ДА СЕ НЕ УМАЊЕ УСТАШКИ ЗЛОЧИНИ У ЛОГОРУ СМРТИ: У Спомен-парку у крагујевачким Шумарицама отворена изложба "Јасеновац - право на незаборав"
НАША је дужност да памтимо, то је обавеза према нашем националном бићу, жртвама из Јасеновца и Крагујевца - казао је на отварању изложбе и научне конференције под називом "Јасеновац - право на незаборав" Никола Дашић, градоначелник Крагујевца, у име града домаћина и града страдалника у Другом светском рату.

Новости
Изложбу која подсећа на страшне злочине у логору смрти у Јасеновцу, на платоу испред Музеја "21. октобар" у Спомен-парку Шумарице, отворио је министар спољних послова и први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић. Он је нагласио да трагедије које су задесиле српски и јеврејски народ у Другом светском рату не смемо да заборавимо и не смеју нам се поновити.
- У ранијем периоду нисмо били баш превише посвећени приказивању геноцида над српским народом у Другом светском рату. Српски функционери су свих ових година ћутали о томе, нема ниједног филма о Јасеновцу. Ми све то сада исправљамо - рекао је новинарима министар Дачић.

Новости
О усташким злоделима говорила је Смиља Тишма, која је као дете преживела Јасеновац.
- Свега се сећам. И када су нас одвојили од мајке у Сиску, за чију судбину ни данас не знам. Одвајали су децу од мајки и одводили их у посебан логор - потресно је сведочење Смиље Тишме, иначе, најстаријег посланика новог сазива српског парламента.

Смиља Тишма
Она, две сестре и брат су преживели пакао Јасеновца. У овом злогласном логору од усташке руке страдало је око 20.000 дечака и девојчица. Смиља је казала да је једина њихова кривица била што су рођени као Срби, Јевреји или Роми.
МАКЕТА ЗЛОГЛАСНОГ ЛОГОРА
На овој манифестацији сећања на тужне епохе српске историје, у Шумарицама је откривена прва и у светској историографији највећа макета логора Јасеновац. Макета је, у далеко мањем облику, први пут приказана јануара 2018. године у седишту Уједињених нација у Њујорку, а поводом Међународног дана Холокауста.
Јелена Радојчић Бухач, рођена у селу Јабланак код Новске, као дете одведена је у логор у Старој Градишки. Била је међу децом коју је спасла Диана Будисављевић.
На скупу је говорио и Лазар Косановић, потомак Николе Тесле, како је најављено - у име породице Тесла чијих је 14 чланова страдало у овом логору.
- Усташе су побиле сав српски живаљ у Смиљану, родном селу Николе Тесле, срушили и његову кућу. Хрвати га сада својатају, сетите се овога када чујете да је Никола Тесла Хрват - поручио је Косановић.
Пре отварања изложбе о Јасеновцу, положени су венци крај споменика стрељаним ђацима и професорима у Шумарицама.
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)