ДРЖАВА ИЗНЕВЕРЕНИХ ОЧЕКИВАЊА: Југославијом су најнезадовољнији били они народи који су од ње највише добили
ПРВОГ децембра 1918. године, на мапи Европе, уцртана је једна нова држава. Како ће се показати за седам и по деценија, националне групе које су у њу ушле (или су се у њој, временом, формирале) само су добијале.

Фотографије: документације "Новости", "Борбе", Танјуга, и "Википедије".Архива "Књижевних новина", САНУ и приватна архива Жане Перишић
Историчари, теоретичари друштва и државе, углавном су били сагласни у оцени да је реч о прогресивном чину.
Формирање нове државе на Балкану, како сведоче историчари, подстицано је вишедеценијским неговањем југословенске идеје, схватањем према којем крупне сличности мећу народним групама Јужних Словена треба да резултирају и групним портретом унутар заједничког рама.
Југославија је настала уједињавањем јужнословенских, односно балканских покрајина подељених измећу два царства, турског и аустроугарског, и двеју слободних држава. Сасвим потрошени историјски капацитети два полуфеудална и бирократизована царства, на једној страни, националноослободилачке енергије и историјски, политички, економски и државни полет Србије, на другој страни, учинили су да се 1. децембар, Дан уједињења, схвати као природан резултат стогодишњих тежњи Јужних Словена.
Ипак, показало се и показиваће се, током историје, да је идеја о сличности јака само толико да се лабаво одржи рам, а да су разлике до те мере моћне - да ће се, сем у ретким тренуцима, на групном портрету видети углавном окренута леђа његових протагониста. Или, другим речима, чак и идеја о сличности, до крајњих граница нагризана је праксом свакодневне неслоге и нестабилности. Та дискрепанција измећу рама и стварне слике донела је и трагичне године у југословенској историји.
У жељи да објективно и критички допринесе гледању на последње године југословенске агоније, "Новости" ће у три наредна додатка пренети разговор који је организовало 1988. године уредништво "Књижевних новина", из којег ће се видети сав бесмисао оптужби које стижу из разбратских република, али и из доброг дела цивилизованог света, да су српски интектуалци били међаш и инспиратори распада ове земње.
У разговору одржаном 8. новембра 1988. године учествовали су: Милорад Екмечић, Владо Стругар, Чедомир Попов, Добрица Ћосић, Андреј Митровић, Слободан Селенић, Михаило Марковић, Коста Михаиловић, Бранко Петрановић и Јован Деретић.
Препоручујемо

САВЕЗ ШПЕГЕЉА И ЈАНШЕ: Припреме "нове демократске власти" у Хрватској и Словенији за рат
22. 11. 2020. у 14:51

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)