ЗА КРШЕЊЕ КАРАНТИНА - ДО 150.000: Измењен Закон о заштити од заразних болести, ако вакцинција буде обавезна кажњаваће се они који је одбију

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

13. 11. 2020. у 08:00

ОБОЛЕЛИ од заразних болести као што је ковид 19 моћи ће у организацији државе да се пошаљу на лечење у иностранство.

ЗА КРШЕЊЕ КАРАНТИНА - ДО 150.000: Измењен Закон о заштити од заразних болести, ако вакцинција буде обавезна кажњаваће се они који је одбију

Земунска ковид болница

Та могућност предвиђена је Законом о изменама и допунама закона о заштити од заразних болести, који је у четвртак изгласан у Скупштини. Таква мера примењиваће се само у случају да се попуне сви капацитети за изолацију и лечење, а одлуку о томе доносиће Влада Србије.

Иако је налет вируса корона јак, а болнице готово пуне, оваква мера предвиђена је више "да се покрије свака могућност", него што, бар засад, постоји реална потреба да се она и примени у пракси. Чак и да до тога дође, то не би била наша специфичност. Француска је, рецимо, још у првом таласу епидемије имала толико оболелих да је своје грађане са ковидом морала да транспортује у болнице у Швајцарској и Белгији.

За нашу ситуацију, од ове превентивне мере, у овом тренутку много су значајније одредбе закона које омогућавају правни оквир да се противепидемијске мере дисциплинованије спроводе, а они који их не поштују - кажњавају. На то је у четвртак у Скупштини указао и министар здравља Златибор Лончар образлажући да се закон мења у циљу контроле епидемије вируса корона. И, да измене треба да омогуће да у наредном периоду епидемију држимо под контролом и смањимо нежељене ефекте и последице глобалне пандемије вируса корона.

КОМУНАЛЦИ ЗАТВАРАЈУ ЛОКАЛЕ

НАКОН усвајања измена и допуна закона, Влада ће моћи да ограничи улазак у Србију особама које долазе из држава са неповољном епидемиолошком ситуацијом, да одлучује о отварању објеката за карантин, о лечењу у иностранству, уколико су капацитети у земљи попуњени - рекао је министар Лончар. Надзор над применом мера, поред Санитарне инспекције, биће и у надлежности локалне самоуправе преко Комуналне милиције. Министар Лончар каже да ће санитарни инспектори моћи да издају и прекршајни налог, док Комунална милиција може да наложи да се испразни простор у којем су прекршене мере и да га затвори до 72 сата.

Новим законом уводе се и нови термини као што су лична заштита (обавезна маска где је то прописано), кућна изолација - за позитивне на вирус корона без симптома или са благом сликом која не захтева болничко лечење, карантин у кућним условима за оне који су били у контакту са зараженима у времену максималног периода инкубације, односно 14 дана.

Прописане су и новчане казне за прекршај за физичка лица од 50.000 до 150.000 динара, у случају непридржавања прописаних мера. Толико ће платити они који се не пријаве граничној служби или надлежном заводу за јавно здравље по повратку из земаља са великом трансмисијом вируса. Иста новчана казна чека и оне који не поступе по решењу санитарног инспектора о стављању под здравствени надзор, као и оне који одбију или прекрше карантин у кућним условима. Одредбе о обавезној имунизацији остају исте као у претходном закону, па ће тако, ако вакцинација против ковида буде обавезна, 50.000 до 150.000 динара платити и они који одбију да се вакцинишу.

- Нама није циљ да кажњавамо никога, али желимо да овим одредбама заштитимо све одговорне грађане Србије, којих је 95 одсто, који поштују све мере осам месеци, носе маске, не организују прославе и славља са великим бројем људи и тако на најбољи начин чувају своје здравље и здравље својих породица - рекао је министар Лончар.

За правне субјекте предвиђене казне су више, па они који не поштују противепидемијске мере ризикују да из касе "истресу" 150.000 до 300.000 динара. Конкретно, за непоштовање мере да одреди тзв. ковид-редаре, односно особу одговорну за поштовање мера, рецимо у клубу, казна је 300.000 динара. За исти прекршај предузетник може бити кажњен са 150.000, а одговорна особа са 50.000 динара, што је укупни трошак за фирму од пола милиона динара. Предвиђена казна за газду фирме је 150.000 динара, за директора 50.000, а за ковид-редара 30.000. Казне за појединца, рецимо за неношење маске, остају 5.000 динара, с тим што то више неће подразумевати дугу судску процедуру, него ће се наплаћивати мандатно, и са умањењем упола ако се плате у року од седам дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (4)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!