ИНТЕРВЈУ Ђорђе Драгићевић, дефектолог логопед: Када шлог погоди леву страну мозга говор се теже опоравља
КАДА мождани удар већим делом погоди леву хемисферу мозга опоравак говора је веома дуг и напоран.
У случају да мање оштети леву страну или захвати само десни део, прогноза опоравка језичких и комуникацијских способности је боља, нарочито када је реч о млађим пацијентима.
У интервјуу, за "Новости", Ђорђе Драгићевић, дипломирани дефектолог-логопед из Института за рехабилитацију, каже да је са опоравком говора после можданог удара потребно започети што раније, чим пацијент буде доброг општег стања, а приступ мора да буде искључиво индивидуалан:
- Од великог значаја је да имамо и снимак скенера или магнетне резонанце мозга, да се види мождано ткиво и друге лобањске структуре мозга. На основу ових налаза утврђујемо природу и локализацију мождане повреде. Након тог увида, дијагностиковање говорно-језичких поремећаја изводи се проценом комуникативних и когнитивних способности применом стандардизованих тестова. Тек када се утврди тип говорно-језичког поремећаја започињу се третман и рехабилитација.
Када је прави тренутак да пацијент почне са рехабилитацијом?
- Процена се започиње оног тренутка када је пацијент стабилног општег стања и када је способан да буде доведен на логопедско тестирање. При томе, неопходно је да прикупимо што више информација о његовом образовању, социо-економском положају и историји болести. Када започне, рехабилитација говора захтева константан рад са пацијентом док је хоспитализован, као и ангажованост породице по одласку кући. Код лакших дефицита језичких функција могућ је бржи и потпуни опоравак.
Од чега још зависи да ли ће и у којој мери пацијенту да се "врати" говор?
- Веома је битно да се одреди прави, индивидуалан третман и да се са њим започне што раније. Битно је и да се укључи породица, јер они могу морално да утичу на оболелог и стимулишу рад и опоравак. Осим места и величине промене на мозгу, до којих је довео мождани удар, опоравак говора зависи и од општег стања пацијента, његовог неуролошког статуса и животне доби.
Усавршавање
ДА ЛИ логопед мора да буде посебно едукован да би се бавио рехабилитацијом говора после можданог удара?
- Како у свету, тако и код нас, учесталост можданих удара се повећава. Из тог разлога пожељно је и потребно стално усавршавање и едуковање, као и праћење нових студија и истраживања у дијагностиковању и рехабилитацији особа са поремећајем говора.
Код коликог броја пацијената се говор обнови у потпуности?
- У већини случајева, када се са третманом почне на време и када је присутан лакши облик поремећаја говора, пацијенти се опораве у потпуности. Постоје сметње у говору, које се задрже одређен период, али се брзо повуку, нарочито уколико пацијент настави да вежба после хоспитализације. Код тежих оштећења одређени дефицити говора се задрже и стално су присутни, али пацијент буде разумљив за ширу социјалну популацију и може нормално свакодневно да функционише.
Како се практично спроводи третман опоравка говора?
- Постоје бројне методе. Код тежих оштећења говорно-језичких функција користимо све расположиве канале - аудитивне, визуелне, гестовне, графичке... Од значаја су и вежбе стимулације, чијом применом подстичемо опоравак језичких способности. На пример, пацијенту кажемо конкретну реч или му покажемо неки знак, што га подстиче да да одговор. Користи се и метод мелодијске интонације, као и метод стимулације синтакстичких способности, третман персеверација и друго. Код лакших облика примењују се методе читања и писања, вођење свакодневног личног дневника, асоцијације, опис слике, именовање појмова који припадају одређеној семантичкој категорији...
И после трауме
ДА ЛИ је оштећење говора најчешћа инвалидност до које доводи мождани удар?
- Цереброваскуларна обољења или мождани удари су једна од главних етиолошких фактора који доводе до поремећаја говора код одраслих. Поред њих, поремећај говора узрокују и трауматска оштећења мозга, запаљенска обољења, интракранијални тумори, деменција, тровања, метаболички и нутритивни поремећаји.
Да ли је од значаја ако пацијент примењује методе опоравка и код куће?
- Јесте, наравно. Током третмана пацијент се обучава да и у кућним условима може самостално да ради. Ту је, опет понављам, од великог значаја породица, која пре свега треба да га мотивише, да буде уз њега и да га разуме. У случају тежих оштећења говора, саветује се даљи наставак рада са логопедом и после изласка из болнице.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)