ПОЈАТЕ СВЕДОЦИ ЈЕДНЕ ЕПОХЕ: По чему су аутентичне камене зграде на Старој планини
КАМЕНЕ зграде расуте по дубодолинама и врховима Старе планине још опстају и сведоче о времену када је овде све врвело од ситне и крупне стоке, али и људи.
Свако сеоско домаћинство је имало пар појата, колиба, "плевњи", "шапрона" и "платна", свега онога што би се савременим језиком назвало економским зградама и у којима се углавном боравило током лета. Представљале су други дом, а оне ближе селима биле су домови и током дугих зима.
Многе од тих грађевина, које су подизане на "лицу места" од камена и дрвета, из оближњих мајдана и шума, направљене су тако да трају бар један век, без икакве интервенције, у одличном су стању иако је од њихове градње прошло више деценија. Једноставне и дуговечне зграде могу се видети и у атарима Покровеника, Гостуше, Паклештице, Копривштице, Нишора, Топлог Дола, Доброг Дола и у атарима других средњовисочких села у којима су подизане углавном за време моба.
КОЛИБЕ АТРАКТИВНЕ ЗА ТУРИСТЕ
ТОКОМ летњих месеци ове године, Стару планину је посетио незапамћен број туриста који су обилазили сваки њен крај. Многи су први пут у животу видели овакве објекте и били одушевљени њима. Нарочито они из равнице, где камена нема ни за лек.
- Ти објекти, уз малу адаптацију могли би да послуже и у туристичке сврхе јер су заиста аутентични и сведоче о једном времену које се, бојим се никада више неће вратити - испричао нам је један од туриста.
Кровови ових објеката, али и готово свих по селима покривани су из истих мајдана каменим плочама које је носи јака храстова или конструкција од "горуна", јер то дрво нема црва у унутрашњости.
- Плоче су ископаване у истим мајданима у којима се налазио и камен, има жутих и модрих. Грађа се секла углавном током зимске сезоне јер се онда заустави вегетација, а и људи су тада били слободни од других, летњих обавеза. Након извлачења из шума следило је дељање секиром, за које су неопходни оштро око и прецизна рука. За једну зграду је требало најмање стотинак греда које су довлачили волови - говори нам овај горштак који је и сам правио сличне објекте.
У тим тешким пословима по снегу и цичи зими, људи су се углавном испомагали јер се добра грађа налазила углавном на тешко приступачним местима и извлачила се по снегу. У сваком објекту могло је да стане бар стотинак оваца, неколико десетина коза, крава, понеки коњ или магарац. Било је ту и сена и собица за пастира. Било, а данас се препричава. Препричава, уз наду да ће једног дана поново бити стављени у функцију. Само, закључује наш саговорник, "да пронађемо пастире".
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)