ЛЕКОВИМА И МЕТАСТАЗЕ ДРЖИМО ПОД КОНТРОЛОМ: Др Зоран Џамић о лечењу урогениталних малигних тумора, МЛАЂИ МУШКАРЦИ посебно у РИЗИКУ!
МЕЂУ мушкарцима оболелим од рака, карцином простате је, према статистици за последње две године - најфаталнији.
Срећом, нови лекови ову болест могу да држе под контролом чак и када се открије у метастатској фази. Са том терапијом велики број пацијената може да живи квалитетно, и готово читаву деценију дуже него они којима овакви лекови нису доступни, или на њих не реагују.
Професор др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Клиничког центра Србије, каже да се у овој установи савременим лековима од метастазирајућег карцинома простате лечи неколико стотина пацијената:
- Захваљујућим овим, може се рећи епохалним лековима, можемо да покушамо да лечимо метастазе где год се оне налазе. Код одређеног броја пацијената, нажалост, и ова терапија остаје без одговора. Али код оних код којих има ефекта, болест се може контролисати као и било које друго хронично обољење.
Најбољи резултати постижу се код пацијената са карциномом тестиса, а убедљиво најлошији у случају тумора мокраћне бешике
* Који урогенитални тумори су најчешћи?
- Учесталост малигних обољења у свету, па и код нас је достигла енормне размере. Дакле, и број урогениталних тумора је у порасту. Ова патологија некада је била карактеристична за старије људе, а данас погађа све више млађу популацију. Најучесталији урогенитални тумор је карцином простате, па затим бубрега који се међу свим туморима налази на високом седмом месту, затим мокраћне бешике који је на десетом месту по учесталости, а међу 30 најучесталијих малигнитета је и карцином тестиса.
* Код којих је успешност лечења највећа?
- Највише успеха у лечењу се постиже код тумора тестиса. Они су најчешћи код младих. Пре три деценије имали смо високу смртност ових пацијената, али то се променило од деведесетих година прошлог века, када су Американци поставили протоколе за лечење. Сада мушкарци излечени од рака тестиса могу да имају и потомство.
* Где су најлошији резултати?
- Убедљиво најлошији су у случају тумора мокраћне бешике. Зато ми у стручним круговима ове туморе називамо "сирочићи онкологије". Наиме, тумори мокраћне бешике нису у експанзији, али ми годишње имамо око 3.000 ових пацијената. Осим хирургије, њима не можемо да понудимо ниједан други начин лечења. Тамо где бешика може да се одстрани то и радимо, али ако се појаве метастазе - немамо решење.
Пракса, нажалост, показује да је клиничка слика тежа што је пацијент млађи, а болест прогресивнија
* У којој мери су ови тумори операбилни?
- Пацијенти који немају метастазе већ строго локализоване промене врло лако и успешно се лече хируршки. Међутим, врло често болест се прошири, појаве се метастазе и тада хирургија више нема никакву улогу.
* Да ли је истина да што је пацијент млађи, тумор има већи потенцијал да постане злоћудан?
- Јесте. Пракса показује да је клиничка слика тежа што је пацијент млађи, а болест прогресивнија. Очигледно су у млађем организму малигне ћелије потентније, а с обзиром на то да се млади људи слабо контролишу, тумори се касно откривају.
* Шта је то што би требало да пробуди сумњу и наведе пацијента да оде код лекара?
- Свакако бол у слабинама, појава крви у мокраћи и опипљива маса у трбуху, док се од општих симптома најчешће јављају губитак тежине, умор, повишена телесна температура, исцрпљеност, анемија...
ПОСЛЕ 85. ГОДИНЕ ГОТОВО НЕИЗБЕЖАН
КОЛИКО често би мушкарци старији од 65 година требало да раде тумор тест за простату?
- Могу да га раде једном годишње. Иначе, као одговор на ово питање битно је да истакнем да су Американци спровели обимно истраживање кроз велики број аутопсија. На основу њих су доказали да је код 95 одсто преминулих мушкараца старијих од 85 година постојао карцином простате. Дакле, што је човек старији ризик је већи, али неће за све бити фаталан.
Препоручујемо
ЕВО ЗАШТО КОРОНА УБИЈА ВИШЕ МУШКАРЦЕ НЕГО ЖЕНЕ: Одговор је у овим ћелијама
31. 08. 2020. у 23:25
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Последице потреса мозга су дуготрајне, а ево који су рани симптоми
22. 08. 2020. у 09:30
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)