ПРИЧЕ О СЕДОЈ КОСИ, ПАВЛУ И ГРАЧАНИЦИ: Три детаља о животу патријарха Иринеја које смо заборавили (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Српске православне цркве Иринеј (90), преминуо је од последица корона вируса. Вест да је умро дочекана је са великим болом.
Ово су мање познати детаљи његовог живота.
Протојереј Мирољуб Стојановић, који је Иринеја упознао током његовом службовања на Космету, рекао је тада следеће о њему.
ТЕ НОЋИ ЈЕ И ОСЕДЕО
– Био сам његов ученик од 1962. године у Призренској богословији и касније 10 година његов ђакон у Саборној цркви у Нишу. Био је својим животом оличење патријарха Павла. Он је скроман човек без посебних ритуала. Врло се ретко љутио. Познајем га 38 година и нисам га још видео љутог. Најболнији тренутак у његовом животу је када је избио пожар у Саборном храму у Нишу. Мислим да је те ноћи и оседео. Обилазио је око цркве која је горела, а ништа није могао да учини. То је био велики удар за њега – рекао је он.
Он је био оригиналан, али је имао најсличније живљење партијарху Павлу јер је одрастао уз њега. Био је скроман, редовно се молио и одлично познаје Свето писмо и националну историју. Сви његови говори се били базирани на светом писму, житијама светих и литургијама светих… Максимално је био штедљив, а највише према себи. Умео је да три дана једе суви хлеб само да се не баци. И још једна симболика бројева повезује патријарха Павла и владику Иринеја: колико је Павле био на Косову, толико је и Иринеј провео у Нишу – рекао је отац Влајко 2010. године.
- Скромност је карактеристика живота патријарха Павла. Не могу никад да заборавим да ми је, кад сам посетио манастир Рачу, уступио своју собу, а он је отишао да спава у штали - рекао је пре неколико година патријарх Иринеј у беседи у Кућанцима код Доњег Михољца, родном месту патријарха Павла.
МЕНИ ЈЕ ДАО СВОЈУ СОБУ, ОН ПРЕСПАВАО У ШТАЛИ
- Он је мени годину дана био професор у Призренској богословији. Кад сам након неког времена посетио манастир Рачу, била је манастирска слава и било је много народа. Он је мени, свом ђаку, дао своју собу, а он је преспавао у штали, са једним ћебетом је тако провео ноћ. Једна изузетна личност нашега времена. Његове речи су постале пословице за наш народ. И деца у Београду понављају „будимо људи“, а то је оно што од нас тражи и црква и јеванђеље и сам Господ наш који нас је створио - рекао је патријарх Иринеј и подсетио да је патријарх Павле живео животом обичних простих људи.
Патријарх Иринеј је том приликом истакао да је патријарх Павле човек овога времена, али и човек који је био изнад времена, који је од момента кад се замонашио до последњег дана живота остао исти и проводио исте принципе.
- Оно што га посебно краси је смиреност. То је једна доброта која је самосвојствена људима Божјим. И ту доброту су сви осећали. Сви су желели да чују реч његову, а његова скромност је пример за све нас. Он се угледао на свете апостоле, чије име и носи, као и што су се апостоли угледали на свога учитеља Спаситеља Христа. То што је научио и сазнао није била само теорија, то нису биле његове речи, то је био његов живот - рекао је Иринеј.
Он је нагласио да се многе речи патријарха Павла стално понављају, а колико је био уважаван, не само у Београду већ и на Косову и Метохији, где је провео 35 година, најбоље се видело на дан његове сахране, кад је готово читав Београд дошао да га испрати.
- Ту се показало колико је његово име привлачно било за људе. Мада док је био на положају на ком је био, било је много злих људи који су му приписивали многе особине које су биле далеко од њега. Патријарх Павле је увек говорио да зло никад добро донети неће, и не може. Да извучемо поруку да зло не може да остане трајни поредак и однос међу људима - закључио је тада Иринеј.
ЕМОТИВНО ВЕЗАН ЗА ПРИЗРЕН, У ГРАЧАНИЦИ КАО КОД КУЋЕ
Патријарх Иринеј био је посебно емотиван везан за Призрен где је предавао у призренској Богословоји, али и за Пећку патријаршију, где је устоличен. Често је долазио до Грачанице, где се, како је говорио осећао као код куће.
Ово су прве речи које су изговарали Срби са Космета после вести о упокојењу српског патријарха Иринеја. Вест о његовом упокојењу примили су са тугом, али како нам говоре, и са радошћу јер је волео наш народ и светиње на Космету.
И док понављају његове изјаве да је “Космет бит српског народа” повратници из метохијских средина присећају се устоличења српског патријарха Иринеја у Пећкој Патријаршији трећег октобра 2010 године. Тада је у беседи после устоличења патријарх позвао на мир и љубав и истакао да српски народ нема другу државу осим земље Србије, у чијем је саставу, како је нагласио, вековима, Косово и Метохија.
Манастирска порта била је мала тада да прими све вернике који су желели да присуствују овој церемонији, а радост монаштва и свештенства са Космета огледала се тада због ове свечаности али и чина устоличења 45 по реду српског партијарха. Патријарх Иринеј радо је долазио. Тако је средином априла прошле године после посете Штрпцу и косовском поморављу патријарх боравио у Грачаници где се окупљеним верницима који су га дочекали обратио у порти манастира, задужбине светог краља Милутина. И тада је српски патријарх позвао на јединствао рекавши да је српском народу најнеопходнија слога и заједништво.
(Телеграф)
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)