревцу.
Угрожени и читаоци
Александар Јерков, директор Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић", о новом намету каже:
- Начелно узев, јесте логично да сваки човек за свој стваралачки рад добије неку надокнаду, што наравно, важи и за писце. Упркос томе, незамисливо је да читаоцима који дођу у библиотеку треба наплаћивати додатни порез на читање. Тај нови намет утицаће и на библиотеке и на читаоце. Да је среће, не би се наплаћивала ни чланарина за библиотеке, напротив, људи који читају требало би да добију све могуће бенефиције, како би ово друштво било мало финије и мало боље. Зашто се тако не ради - то је и моје питање.
- Износ накнада био би већи од годишњих прихода које остварујемо од уписнина и средстава које добијамо за откуп књига, а то је око два и по милиона динара - каже она. - Наши приходи су ограничени, висина месечне чланарине је 250, а годишње чланарине између 800 и 2.000 динара, с тим што је не плаћају старији од 65 година, деца у првом разреду основне школе, људи који примају социјалну помоћ, инвалиди, добровољни даваоци крви... Добијамо и новац за откуп књига који бисмо морали преусмерити на плаћање тарифе, а то онда значи да би се самњио број нових дела која набављамо.
Наш саговорница упозорава и на то да су у неким местима библиотеке једине установе које се баве културним наслеђем, јер нема ни музеја ни архива, тако да би затварање библиотека значило укидање једине културне установе у неком месту.
Колико је ситуација апсурдна објашњава нам и Јелка Панић, управница библиотеке на Убу, која наводи да се приликом гостовања неког писца, а све трошкове гостовања који су велики, такође, сноси библиотека, његова књига промовише и за њу нагло порасте интересовање читалаца. Самим тим растао би и трошак библиотеке јер би она на сваку позајмљену књигу требало да плаћа 15 динара.
- Да ли то значи да не треба да промовишемо писце и њихове књиге како бисмо уштедели - пита наша саговорница.
У убској библиотеци чланарина се не плаћа, јер, како каже Јелка Панић, "бар у библиотеци сви треба да будемо једнаки".
Да је нови намет на библиотеке велики скандал сматра управница Народне библиотеке у Смедереву Марина Лазовић, која истиче да ће на крају трошак сносити - корисници.
- Када сам у финансијском плану за 2025. годину тражила од локалне самоуправе новац за тарифе рекли су ми - одакле да вам дамо - препричава нам Марина Лазовић. - Када сам им рекла да корисници то не могу да плаћају питали су ме: Да ли сте свесни да се и локални буџет финансира од истих тих корисника и разних пореза које плаћају.
Пошто новац од тарифа треба да иде писцима и преводиоцима, Марина Лазовић наглашава да није јасно по ком критерујуму ће се одређивати ко су аутори који треба да добију новац.
- Ни у Организацији за остваривање репрографских права која би прикупљала новац од тарифа, нису успели да нам објасне ко би имао право на та средства - каже Лазовићева.
Иначе, библиотекари немају ништа против тога да аутори остварују своја права, али поручују да се решење мора наћи у дијалогу у коме ће учествовати и библиотеке, како не би био угрожен њихов опстанак и право читалаца на књигу.
Они сматрају да тај проблем треба решити по угледу на земље Европске уније у којима трошкове тарифа сноси држава, а док се то не реши поручују да треба одложити примену закона. С тим циљем покренули су и петицију, али и упутили апел јавности који је предат и премијеру Милошу Вучевићу.
У библиотекама упозоравају да би ове установе уколико не плате тарифу подлегале тужбама и да им прети опасност од принудне наплате.
- За то време библиотеке не би могле да издају књиге, и био то би био наш крај - кажу библиотекари које је овај намет ујединио јер је, истичу, доведен у питање опстанак ових културних установа и библиотекарске струке.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)