ТРИ ВИРУСА НАПАДАЈУ ДЕЦУ У ВРТИЋИМА: Све више заражених малишана широм Србије, лекари саветују како на време препознати проблем

Дејана Калинић
Дејана Калинић

27. 10. 2024. у 07:32

ДОЛАСКОМ јесени, са хладнијим температурама, и више вртића у Србији уочен је пораст броја инфекција међу децом, а најчешћи узрочници су коксаки вирус, заушке и варичеле. Доктори упозоравају родитеље на високу заразност ових болести, посебно у колективима где се преносе лако, те апелују на пажљиву хигијену и вакцинацију где је то могуће.

ТРИ ВИРУСА НАПАДАЈУ ДЕЦУ У ВРТИЋИМА: Све више заражених малишана широм Србије, лекари саветују како на време препознати проблем

Фото: Shutterstock

"Амерички" коксаки вирус, у народу познат и као болест "прљавих руку" хара по вртићима у Србији и региону и бележи се много више случајева него у претходне три године. Докторка Бисерка Обрадовић, специјалиста опште медицине, и др Саша Милићевић, педијатар, напомињу да у 80 одсто случајева овај вирус прође готово незапажено, али да у 10 одсто може и те како оставити тешке последице по здравље.

Докторка Бисерка Обрадовић објашњава да постоје два типа коксаки вируса - А и Б.

- Тип А је познат и као БРНО вирус и он напада углавном децу, док је тип Б карактеристичнији за одрасле. Коксаки вирус код нас је познат и као амерички вирус. Често изазива промене на кожи дланова, стопалима у устима и усној дупљи, али код неких може изазвати и разне компликације са веома опасним последицама - објашњава др Обрадовић.

Др Саша Милићевић истиче да се коксаки болест најчешће преноси на два начина:

* прљавим рукама

* капљичним путем

- Најчешће се преноси директним или индиректним контактом, рецимо преко играчака у вртићима. Обољевају деца до пете године, мада могу и касније. Могу и родитељи да оболе. Инкубација је један до два дана, и онда ми не знамо да ли је у питању тај вирус или неки други. Незгодно је што болест може да се пренесе и неколико дана после проласка самих симптома - каже др Милићевић.

Упозорава да родитељи треба да воде рачуна пре него што децу пусте у вртић или ако имају у породици неког пацијента или рођака, баку или деку који имају неко хронично обољење. Иако вакцина не постоји, др Милићевић истиче да се антитела стварају чим деца изађу из тог периода.

- Болест је заиста блага и не треба да плаши родитеље. Некада, међутим, хоће нокти да отпадну, али то се после врати. Дете делује тужно, неће да једе, има промене које подсећају на варичелу, херпес... Болест је вирусног порекла и брзо пролази и ретко даје компликације у смислу упале мозга, упале плућа... - каже др Милићевић.

Др Милићевић објашњава и да се вирус тип А јавља у поновном облику изузетно ретко, док тип Б може да се врати.

Појавиле се и заушке

Пре три недеље у Београду, а сада и у Новом Саду забележени су случајеви заушки код деце вртићког узраста.

Заштиту од ове болести, која у случајевима компликација може произвести и озбиљне последице по здравље, пружа ММР вакцина. Обухват њоме већ годинама није довољан - због чега трпи и колективни имунитет.

Др Милица Ћук, педијатар, каже за "Блиц ТВ" да могу да се јаве теже компликације због заушки, али ретко.

Фото: Схуттерстоцк

- Може да се јави, мада ретко, и нека тежа компликација, типа пнеумонија или менингитис. Али, у посебном ризику и посебно осетљива популација јесу мушка деца, односно дечаци, јер тај вирус може да нападне специфично то ткиво, на епидидимису, односно тестису. ММР вакцина са заштитом од 85%, у случају заушака, свакако је делотворна у искорењивању болести. Колективни имунитет обезбеђује се вакцинацијом чији је обухват већи од 95% - наводи др Ћук.

Вакцинисање ММР вакцином је у нашој земљи по Закону обавезно, а само вакцине, кажу лекари, обезбеђују сигуран и трајан имунитет.

Варичеле драстично обарају имунитет

Варичеле односно овчије богиње, које драстично обарају имуни систем, харају међу децом у вртићима у Србији. Лекари кажу да се варичеле могу јавити током целе године, али да се то најчешће дешава током зиме и у пролеће, односно током месеци када се више борави у затвореном простору, што и доводи до њиховог ширења.

Да су се међу малишанима појавиле варичеле потврдио је и Саша Милићевић.

- Ради се о дечјој заразној болести која мора да се препозна на време. Важна је изолација, мировање јер ако једно дете добија варичеле у колективу имаће и остали. Оне знају у теорији да дају опасне компликације попут запаљења плућа, мозга и можданих овојница. Симптоми варичела су повишена телесна температура, малаксалост, оспа која се јави као бубуљица, па водени мехур који се на крају претвори у красте. Тада се може рећи да је дете потпуно здраво - казао је др Милићевић.

Он је објаснио да се варичеле преносе директним контактом ваздушно-капљичним путем, јер се вирус налази у секрету респираторног тракта, док је други начин преношења је директни контакт са оболелим. Осим тога, могућ је и индиректан пут преноса преко играчака и осталих предмета.

Милићевић истиче да је најбољи начин превенције вакцинација деце.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: НА САЈМУ КЊИГА НИКАД ВИШЕ ПОСЕТИЛАЦА: На штанду Новости прегршт издања српских великана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде