НАЈАВЉЕНЕ СУ СТРОГЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ МЕРЕ: Ево шта нас чека у случају трећег корона таласа у Србији
ПРЕГУРАЛИ смо два таласа корона вируса, пролећни и летњи, али нам сада према најавама наших епидемиолога, чланова Кризног штаба за борбу против ковида-19, следи јесењи пик чији би удар могао да се осети већ у првој половини новембра!
- Брзина повратка вируса је шокантна, све може да се промени за две недеље. Видите да све ври са стране, у земљама око нас. Сад је јесен, долази зима, морамо да одржимо ово стање што је дуже могуће. Када дођу јако повољни услови за преношење вируса то се убрза и после две недеље ове мере више не вреде - рекао је др Предраг Кон и додао да "он не жели да најављује, али да је реално очекивати нови удар короне у новембру месецу".
Србија се убрзано припрема за трећи пик, или ако више волите трећи талас, а већ су најављене и поједине епидемиолошке мере које би могле да буду донете у случају значајнијег погоршања ситуације у нашој земљи.
- Ја лично мислим да контрола мора врло јасно да се заоштри. Да ли и казне? Треба, јер овде штитимо комплетно здравље народа, и око тога не би требало да буде преговора, јер улазимо у период кад је интензивно ширење вируса највеће могуће - објаснио је др Кон.
Затварање градова, ванредно стање и полицијски час, реално, не треба очекивати осим ако ситуација потпуно не измакне контроли. Ипак, неке мере су прилично реалне...
Обавезне маске и на улицама
Ношење маски је тренутно обавезно у затвореним просторима, али и у градском превозу, док постоји само препорука да се оне носе и на отвореном. Ипак...
- Поново наглашавам и препоручујем ношење маске, и то не само у затвореном простору него и на отвореном. Заборавља се та препорука. Свестан сам да мали број људи носи маске напољу, али својевремено их је мали број носио и у превозу и тржним центрима док нису постале обавезне. Препорука може да пређе некад и у меру, нека се нико не изненади ако тако буде, ако све оде у погрешну страну - упозорио је др Кон.
Дакле, у случају погоршања ситуације, ово би могла да буде можда и прва већа мера.
Затварање школа и факултета
Није тајна да се још пре 1. септембра размишљало и како ће функционисати школе, како основне тако и средње, ако дође до новог удара корона вируса.
Према последњим званичним подацима корона вирус је ушао у 33 школе, али су то махом били спорадични и очекивани случајеви, те се после месец дана нове школске године сматра да је ситуација апсолутно под контролом.
Међутим, уколико у новембру дође до "есплозије" короне, а посебно међу ђацима, надлежни су спремни да поново комплетно школовање пребаце на онлајн систем, уместо садашњег комбинованог модела.
Ово би се свакако односило и на факултете, а можда и вртиће.
Кафићи, ресторани, ноћни клубови...
Кафићи, ресторани, клубови и други угоститељски објекти су током лета добили продужено радно време, неки са баштама и до 1.00 сат после поноћи, чак и ако се налазе у оквиру стамбених објеката.
Међутим, уколико дође до наглог ширења корона вируса, посебно током зимских дана када ће сви бити у затвореном простору, реално је очекивати да њихово радно време буде скраћено.
На удару ових мера могле би да се нађу и кладионице, коцкарнице...
Обавезни ПЦР за путнике из иностранства
Многе европске земље су због убрзаног ширења корона вируса почеле да, мање или више, затварају своје границе, а у неком тренутку би томе могла да прибегне и Србија.
Тренутно постоје ограничења само за странце који долазе из Северне Македоније, Бугарске, Румуније и Хрватске, за које је обавезан негативан ПЦР тест не старији од 48 часова.
У неком тренутку ова одлука би могла да буде проширена и на друге земље, али евентуално и на српске држављане који буду долазили из држава у којима букти корона.
Ко може прелази на "рад од куће"
Током првог удара короне многа предузећа, која су била у могућности, послала су своје запослене на рад од куће. И није тајна да већина фирми, било да су државне или приватне, већ имају својеврсне "ванредне планове" пословања ако у једном тренутку дође до "експлозије" заражених.
Дакле, неће бити закључавања, али ће попут школа које би могле да пређу на онлајн наставу, и фирме могле да се одлуче за "рад на даљину". Самим тиме био би делимично решен један велики проблем, а то је растерећење градског превоза који слови за велику опасност.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)