ЈАПАНСКИ ВРТ У СРЕД БАНАТА: Роберт Остер из Кикинде има чудан хоби
КИКИНЂАНИН Роберт Остер власник је јединог приватног јапанског врта у Војводини, а вероватно и у Србији.
Направио га је у свом дворишту, а за формирање ове уникатне баште посебне естетике требало му је 13 година. На око 300 метара квадратних има три језера, разнобојне јапанске рибе караше, више украсних камених фигура, светиљки, чесми, бонсаи и дрвећа. На средини доминира велика капија тори, која у Јапану испред сваког шинто храма означава прелазак из земаљског у духовни свет.
- Кад смо се доселили у ову кућу, затекао сам економско двориште које ме није превише занимало. По интернету сам тражио идеје како да га преуредим. Брзо сам се заљубио у јапанске вртове и чврсто одлучио да баш такав направим за себе и супругу. Од тада сам са разних страна почео да доносим камење. Проналазио сам их поред магистралних путева, али сам их доносио и са Ситоније и Скијатоса, са Тресибабе и Копаоника - наводи Остер.
РОБЕРТОВ врт је 2011. године у избору за "најлепшу башту Србије", у конкуренцији 68 других, заузео друго место. Од тада је знатно допуњен и обогаћен. Само за шишање и обликовање има 32 биљке. Све фигуре, чесме, језера, па чак и великог змаја, власник је сам израдио....
- Врт се никада не завршава, уређењу нема краја. Најлепше је у јуну, када све олиста и процвета, тада је и највише посла. Има много чупања корова, треба шишати, орезивати. Много је посла да би врт био уредан - објашњава овај самоуки, али успешни ботаничар.
БОНСАИ И НИВАКИ
- БОНСАИ је само оно дрво које је мало, обликовано и обавезно у посуди. Ако је исто такво дрвце или биљка у земљи, без посуде, оно је ниваки. Оно се исто формира и изгледа као бонсаи - подучава нас Роберт Остер.
За своју јапанску оазу из два дела, комплименте добија са свих страна, чак је и један Јапанац рекао да је мали врт изванредан. Има и званичне потврде да је у типично банатско поднебље успешно "посадио" и негује раскошну источњачку башту.
- Ово за Јапанце не би био аутентичан врт. Код њих су много скромнији. Ми који у Европи или Америци имамо јапанске вртове, правимо их садржајније, богатије. Различитог смо менталитета - искрен је Остер.
ЈАПАНЦИ кажу да је за башту, да би била лепа, потребно да мало остари. Оценили су да је концепт овог Кикинђанина добар.
- Највећи комплимент ми је дао Хироми Хоши који у Италији предаје хортикултуру. За композицију моје мале баште рекао је да је одлично урађена. Контактирам са Енглезима, Холанђанима, Американцима, Шпанцима. Размењујемо искуства, фотографије, сви хвале моју башту - преноси Роберт Остер.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)