ОПЕРАЦИЈА "Ваздушни мост", највећа акција спасавања савезничких снага иза непријатељских линија у Другом светском рату, изведена у Србији, сматра се једном од најуспешнијих спасилачких мисија иза непријатељских линија у историји ратова.

Коментари (32)

Mama

20.09.2020. 21:13

Ponosna sam na nas narod! Toliko spasenih pilota trebalo bi da izazove zahvalnost kod Americkog naroda a oni su nas unistavali.Spaseni piloti su zahvalni ali sta je sa ostalima.To je njihova sramota.Siptari su ih lovili zajedno sa Nemcima!Sta normalan covek moze da misli o Amerikancima!!???

Nikola Uzelac

20.09.2020. 21:29

Eto, a da smo ih sve pobili, postali bi glavni saveznici Amerike u južnoj Evropi, onako kao Nemci u zapadnoj. Međutim, mi smo ih spasili, a Ameri su nas bombardovali, oteli KiM i dali ga Šiptarima. Ne znamo da gradimo ta prijateljstva sa zapadnim narodima...

sima

20.09.2020. 21:44

Sve je to lepo onda bilo. Al nama Ameri uzeše silom Kosovo i dadoše ga Albancima. Kad im je bila prpa Srbi su im prvi pomogli,i bili smo ti najbolji. Prođoše neka vremena i Ameri to zaboravili?i ne tako davno izbombardovaše Srbiju i oduzeše joj to najsvetlije Kosovo?! Ljudi se nenjsju al ćud nikad.

OZBILJAN ISTORIČAR

20.09.2020. 23:15

Nadam se da ćete smeti da ovo objavite, što se događalo u vreme operacije ,,Halyard" o čemu svedoči priloženi nemački dokumenat iz Muzeja holokausta Vašington NAW(Arhiva nemačkog Rajha) УСАГЛАШЕНА ПОНУДА ДРАЖЕ МИХАИЛОВИЋА И МИЛАНА НЕДИЋА, НЕМАЧКОМ ОКУПАТОРУ ЗА ЗАЈЕДНИЧКУ БОРБУ ПРОТИВ ПАРТИЗАНА [НОВЈ ] Documents from National Archive Washington NAW Armijska grupa F (Heeresgruppe F), T311 roll 190 f.948 IZVOD IZ RATNOG DNEVNIKA KOMANDE GRUPE ARMIJA »F« ZA PERIOD OD 1. JULA DO 3.DECEMBRA 1944. GODINE Operativno odeljenje Beograd — Dedinje 16. 8. 1944: Srbija: SPORAZUMNO SA Nedićem, D[raža] M[ihailović] JE PONUDIO NEMAČKOM KOMANDOVANJU POTPUNO POTČINJAVANJE ČETNIČKIH JEDINICA. Pored postojanja problema davanja talaca, unutrašnjih srpskih suprotnosti i ponude za lični dogovor D[raže] M[ihailovića] sa specijalnim opunomoćenikom Ministarstva inostranih poslova, SADA POSTOJI samo ZAHTEV ZA ORUŽJE ZA ZAJEDNIČKU BORBU. Srpska vlada je jednovremeno zamolila prijem kod komandanta Jugoistoka i verovatno će tom prilikom biti iznesena i namera o njenoj ostavci.

Ivan Zgrozeni

21.09.2020. 08:53

@OZBILJAN ISTORIČAR - Ako je to stvarno tako, Draza je bio izuzetno pametan covek. Shvatio je da je komunizam veca opasnost od nacizma. Nacisti su bili kod nas cetiri godine a komunisti svoj fasizam sprovode do dana danasnjeg sprovodeci u delo Odluke Cetvrtog kongresa KPJ.

BEOGRAĐANIN

20.09.2020. 23:28

Vama ne pada na pamet da bar jednom napomenete kako su partizani spasili blizu 3.000 savezničkih vazduhoplovaca, nego ste razvrzli samo o tom četničkom spašavanju američkih pilota. Osim toga u ovaj tekst se utrpali i ovog FRENK LAŠINSKI PILOT BOMBARDERA "KING", koji je iz Sanskog Mosta, prebačen u Bari. A, to je delo partizana, jer u tom delu Krajine, nije bilo četnika nego isključivo- partizani.

Šator

21.09.2020. 07:42

@BEOGRAĐANIN - То није тачно, било је и четника под командом Бране Богуновића... Народ је поштовао и Краља и Броза, само су чланови партије били екстремно искључиви. Тако да београђанине, врати се мало и у свој крај да мало боље научиш како је било...

SRĐAN

21.09.2020. 00:26

Tokom evakuacije savezničkih vazduhoplovaca iz Srbije, vođeni su intezivni pregovori sa Nemcima i kvislinškom Nedićevom vladom. Tokom operacije Vazdušni most četnički komandanti Nikola Kalabić, Dragoslav Račić i Neško Nedić su 11. avgusta u Topoli potpisali sporazum o zajedničkoj borbi protiv partizana. Takođe, General Mihailović se 13. avgusta sastao sa predsednikom kvislinške vlade Nedićem u selu Ražani, te su sporazumno (16.avgusta ) ponudili Nemcima saradnju u borbi protiv partizana. Ova ponuda je bila predmet referisanja kod Hitlera, 22. avgusta 1944. Hitler je prihvatio saradnju sa Dražom Mihailović, kao ,,male taktične manevre”. Dok je odbio datgi saglasnost za formiranje armije od 50.000 ljudi. Nekima je možda teško razumeti kako četnici mogu da spašavaju američke avijatičare od Nemaca, kao što su učinili najmanje u jednom slučaju, a istovremeno, da sarađuju sa tim istim snagama. Odgovor leži u četničkoj percepciji ko je stvarno neprijatelj. Četnici smatraju partizanski komunistički pokret daleko većom pretnjom po Jugoslaviju nego nemačke okupacione snage. Obnovljena američka podrška bila je Mihailoviću jedino sredstvo suprotstavljanja partizanskoj prevlasti. On nije mogao apsolutno ništa dobiti predajom američkih avijatičara Nemcima. Zapravo, evakuisani Amerikanci bili su značajan izvor prvoklasnih odnosa sa javnošću u ime četnika. Učiniti bilo šta osim spasavanja i zaštite američkih avijatičara značilo bi im gubitak poslednjeg izvora podrške i spasa

Mica Bor

21.09.2020. 15:12

Koliko je njih spaseno pise i zna se . Koliko li je nasih civila stradalo od "saveznickog" bombardovanja nasih gradova , krajem drugog svetskog rata , to se ne zna a i nece . To je bilo i vec se zaboravilo , onda su nas u "trecem svetskom ratu " po nas , ponovo satirali . Sto je mnogo mnogo je !

Miladin

26.09.2020. 22:49

Samo nije mi jasno kako da smo mi Srbi uvek kroz istoriju dezurni krivci , pa ti isti Ameri su nas bombardovali i 1944 i 99 i nikako da im udje u glavu da smo im mi pravi prijatelji , mozda ce doci dan da javno kazu da je nad nama izvrsen genocid , ali ne verujem docice opet neki razlog da nas ponovo biju