ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ: Народно веровање каже - "Свети Мрата снег до врата"

Новости онлајн

24. 11. 2024. у 07:30

ВЕРНИЦИ у Србији данас обележавају Мратиндан, празник посвећен Светом мученику Стефану Дечанском, који је један од значајнијих светитеља Српске православне цркве.

ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ: Народно веровање каже - Свети Мрата снег до врата

Фото: Википедија

Овај празник многе породице славе као своју крсну славу, док га народ повезује са низом обичаја и веровања, посебно заштитом стоке и припремама за зиму.

Свети Стефан Дечански и значај Мратиндана

Свети Стефан Дечански, син краља Милутина и отац цара Душана, познат је као један од најправеднијих и најпоштованијих владара средњовековне Србије. Током живота, доживео је велике патње – ослепљен је по налогу свог оца, а живот је завршио као мученик, убијен по наређењу сина. Иако је био прогнан у Цариград, где је провео пет година заточеништва, познат је по својој снази духа и вери у Бога. Према предању, Свети Никола му је чудесно вратио вид, што га је инспирисало да сагради величанствени манастир Високи Дечани, који данас представља једно од највећих блага српске културе и православне вере.

Вучји дани и веровања о вуковима

Народна традиција посебно везује Мратиндан за тзв. „вучје дане“, период од Ђурђица до овог празника. Према веровању, Свети Мрата је заштитник вукова и њихова врховна сила у зимским месецима. Народ прича како на овај дан светитељ сазива све вукове, одређује им где ће ловити и колико оваца појести. Ово веровање одражава древну потребу за објашњењем природних појава и опасности које зима доноси сточарима.

У складу с тим, обичај налаже да се на Мратиндан стока, посебно овце, не изводи из тора, како би се заштитила од вукова. Домаћини тог дана често приносе молитве за заштиту стада и моле Светог Мрату да им година буде плодна и мирна.

Зимски обичаји и значење празника

Народне изреке, попут „Свети Мрата, снег до врата“, повезују овај дан са доласком хладнијег периода године. Сматра се да управо Мратиндан симболично означава прелазак на зиму, када домаћини спремају огрев, обезбеђују храну за стоку и приводе крају пољске радове.

Још једно занимљиво веровање тиче се понашања домаћина. У неким деловима Србије сматра се да ће, ако глава куће на овај дан преузме кућне послове и покаже одговорност, цела породица имати среће у наредној години. Насупрот томе, лењост и негодовање домаћина доносе лошу срећу и неуспехе.

Свети Мина – чудотворац и заштитник у невољама

Иако није директно повезан с обичајима Мратиндана, на овај дан се слави и Свети великомученик Мина, који је познат као заштитник у невољама. Био је војник пореклом из Египта, али је напустио војску због своје вере у Христа. Његово име народ везује за чуда и помоћ у тешким ситуацијама, посебно за оне који траже правду.

Мратиндан – спој вере и традиције

Мратиндан је празник који повезује православну веру и богату народну традицију. Обичаји и веровања која прате овај дан осликавају начин на који су људи кроз историју тражили заштиту и ослонац у духовности, суочавајући се с изазовима природе и зиме. И данас, овај празник остаје симбол заједништва, одговорности и молитве за мир и благостање у домаћинству.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету