СМЕТА СВЕ СРПСКО, ПА И ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ: Новопазарски Бошњаци због скупа лингвиста траже принудну управу на Државном универзитету

Љ.Б.

16. 11. 2024. у 07:00

ДА неким Бошњацима у Новом Пазару смета све што је везано за српски језик и књижевност, показала је недавна међународна научна конференција на Државном универзитету у Новом Пазару на којој су водећи стручњаци из земље и света говорили о многим важним темама из области науке о језику и науке о књижевности.

СМЕТА СВЕ СРПСКО, ПА И ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ: Новопазарски Бошњаци због скупа лингвиста траже принудну управу на Државном универзитету

архива

Скуп који је носио назив "Српски језик и српска књижевност од средњег века до данас", био је повод да Бошњачко национално веће затражи од Министарства просвете хитно увођење принудне управе на Државном универзитету у Новом Пазару.

Бошњаци окупљени у овој организацији оценили су да је на тој конференцији пропагиран једнонационални концепт језика и књижевности и да Државни универзитет на тај начин спроводи "апсолутно мононационалну и идеолошки засновану научну конференцију".

- Чињеница да се појављује име понеког бошњачког писца служи замагљивању слике, јер су на скупу били присутни само они које историја српске књижевности третира као искључиво српске писце - оцењено је у саопштењу БНВ. - Требало је да се организује скуп и о српском, и о босанском језику и књижевности, а изостало је учешће истраживача из Сарајева, Тузле, Зенице, Мостара и Бихаћа.

 

Ђаци се школују на бошњачком

НАЦИОНАЛНЕ мањине у Србији по закону имају право да се школују на једном од осам мањинских језика. То су бошњачки, албански, бугарски, мађарски, румунски, русински, словачки и хрватски.

- Тиме је омогућено и да ученици бошњачке националне мањине своје целокупно образовање имају на босанском језику - поручују из Министарства просвете. - Ова права су, како су у више наврата истицали лингвисти, међу највећима у Европи, а далеко већа него што их има српска национална мањина у многим државама у региону.

Међутим, у Бошањчком националном већу су превидели да су на скупу, поред водећих професора и научника из наше земље, учествовали и филолози из Русије, Кине, Словеније, Хрватске, Северне Македоније, Црне Горе, БиХ, Немачке, Италије, Пољске, Бугарске и Азербејџана.

Критички став БНВ према Државном универзитету није нов, јер ова организација већ годинама захтева да се на овом Универзитету у оквиру студијског програма Српска књижевност и језик отвори студијски програм Босански језик и бошњачка књижевност. А то би, како су оценили лингвисти, угрозило опстанак катедре за српску књижевност и језик.

И док БНВ ово питање пребацује на терен политике, са универзитета поручују да је реч искључиво о промоцији науке.

Шеф студијског програма Српска књижевност и језик проф. др Драгана Новаков истиче да је конференција о српском језику и књижевности од средњег века до данас, најпре промоција Универзитета, а потом и Департмана за филолошке науке, те катедре за Српску књижевност и језик, односно промоција науке.

- Несумњиво, ово је једна идиоматска међузона са израженом говорном и етничком разноликошћу, што је веома важно - рекла је проф. Новаков. - Све то указује на чињеницу да је од великог значаја проучавати говоре свих народа који живе на једном географском подручју и у једном историјском континуитету. Наравно, то подразумева истраживање језика и књижевног стваралаштва с простора југозападне Србије од средњег века до данас, успостављање дијалога и размену искустава с научним радницима славистичке оријентације из земље и иностранства, презентацију језичког, књижевног и културног наслеђа с простора југозападне Србије, као и популаризацију бављења језиком и књижевношћу у научном и стручном смислу, укључујући и образовне институције.

Један од учесника конференције био је и проф. Владан Јовановић са Института за српски језик, чија је тема била "Надгробни натписи на гробљу крај Петрове цркве у светлу филолошких истраживања српских историјских некропола".

- Некропола крај Петрове цркве у Новом Пазару сматра се једним од најбогатијих историјских гробаља на простору југозападне Србије, али и много шире - каже нам проф. Јовановић. - Значај овог некротопонима утолико је већи ако се има у виду чињеница да је овде реч о једној од најстаријих сачуваних цркава у Србији које потичу из пренемањићког времена, подигнутој пре више од хиљаду година y области у којој je настала прва самостална држава Срба.

У реферату који је, иначе, проф. Јовановић урадио са колегиницама Маријом Ђинђић и Наташом Вуловић Емонтс, наводи се да се према делимичном увиду у натписе с поменуте некрополе на основу теренског рада и литературе, може претпоставити да најстарији датирани споменици потичу из 17. и 18. века, при чему је највећи број споменика с очуваним натписима из 19. и почетка 20. века.

- При томе треба нагласити да на гробљу има много старијих недатираних споменика - каже Јовановић. - Узимајући у обзир досадашња истраживања српских надгробних натписа на материјалу српских историјских некропола, пажњу смо усмерили на најбитније језичке аспекте њихових испитивања, као што су језик натписа и њихове графијске карактеристике, изглед споменика, језичке форме, поређење натписа с онима у другим историјским некрополама, могућност утврђивања њихове типолошке класификације итд...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Ово је незапамћено! Тачка после које нема повратка